De rokken spectrum 2 4 Zonder muts voel ik me ongelukkig Zaterdag 2 april 2011 „Met het dragen van streekdracht ben ik begonnen op m'n vijfde. Nu ben ik 82 jaar, dus reken het maar uit." Mevrouw M. Schroevers-Meulmeester uit Amemuiden, geboren in een vis sersgezin, is er heel nuchter onder. „Ik krijg vaak te horen dat mensen het zo mooi vinden.- Zelf snap ik dat niet. Ik sta er zelf niet zo bij stil. Ik heb het natuurlijk altijd gedragen." Op de vraag of ze ooit heeft overwogen om op z'n 'burgers' te gaan, antwoordt ze direct 'nee'. „Bij opnames in het ziekenhuis moest ik mijn muts af Toen voelde ik me echt heel ongeluk kig. Het is geen zicht. Ik heb namelijk weinig haar. Heel je leven een muts dragen is er niet echt goed voor, weet je. Wat je dan krijgt, is een heel klein vlechtje. Ik zou mezelf bijna niet herkennen." „Ik kom uit een gezin van elf kinderen. Eén van mijn zussen is overgegaan op normale kleding. Zij ging buiten Zeeland werken. Ze droeg het niet graag." Haar zus uit Vlissingen draagt het wel nog steeds. „Met haar ben ik vroeger veel op vakantie geweest." Mevrouw Schroevers-Meulmeester houdt van uitstapjes „Ik ga graag met m'n dochter naar de boulevard in Vlissingen, beetje onder de mensen en kijken." Dat levert vaak yeel reacties op, maar daar zit ze niet zo mee. „Als ik een Volendamse zie, zou ik ook kijken." Na de lagere school is mevrouw Schroevers-Meulmeester direct gaan werken. Voor meisjes was dat normaal in die tijd. „Ik ging uit werken in Middelburg als dienstmeid of werkster, maar ook op het land bij boeren. Ik spaarde voor kralen. Ik heb dag en nacht bij een weduwe gewerkt. Had ik geld over, dan kocht ik er elke keer een rij kralen bij." Ze wijst op het slotje van haar kralenketting. „Dat slotje heb ik gekregen van mijn moeder, toen ik vijftien werd." Mevrouw Schroevers-Meulmeester draagt haar Amemuidse dracht graag en vindt het dan ook jammer dat die verdwijnt. „Ik ben helemaal voor de dracht. Ik vind de mode echt helemaal niks." Ze ziet ook wel in waarom de klederdracht verdwijnt. „Ik doe er een half uur over om me aan te kleden. Dat kan echt niet meer in deze tijd." Adriënne van der Werf en Lotte Simons maakten een modeproject voor hun eindexamen op het Goese Lyceum. Met hun nieuwe, moderne ont werpen blazen zij nieuw leven in de oude Zeeuwse dracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80