81 buitenland Zware klus voor Ouattara Voordelig MALTA natuurlijk bij KRAS.NL! STRIJD IVOORKUST Grote internationale druk heeft ertoe bijgedragen dat de militaire steun voor Laurent Gbagbo afbrokkelde. Het leger wilde niet meer. Hij heeft nu bijna verloren. Waarschuwing voor Nederlanders KRAS BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cPm Tepco moet opnieuw naar straling kijken zaterdag 2 april 2011 zie onze website:buiten|andl Een overzicht van de gebeurte nissen in Ivoorkust Gebied in handen leger pro Ouattara aan het begin van offensief Pro-Gbagbo 6 Ingenomen door pro-Ouattara leger De impasse in Ivoorkust lijkt te worden doorbroken nu Ouattara de overhand heeft. Maar daarmee is de diepe verdeeldheid in het land nog lang niet opgelost. door onze correspondent Frans van den Houdt Diplomatie heeft uitein delijk voor de definitie ve slag om de macht in Ivoorkust gezorgd. Nadat zowel de Afrikaanse Unie, het economisch verbond ECO WAS, westerse leiders en de VN Veiligheidsraad duidelijk hadden gemaakt dat Laurent Gbagbo het presidentschap onmiddellijk moest opgeven, rukten de pro-Alassane Ouattara troepen ra zendsnel op. In enkele dagen tijd slaagden deze Republikeinse Strijd krachten erin strategische steden in te nemen als de hoofdstad Ya moussoukro en San Pedro en op te stomen naar de belangrijkste stad van het land, Abidjan. „Ze hebben unanieme internatio nale steun - uniek, want zelden zijn wereldleiders het zo met el kaar eens - die duidelijk als het groene licht wordt beschouwd om Gbagbo af te zetten", aldus een westerse diplomaat. Het leger bood nauwelijks weerstand. De le gertop heeft opgeroepen terug te gaan naar de kazernes. Alleen in Abidjan vechten Gbagbo's eli te-eenheden door. De troepen die Gbagbo's positie uiteindelijk onhoudbaar maakten, controleren sinds 2002 het noorde lijk deel van Ivoorkust. In dat jaar sloegen hier gelegerde regeringssol daten aan het muiten, gefrustreerd dat noorderlingen stelselmatig wer den achtergesteld. Ze rukten snel op naar Abidjan en hadden de macht kunnen overnemen als- Frankrijk en de VN geen militai ren hadden gestuurd om hen te stoppen. Een vredesakkoord werd getekend en sindsdien loopt een bestandslijn dwars door het land. Ouattara heeft herhaaldelijk ver klaard van Ivoorkust weer een de mocratie te zullen maken. Dat lukt hem alleen als hij er eerst in slaagt van het diep verdeelde land weer een eenheid te maken. Vooral de noorderlingen moeten weer het gevoel krijgen erbij te ho ren. Ivoorkust gold lang als een van de meest welvarende en stabiele lan den in West-Afrika. Dankzij de productie van cacao stroomden va luta binnen. Maar onder de opper vlakte was het land diep verdeeld. Door de welvaart kwamen hon derdduizenden inwoners van ar mere buurlanden om in de cacao- industrie te werken. Zij behoor den vaak tot dezelfde etnische groep als de noorderlingen en wa ren evenals zij moslim. Dat leidde tot afkeer onder de zuiderlingen- Aangewakkerd door Gbagbo. Popu listische politici deden er nog een schepje bovenop door op te roe pen tot harde maatregelen tegen 'parasiterende buitenlanders'. Gevolg was dat alle noorderlingen werden gezien als 'onechte Ivoria- nen'. Ze hadden moeite om aan een identiteitsbewijs te komen en zich te registreren voor verkiezin gen. Ondertussen groeide de weer-' stand tegen de regering in het zui den, wat in 2002 tot een opstand leidde. De tweedeling van het land werd toen officieel een feit. DEN HAAG - Nederlanders die in Ivoorkust verblijven, kunnen beter binnen blijven en niet reizen. Dit advies heeft de ambassadeur Ge rard Duifjes gisteren gegeven van uit Accra (Ghana). In Abidjan wordt zwaar gevochten. Vooral rond het presidentieel paleis en in de wijk Cocody, waar het huis van Gbagbo staat en ook de staatsom roep is gevestigd, wordt gevochten. foto AP Een gebarricadeerde straat in Abidjan. Het beeld is van tv-opnames gemaakt. De aanhangers van Ouattara en Gbagbo vechten om de stad. vanaf. vanaf Malta waarom zou je meer betalen THE RIVIERA RESORT*** 8- t/m 22-daagse zonvakantie Vertrekdata: van 29/4 t/m 22/10 modern 4-sterren hotel aan de kust en nabij het stadje Mellieha beschikt o.a. over een binnen- en buitenzwembad, bars, restaurant, fitnessruimte en eigen duikschool incl. vliegreis, taxen, transfers, verblijf, ontbijt en hostess-service «fe- Zie www.kras.nl/73166 INTERCONTINENTAL MALTA 8- t/m 22-daagse zonvakantie Vertrekdata: van 29/4 t/m 22/10 direct in het centrum van de levendige badplaats St, Julian's beschikt o.a. een binnen- en buitenzwembad, restaurants, bars, sauna, fitnessruimte en beachclub incl. vliegreis, taxen, transfers, verblijf, ontbijt en hostess-service Zie www.kras.nl/23653 RIDDERLIJK MALTA 8- en 15-daagse excursiereis Vertrekdata: van 4/5 t/m 26/10 incl. 4 excursies naar o.a. Valletta, de Drie Riddersteden, Gozo, Mosta, Mdina en de Dingli-kliffen incl. vliegreis, taxen, transfers, verblijf in een 3-sterren hotel, ontbijt en excursies met Nederlandssprekende gids Zie www.kras.nl/74720 LE MERIDIEN* 8- en 15-daagse fly-drive Vertrekdata: van 14/5 t/m 19/10 j| verblijf in super-de-luxe hotel in het gezellige plaatsje St. Julian's tips: de middeleeuwse vestingstad Mdina, de gezellige hoofdstad Valletta en de Blue Grotto incl. vliegreis, taxen, autohuur, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/38237 Voor de meest actuele prijzen, kijk op www.kras.nk Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. TOKIO - Het lijkt erop dat de eige naar van de beschadigde Japanse kerncentrale, Tepco, weer fouten heeft gemaakt bij stralingsmetin gen. Het Japanse atoomagentschap NISA heeft het bedrijf gisteren op dracht gegeven de metingen op nieuw te bekijken, omdat wordt vermoed dat ze te hoog zijn. Volgens Tepco werd donderdag in het grondwater onder een reactor een straling gemeten die tiendui zend keer hoger is dan toegestaan. NISA vermoedt dat dit niet correct is. Ook wordt getwijfeld aan de metingen die eerder zijn gedaan. Tepco geeft toe dat er een fout lijkt te zitten in het computerprogram ma om meetgegevens te analyse ren. Maar dat zou geen gevolgen hebben gehad op metingen van ra dioactief jodium - waar veel zor gen over bestaan - wel op die van twee andere radioactieve isotopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8