anderhalve meter diep zeeland 29 Werk aan dijk van start Onderzoekers gezocht naar rederijkerscultuur uit Oosterschelde te zien in museum Yerseke Rock in Kapelle met Zwaanfest zaterdag 2 april 2011 s man i ui 'imii iii ii i ii iii i ii i 1 i nii ai' rii i ii i'i i i—ii Til ii i i nu inn iïiti door Piet Kleemans zierikzee - Onderzoeker aan de Universiteit van Gent Arjan van Dixhoorn is op zoek naar mensen die mee willen helpen bij zijn on derzoek naar de Zeeuwse Rederij kerscultuur. Dat meldt de Schou- wen-Duivelandse heemkundige vereniging Stad en Lande in haar mededelingenblad. Van Dixhoorn wil samen met lite ratuur-historicus Bart Ramakers de Rederijkerscultuur in kaart brengen, verhalen erover verzame len en verder onderzoek naar be paalde elementen uit die cultuur stimuleren. Als sociaal-historicus gaat het Van Dixhoorn om de maatschappelijke betekenis van het Zeeuwse rederijkers. Ramakers is vooral geïnteresseerd in de artis tieke aspecten van de Zeeuwse re derijkersliteratuur. Het is de bedoe ling van Van Dixhoorn en Ram akers het onderzoek te verwerken in een proefschrift. Het duo is op zoek naar (ama- teur)historici die willen helpen bij het speuren in archieven, biblio theken en bij particulieren naar manuscripten, rekeningen, oorkon des; kortom alles wat met rederij kers te maken kan hebben. Daar naast willen Van Dixhoorn en Ramakers proberen het materiële erfgoed in kaart te brengen, daar bij gaat het om zaken als gildepen- ningen, blazoenen, prenten en schilderijen. Wie interesse heeft in deelname aan het project kan con tact opnemen met Van Dixhoorn (arjan.van.dixhoorn@telenet.be of Ramakers (b.a.m.ramakers@rug.nl. stuitte De Wee op een goede dag op een fopkannetje. „Ik had nog maar twee of drie steken gedaan, ik bukte en haalde het kannetje er uit, puntgaaf. Mijn vrouw zei: 'Stop maar, dit is het mooiste wat er is'. Het fopkannetje is heel klein en bestaat uit drie kopjes die aan elkaar vastzitten. Als je uit het ene kopje drinkt, drink je de rest ook leeg. We hebben het natuurlijk di rect uitgeprobeerd, met jonge jene ver. Johan van Beuningen van het museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam was er die dag toeval lig ook. Hij was op pad met een paar Tholenaren, die ook aan het graven waren. Hij zei: 'Daar moet je zuinig op wezen'. Ook vriend Adrie kwam met aardige vondsten thuis, waarvan er vele in bruikleen zijn bij onder meer het Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes. Stichting Cultureel Erfgoed Zee land houdt zich bezig met de her komst van de scherven van een lichtbruin kannetje, dat overigens niet in de tentoonstelling van het Oosterscheldemuseum is opgeno men. „Ze wisten niet wat het was. Totdat ze in Duitsland gingen in formeren, bleek het om een fallus te gaan: een drinkbeker in de vorm van een mannelijk geslachts deel. Dat stuk aardewerk is ook kei hard. Terwijl het meeste dat we vonden van zachtere materie was: de kookpotjes, pispotten en wa terkruiken waren van rood of zwart aardewerk. De Wee bewaart goede herinnerin gen aan de tijd die ze op het water doorbrachten. „Het was hard wer ken, we groeven kuilen van wel an derhalve meter diep, maar het was een mooie tijd." Ze waren niet de enigen die op de bodem van de Oosterschelde groeven en er werd heel wat afgelachen. „Die vrouw van Gerritsen, een Tholenaar, die liep met een detec tor. Als wij dan klaar waren met graven, ging zij over de berg zand. Die vond gespen van schoenen, munten, speldjes, dat soort din gen. Soms hielden we die voor de gek. Het was vaak warm en het werk zwaar. Dus dan hielden we pauze met een blikje bier. Staken we voor de gein de lipjes in het zand, en als ze dan kwam ging dat apparaat tekeer. Maar ze kon het goed hebben, de sfeer was goed." Het opgraven gebeurde meestal 's zomers, ,,'s Winters gingen we dan bij Adrie thuis in Kloetinge voor de open haard zitten, om het aardewerk dat we hadden gevon den te restaureren." En toch kwamen ze op een keer in een sneeuwstorm terecht. „Dat moet in het najaar zijn geweest. ]e kon je hand voor je ogen niet zien, we moesten op kompas varen, maar we voeren wel recht de ha ven binnen." De vriendschap tussen Izaak en zijn vrouw )o en Adrie en Riek is nog altijd even hecht. „Ze waren hier zondag nog. En altijd als we el kaar weer zien, hebben we het nog over die tijd." Nu het stormseizoen voorbij is, kan het werk aan de dijk, zoals hier nabij Flaauwershaven bij Kerkwerve weer beginnnen. foto Dirk-Jan Gjeltema door joeri Wisse kerkwerve - De voorbereidingen waren al een tijdje in gang, vanaf gisteren kon aannemer Zeeuwse Stromen ook echt buitendijks be ginnen met het versterken van de dijk nabij Flaauwershaven. Op het traject tussen de Heerenk eet en Pikgat wordt momenteel het fietspad opgebroken en de oude dijkbekleding verwijderd. De materialen die hierbij vrijkomen worden hergebruikt. De oude be tonblokken worden eerst tijdelijk langs de dijk opgeslagen bij het de pot nabij Gasthuis Klap. Binnen kort verhuizen ze naar de Zak van Zuid-Beveland. Langs het dijktra- ject Everingepolder Van Hattum- polder nabij Ellewoutsdijk worden de de blokken op hun kant terug geplaatst en ontstaat er weer een sterke steenbekleding. foto's Ronald den Dekker Het aardewerk van Izaak de Wee is vanaf zaterdag 2 april te zien in het Oosterscheldemuseum in Yerseke. kapelle - Vier bands treden van daag op tijdens de vierde editie van rockfestival Zwaanfest in ho- tel-café-restaurant De Zwaan in Kapelle. High Heels trapt af om 20.00 uur met hardrock-covers uit de jaren tachtig. Cynical Behaviour volgt hen op met een (eigen)zinnig re pertoire. De Vlissingse bluesrock band Big Chief Sugar is derde in de line-up. De Brabantse band Electrica sluit de rij met covers van rockpromi- nenten als Anouk, Kiss en Billy Idol. KOOPZONDAG B en 1 0 april geopend van 1 2.00 tot 1 7.00 uur Special Rizo Iewelry met nieuwe modellen Artistiek interieurontwerper Puur Wonen Puur genieten Puur Leven uw huis verbouwen? laat eerst een interieurontwerp maken Artistiek heet u van harte welkom Graag tot vandaag of morgen! Artistiek interieurontwerpers Houtse Heuvel 59 tel.01 62-421356 4911 AV Den Hout www.artistiek.eu openingstijden dinsdag t/m zaterdag van 1 0.00 tot 17.00 uur zonder afspraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65