Verbondenheid met grond als 261 zeeland Isolerend glas ook in monument De Künstschouw Westerschouwen: Beelden in polders en tui nen, bos en strand met medewerking van 200 kunstenaars uit binnen- en buitenland. Redders in actie voor zeiljacht Pop Art expositie in 'De Graanhalm' zaterdag 2 april 2011 S HEDENDAAGSE KUNST ZfERIKZEE - Eigenaren van monu mentenpanden op Schouwen-Dui- veland moeten ook isolerend dub bel glas kunnen plaatsen. Dat vindt de gemeenteraad. Nu is het niet verboden, maar in de praktijk wel vaak heel erg lastig om een monumentvergunning te krijgen voor dubbel glas. Oude kozijnen zijn vaak niet ge schikt om dubbel glas in te plaat sen en daarom moeten monumen- tenbezitters hun toevlucht nemen tot gelamineerd glas of voorzetra men. „Maar dat levert onvoldoen de isolatiewaarde op", zegt Tom Soeters van de WD. Hij heeft het initiatief genomen om het college op te roepen ruim hartiger dan nu het geval is isole rend glas toe te passen. Om de mo numenten voldoende te bescher men stelt hij wel de voorwaarde dat het aanzien van het monu ment hetzelfde moet blijven, want dat schrijft de wet voor. „De raam- indeling moet tenminste gelijk blij ven aan de huidige situatie of te ruggrijpen naar een aantoonbare raamindeling in het verleden." BURGHSLUIS - De bemanning van reddingstation Neeltje lans werd donderdagmiddag opgeroepen voor hulp aan een vaartuig met stuur- en motor problemen. Het bleek te gaan om het ruim 12 me ter lange zeiljacht 'Kind of Magie' welke tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle in de problemen was geraakt en niet verder durfde te va ren voor de Oosterscheldekering. Het jacht had motorproblemen en was onderweg van Vlissingen naar de Roompotsluis met 2 personen aan boord. De reddingboot vond het jacht snel en besloot na over leg met de zeilschipper het jacht verder op een stormfok te laten va ren, gezien de slechte weersom standigheden. De reddingboot heeft hem uit veiligheids oogpunt verder begeleid. In de buitenhaven bij de Roompotsluis heeft de red dingboot het jacht vastgemaakt en naar de loswal gesleept. door Ali Pankow Een geurige installatie van De Aardappeleters. Een mensbeeld schuilend ach ter de veilige omheining van de Karolingische Burg. Het zijn slechts twee voorbeelden van opmerkelijke installaties die de achttiende editie van De Kunst- schouw Westerschouwen in juni gaat bieden. Verbondenheid met de grond loopt dit keer als rode draad door deze grootste beeldende kunstma- nifestitie in Zeeland. Met het storten van een grote hoop aarde op de Karolingische Burg in Burgh is deze week al een begin gemaakt met de uitvoering van de concrete plannen. „Die grond wordt ingezaaid met gras en is bedoeld als verhoging voor het beeld dat ik daar ga ma ken. Het wordt dan letterlijk een soort vluchtheuvel",zegt beeldend kunstenaar Hester Pilz uit Oirschot. Zij is door de kunstcom missie van De Künstschouw uitge nodigd een van haar kenmerkende beelden te maken voor de Karolin gische Burg. „Het wordt een beeld van wilgentenen ingegeven door de verbondenheid van de mens met de grond waar hij uit voort komt", aldus Pilz. Volgens haar zal het beeld associaties opwekken met de historie van vluchtende en schuilende mensen. „Maar ook weer niet te letterlijk, want ik wil graag ruimte laten aan de toe schouwers om er hun eigen fanta sie op los te laten. Het beeld wordt 2,5 meter hoog en 4 meter lang. Be hoorlijk groot dus, maar dat moet ook wel in die immense weids heid. Anders zou het beeld veel te nietig overkomen." Pilz is al druk in de weer met de constructie, die ze eind mei over brengt naar Burgh en ter plekke verder zal voltooien. Volgens haar hangt het van de elementen af hoe lang deze schuilende mens De achttiende editie van De Kunst- schouw Westerschouwen wordt ge houden van 18 t/m 26 juni 2011. Ton Brandenbarg, directeur Zeeuwse Bibliotheek en voorzitter Raad van Cultuur Zeeland verricht vrijdag 17 juni om 19.30 uur de of ficiële opening van deze beelden de kunstmanifestatie. De openingsbijeenkomst wordt ge houden in de aardappelschuur van boerderij Oud Brabers, Steurs- weg 2, Burghsluis. hier zal vertoeven. „Ik verwacht een paar jaar, maar wind, water en zon zullen uiteraard hun invloed doen gelden." Ook het werk van Dragan Despo- tovic past in die verbondenheid met de grond. Deze installatiekun stenaar studeerde in 1989 af aan de Academie voor Beeldende Kunst in Sarajevo. Sinds 2000 woont hij in Nederland. Zijn werk sluit aan bij een trend in de figuratieve kunst die zich - met een knipoog - Iaat inspireren door de Oude Mees ters. Eerder maakte Despotovic een eerbetoon aan Rembrandt: een installatie van golfkarton. Het bekende schilderij De Aardap peleters van Vincent van Gogh De jonge kunstenares Vera Verse- put maakt samen met de band Zinkzand ter omlijsting van de opening een performance waarin 'de aardappel' centraal staat. Het Künstschouw Magazine wordt maandag 9 mei om 17.00 uur gepresenteerd bij Strandpark De Zeeuwse Kust in Noordwelle. Naast de kunstexposities worden tijdens De Künstschouw ook con certen, theatervoorstellingen en workshops gegeven. neemt de kunstenaar als voor beeld voor zijn installatie waarin de mensen aan de tafel in dat schil derij opnieuw worden verbeeld. Dat gebeurt met een frame, be kleed met geurige aardappelen. Dit beeld verrijst in de antieke schuur van aardappelboer Huub Remijn, Steursweg 2 in Burghsluis. Mensen, combinaties en contras ten gelden als overige kenmerken in De Künstschouw 2011. Zo brengt Theodora Plas in de kerk in Noordwelle een hommage aan een bijna verdwenen fenomeen: de handgeschreven brief Haar 'brievenhuis' zal bestaan uit door de jaren heen verzamelde liefdes brieven. Verwacht mag worden dat het leven en de liefde daarin anders wordt verwoord dan in het hedendaags getwitter, chats en sms-jes. Marike Pool duikt voor haar kunst werken ook graag in het verleden. Zij brengt op de wanden in een Schouwse uienschuur geprojecteer de Zeeuwse verhalen van weleer. Het is slechts een greep uit de tal rijke projecten van de komende Künstschouw. Daarnaast biedt de manifestatie uiteraard ook weer tal rijke exposities op authentieke Zeeuwse locaties van zowel geves tigde kunstenaars als van aan stormend jong talent. 'De Aardappeleters' is een van de schilderijen van Vincent van Gogh die Pontes-leerlingen zullen Dragan Despotovic assisteren bij het opprikken Dragan Despotovic inspireerden voor zijn installaties. van de aardappels voor zijn Kunstschouw-installatie. De Künstschouw Westerschouwen 2011 korting op alle karcher hogedrukreinigers Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto MEEST GELEZEN 1Vrachtwagen beschadigt Nobelpoort 2. Gemeente eist dichten zwembad 3. Regio in eeuw tijd protestants EN VERDER Weblobs van PZC-verslaggevers over uiteenlopende onderwerpen op www.pzc.nl/blog. TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE - Beeldend kun stenares Danielle Zwartepoorte uit Goes exposeert onder de titel Pop Art vanaf vandaag haar schilde rijen van popartiesten in pannen koekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede. Zwartepoorte schildert met name grote krachtige portretten op doek waarbij ze gebruik maakt van ver schillende technieken. Zij werkt veel met acrylverf of gebruikt een mix van verf en medium waarmee ze bijzondere effecten teweeg brengt. De expositie is tot en met tS mei te zien in De Graanhalm. praxis middelburg Mortiereboulevard 6, Middelburg Iedere zondag geopend van 12 -17 uur 711216 401728 De korting geldt tegen inlevering van deze bon voor één artikel uit dit assortiment, alleen bij Praxis Middelburg. Kijk voor de actievoorwaarden op www.praxis.nl. Geldig van 2 april t/m 3 april 2011.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62