zeeland 133 PZC Werken bij hét nr. 1 crossmediabedrijf in de regio?! Middelburger adviseert Moeder, kiek 's iere, voo joe, Pakistaans afvalbedrijf omdat >t paosen wórdt Taking you to the next level J Ben jij de nieuwe 3CCOlintm3n3QGr die het team in Middelburg voor de PZC versterkt? zaterdag 2 april 2011 door Maurits Sep MIDDELBURG - Ruim 35 jaar erva ring in de afvalwereld heeft Ko Poppe uit Middelburg. De komen de twee weken zet hij die in om een afvalbedrijf in Pakistan te advi seren. „Geen idee wat ik ga tegen komen." Morgen vertrekt Poppe naar Isla mabad. Petro Waste Busters heet het bedrijf dat zijn hulp heeft inge roepen. De Middelburger wordt uitgezonden via de organisatie PUM (Programma Uitzending Ma nagers), in opdracht van de minis teries van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken. Twee weken krijgt hij om zich te verdiepen in de vragen van het be drijf, te helpen zoek naar oplossin gen die meteen toepasbaar zijn en een uitgebreider advies te schrij ven voor de langere termijn. „Het zal gaan over stortplaatsen, de inza melingsstructuur, het sorteren van afval en eventueel de omgang met gevaarlijk afval." Poppe begon zijn carrière bij Reini- gingsbedrijf Boon in Middelburg in 1978. Toen dat in 1985 werd ver kocht aan Van Gansewinkel, stap te hij mee over en was tien jaar di recteur van de divisie West-Neder land. In 1995 kocht hij het afvalbe drijf Bek en Verburg. Toen dat in handen kwam van Watco - en la ter Sita, ging hij steeds mee over. Ervaring genoeg dus, maar dat door Rinus Willemsen Ko Poppe: „Ik ben mentaal voorbe reid op een cultuurschok." foto Izaak Verkeste was hier. In Pakistan zal hij toch voor heel andere situaties komen te staan, beseft hij. „De boodschap is: denk niet vanuit het Westen, maar vanuit de mogelijkheden die ze daar hebben. Ze moeten de op lossingen zelf kunnen toepassen, met behulp van materialen die daar ook voorhanden zijn." Poppe heeft zich mentaal voorbe reid op een cultuurschok. Maar dat hij in een onbekende wereld belandt, trekt de Middelburger juist wel aan. „Ik ben altijd graag een pionier geweest. Zie je hie dao d'n zieken auto staon?" vraagt m'n buurman binst an me an de koffie zitten. Al licht ni, dienk 'k bie m'n eigen, 'k zitten an taofel koffie te drienken en hie stao recht op om deu 't raom te kunnen kieken, 't Raom dat wel ruum 'n meter boven de grond zit an de staote. En in de liengte van bienao d'n 'êêle vooge- vel zit. 't Is zaoterdagmiddag zó tegen vie ren an 'k de-buurman opbellen en vraogen of tie a koffie eit. Even lao- ter zitten me an 'n bakje. Dat doen me wel 's mêêr. Altied goed om even bie te kletsen. Vooral over de natuur, speciefiek over veugels. Nie dan me daor noe zó vee ver stand van 'èn, dat nie. Mao toch ee. Dan d'r de leste tied eigenlijk toch wel minder mussen binnen in de buurte dan pseede jaor. Oe 't komt? Deu de katten? „Misschiens ook wel deu de stekkers," zegt buurman, „want gisteren vond 'k toevallig 'n bosje mee losse pluum- pjes op d'achterstraote en die veu- gel was toch nie angepakt deur 'n katte. Nêê, dat is 'n stekveugel ge wist. Volgens miin, was 'n musje. Zó an de pluumen te zien." Ik knikken maor 's. ,,'n Musse, dienk 'k dao binnen d'r zóvee van. An 'k vroeger slao zaoiende, dan 'ao je j'n 'elen nog nie gelicht, of die mussen kwaomen 't êêle bed leegvreten. Jao, dan spannende me dan wel wat draodjes over, zetten de d'r een stok mee linters in of'n spiegeltje, mao 't was toch altied miezère mee die mussen. Dao zou je noe minder last van 'èn, van die <0 mussen. Mao jao, wie zaoit 'r noe nog slao? 'n Ienkelieng. En jao, naotuurlijk in de volkstuintjes ee. „Kiek 's, 'n röödbostje", zeg 'k en wiezen nao een klein veugeltjes dat bots achter 't raom in een bos riet schiet. Bienao nie te zien. Da's schööne, 'n röödbosje, dat zo rap deu dien bos wipt en overal en nérgens even mee z'n snaovel 'n bêêstje oppikt. „Die komt 'iere wel 'n paor kêêr per dag," gao buurman vèder. „Jao, dit kaomerraom kiek op de den 'of Iere is altied wel wat te zien. Strekjes kommen de mezen en die gaon in dien pruumenbóóm. Jao, den diejen daar achter die struuken. En in de struuken dao zitten deugaons de mussen tegenwoordig. Die zaoten vroeger meer in deze open vlakte op 't hos, mao de leste tied zitten ze in die struuken. Ik dienken van wege de stekkers." Dan staot ie anêês bie andere raompje, dat oöge, en ziet ie, den ziekenwaogen. Ik kommen d'r bie staon en saomen kieken me nao dien gele waogen. 'n Paor kinders lóópen der rond. Dan komt 'r nog een kooitje an, 'n kooitje van vie- re. Lange staon ze nie stille. Ze lööpen 's rond d'n ziekenauto en plotselieng gaot de deure open van 'n uus in de buurte. Twee mannen in gele pakken stap pen in d'n auto en riejen weg. De kinders kommen onze kanten op en twi meisjes van 'n jaor of achte bluuven bie 'n bosje paoslelies staon. Ze kieken 's schuw de strao- te in, stappen den 'of in en trek ken van de bos alle blommen. Op êne nao. Mee twi flienke bossen gele paoslelies steken ze straote over. Naor uus. En in gedachten 'óór ze a roepen: „Moeder, kieks 's iere. Voo joe, omdat 't paosen wórdt. Schööne ee?" Wij bieden jou een veelzijdige en uitdagende fulltime baan, waarin jij: Jezelf ontplooit tot crossmediaal adviseur en verkoper van bereiksoplossingen Je ambities kwijt kunt om de beste te kunnen zijn Je kansen creëert en initiatieven neemt om tot nieuwe concepten te komen Samen met je team gaat voor het maximale resultaat Stuur vandaag nog je CV met een motivatie naar Salesmanager Team Zeeland, Ivo van der Velde (i.vdvelde@bndestem-pzc.nl) Voor meer informatie, kijk je op www.pzc.nlofwww.wegenermedia.nl, of bel je met Ivo van der Velde (tel: 0118-434089). Ik blijf mezelf ontwikkelen Ik creëer kansen en neem initiatief Ik anticipeer op veranderende situaties Ik stel de klant centraal Ik vraag altijd om de order

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33