31 Verhagen moet flink zijn te gast Rode kruis in Zeeland fuseert DE ZUIDSCHOR zaterdag 2 april 2011 iff W' il&iP 'Iemand die tien echootjes in de week doet, ziet zaken over het hoofd' Majdi van den Beid, echoscopiste Majdi van den Beid maakt een echo van het kindje van Rianne van der Welle, 24 weken zwanger, foto Willem Mieras door Leen Harpe, fractievoorzitter GroenLinks in Provinciale Staten Het Nederlandse energiebe leid staat haaks op de uit gangspunten van de rege ring Rutte/ Verhagen/Wilders. Op vrijwel alle terreinen worden bur gers aangemoedigd of gedwongen hun eigen verantwoordelijkheid te nemen: de zorg, de sociale zeker heid, ondernemerschap, de na tuur. Mensen moeten verantwoor delijk zijn of worden. Het uitgangspunt 'de burger ver antwoordelijk' geldt niet voor de energieopwekking. Net nu de mo gelijkheden voor het grijpen lig gen, maakt het kabinet de burger weer voor decennia afhankelijk. Zonne-energie (thermisch en photo-voltaïsch) is binnen handbe reik (als je slim inkoopt in acht jaar terugverdiend). Windener gie-ondernemingen bieden deelne mingen aan. Aardwarmte en warmtepompen veroveren de markt. Energiebeheer kan aan de burger worden teruggegeven. Ver hagen hoeft alleen maar de markt te stimuleren en slimme financie ringsconstructies te verzinnen. Dat werkt veel beter dan subsidies. Duurzame energie, gedragen en be heerd door burgers levert minder CO2 en meer overheidsbezuini ging op. We gaan gewoon door, was de reactie van Maxime Verhagen, ge vraagd naar de vergunningverle ning voor één of twee nieuwe kerncentrales in Nederland. Een te rechte vraag, met alle problemen in Japan. Hooguit komen er meer veiligheidseisen. Met een grote cen trale, het woord zegt het al. Ter wijl we nu decentrale oplossingen nodig hebben: burgers weer ver antwoordelijk. Natuurlijk: Japan is Nederland niet. In Japan gebeurde het on denkbare: 8.9 op de schaal van Richter en een nooit vertoonde tsunami: Maar als hier het ondenk bare plaatsvindt? Wat dat is? In ie der geval chaos en daarna mense lijk falen. Waarschijnlijk hoeven we ons over het ondenkbare niet eens meer te buigen, die nieuwe centra les komen er niet, om een aantal redenen. Het kabinet gaat geen subsidies ge ven aan kerncentrales, dus ook geen garanties voor bouw en ex ploitatie; we leven in een liberale markteconomie tenslotte! Maar welke marktpartij financiert nu nog een kerncentrale? Europese energiespelërs EON, RWE, Vatten- fall en noem maar op: ze zijn alle maal bezig het hoofd boven water te houden en financieren dure aan kopen van de afgelopen jaren door bedrijfsonderdelen in de etalage te zetten. Daar zit het geld dus niet. Hogere bouwkosten en financie ringslasten maken de stroom duur der en langjarige contracten veel onaantrekkelijker. En zo belandt de bouw en exploitatie van één of meer kerncentrales in een vicieuze cirkel van stijgende prijzen en weg lopende klanten. Lastig voor Delta, waar de kas leeg is. Directeur Peter Boerma wil meer veiligheid, maar zegt niet wie gaat betalen. De Chinezen denken erover met kerncentrales te stoppen. Hun inspanningen om nog sneller de ontwikkeling van zon en windenergie door te zet ten, zorgen ervoor dat zon en wind veel eerder met atoom- stroom kunnen concurreren dan was voorzien. De afgelopen 30 jaar is in de nucle aire sector geen doorbraak te mel den, alles bleef bij het oude: 'de problemen gaan we oplossen'. In de duurzame sector wórden dage lijks grote vorderingen gemaakt: zonnecellen die vorig jaar records hadden van 16% rendement zijn voorbijgestreefd door cellen die 25% rendement halen. Met de prijs idem dito: in 1990 een euro per KWh, nu ligt dat in Spanje op on geveer 14 cent, in Zweden (ja, Zwe den!!) op 35 ct. Als een kerncentra le klaar is (pakweg 2020) is zon- nestroom al goedkoper dan atoom- stroom! En dan is er nog een stevige discus sie over de vraag of kerncentrales in handen van private partijen mo gen zijn. Delta voert er rechtsza ken over. Want volgens Delta mag de private partij RWE geen aan deel kopen in de huidige kerncen trale. Een terecht standpunt, want de ri sico's kunnen nooit door een pri vate partij worden gedragen. Zou TEPCO in Japan ooit op kun nen draaien voor de (maatschappe lijke en economische) schade als gevolg van de problemen daar? Nee toch zeker? Nog afgezien van de ongelukken, een kerncentrale werkt 50 jaar en wordt daarna 50 jaar gekoeld (en bewaakt). Welk bedrijf garandeert er iets voor meer dan 100 jaar?? Conclusie: de markt heeft grote problemen met de financiering en exploitatie, het eigendom moet in handen van de overheid, die niet wil meebetalen, er is een alterna tief: dat heet duurzaam en burgers en hun instituties gaan dat doen! Laat Verhagen en zijn kabinet flink zijn: laat ze een probleem op lossen in plaats van er meerdere te creëren! MIDDELBURG - De Rode Kruis orga nisatie in Zeeland gaat fuseren. De drie districten Oosterschelde, Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen fu seren tot één district. Schou- wen-Duiveland wil daar nog even buiten blijven. Woensdag 6 april wordt daar een definitieve vergade ring over gehouden in motel Goes. Aan de nieuwe structuur wórdt ook een nieuw districtsbestuur ge koppeld. Het districtsbestuur heeft vooral een ondersteunde rol. hl NAUTIC LIFESTYLE WATERSPORT Gaastra Cyell bad (nieuw) Mc. Gregor Protest Ya Ya (nieuw) Bomba inieuwl Geisha Krunk NewZealandAucklanti Streep Co Angels Geisha Girls Inteuwl L'Argentina (nieuw) Dunarry RW Sperry (nieuw) etc Laboranten onderzoeken bloedbeelden. foto's SHL Singel 370 Vtissingen Openbare veiling! Benedenwoning op hoek Singel/Van Disboeckstraat. Woning met slaapkamer, grote woonkamer, nette maar eenvoudige keuken en sanitair, eigen schuur en tuin op het zuiden. Prima betaalbare starterswoning. Yeiling 6 april: www.openhuis.nl Prijs vanaf 66.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31