301 zeeland De organisatie achter de Zeeuwse huisarts Formatie vordert Tracé hoogspanning Foto's gezocht van Zeeuwse emigranten VS HUISARTSENLABORATORIUM Huisartsen nemen steeds meer zorg over van specialisten. Stichting Huisart- buisjes bloed gaandagelijks over de sen Laboratorium helpt hen daarbij. in Etten-teur. voorlezen Julia de Smit beste in Nieuwe zuidelijke fietsrouteplanner zaterdag 2 april 2011 MIDDELBURG - Julia de Smit van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren heeft de voorleeswed- strijd voor leerlingen uit de burg klas van het voortgezet onderwijs gewonnen. Zij las in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg een frag ment voor uit het boek van Franci- ne Oomen: Hoe overleef ik mijn vriendje (en hij mij). De jury: „Ze gebruikte goede tempowisselin gen, bleef rustig en betrok het pu bliek bij het verhaal", zei juryvoor zitter Mirjam Wisse-Roelse. Twee de werd Camilla Kook, derde was Colin den Ouden. Reageerbuizen met bloedmonsters in het laboratorium. De kleur van de dop vertelt veel over de tests die gedaan moeten worden. 4000 x cj transportband bij het laboratorium ROTTERDAM - Uitgeverij De Buiten spelers in Rotterdam is voor het boek Zeeuwen in Amerika, verhalen van emigranten door de eeuwen heen op zoek naar foto's van Zeeuwen die naar de Verenigde Staten zijn geëmigreerd. De foto's zullen worden opgeno men in het laatste hoofdstuk van het boek, dat in mei uitkomt en is geschreven door PZC-verslaggeef- ster Lilian Dominicus. Zij reisde begin 2009 door delen van de VS, op zoek naar Zeeuwse verhalen. De artikelen uit de zaterdagbijlage Spectrum zijn voor het circa 300 pagina's tellende boek ingrijpend herschreven, uitgebreid, aangevuld en voorzien van extra beeldmate riaal. De persoonlijke verhalen van deze Zeeuwen zijn op chronologi sche volgorde gelegd, waardoor een goed beeld van de geschiede nis van de emigratie is ontstaan. Foto's voorzien van namen, jaartal van emigratie, plaats van herkomst en bestemming kunnen tot uiterlijk vrijdag 8 april worden opgestuurd naar liliangoesamerica@gmail.com of PZC, t.a.v. Lilian Dominicus, Postbus 162, 4460 AD Goes. door Nadia Berkelder Leuk kindje", zegt Majdi van den Beid, met een blik op het scherm. „Het ligt mooi, met het rugge tje naar beneden, de be nen omhoog. Kijk! Hier ligt een voet, tegen de neus." Echoscopiste Van den Beid wrijft met een lees- apparaat over de buik van Rianne van der Welle, die 24 weken zwan ger is. Op het scherm boven het voeteneinde van het bed floept het gezicht te voorschijn. „Een leu ke neus", vindt Van den Beid. Ze drukt op een knop. „Kedoeng, ke- doeng, kedoeng", doet de machi ne. Het babyhartje klopt mooi. Van den Beid werkt bij Stichting Huisartsen Laboratorium (SHL), een organisatie die bijna niemand kent, maar die erg actief is in Zee land, vooral op de Bevelanden en op Schouwen. SHL is van oor sprong een Bredase organisatie. In Zeeland heeft SHL 33 prikposten, voornamelijk op Schouwen-Duive- land en op de Bevelanden. Daar wordt bloed geprikt dat in op dracht van huisartsen wordt on derzocht op ziekten. „We maken echo's voor huisartsen en verloskundigen", zegt Van den Beid. De echo na tien weken is eenvoudig, dat is een meting van kop tot kont. Bij de twintig weken echo screenen we het kind hele maal: ik kijk hoe de hersenen eruit zien, of het een open ruggetje heeft, of alles wat wij als volwasse nen hebben ook bij het kind aan wezig is. Om dat goed te doen, heb je veel kennis nodig. Iemand die tien echootjes in de week doet, ziet zaken over het hoofd. Het huisartsenlaboratorium is ruim tien jaar actief in Zeeland. „Daarvoor werden de huisartsen bediend door het ziekenhuis", zegt Hannie van Dijke, regiomana ger huisartsenlaboratorium. „De stichting is oorspronkelijk, ruim twintig jaar geleden opgericht in Breda, door alle huisartsen en ver loskundigen. Artsen wilden graag een laboratorium waar ze zelf prio riteiten konden aangeven, een la boratorium dat hun belangen voor op stelde." Nu steeds meer zorg van het zie kenhuis naar de huisarts wordt ver plaatst, groeit de rol van SHL. Van Dijke: „Iemand met diabetes werd vroeger naar het ziekenhuis ge stuurd als hij niet goed ingesteld was. Nu is de tendens dat de huis arts dat allemaal zelf doet." Bij huisartsenpraktijk De Pijlers in Goes kan een hartfilmpje worden gemaakt. Van Dijke: „Als het moet kan dat ook aan huis. De filmpjes worden beoordeeld door een car dioloog en de uitslag wordt naar de huisarts gestuurd." Het echte laboratorium van SHL ligt pal naast de snelweg bij Et- ten-Leur. In de grote lichte hal zoemt het zachtjes. Mensen in wit te jassen zitten kalm te werken achter beeldschermen. Middenin de ruimte gaan tientallen reageer buizen als vanzelf over een trans portband. Hier wordt elke dag het bloed van vierduizend patiënten onderzocht. „En nog eens duizend buisjes bloed van trombosepatiën ten", zegt Marieke Bongers, team leider op het lab. De buisjes bloed reizen volautoma tisch over de vijftig meter lange transportband. Welke route ze af leggen wordt bepaald door de bar code aan de zijkant en de kleur dop waarmee de buis is afgedekt. Soms legt een buis een paar keer de route af; dan is meer dan één test nodig. De monsters verdwij nen voor de analyse in machines die nog het meest lijken op kopi eerapparaten. Achter een computer discussiëren wat laboranten over een patiënt die ze nooit in levende lijve zullen zien. De meeste uitslagen gaan meteen terug naar de huisarts, maar soms wordt een afwijkende waarde gevonden, of blijkt uit de uitslag dat een extra analyse nodig is. Die gevallen worden door de mensen op het laboratorium be oordeeld. Als het bloedbeeld afwij kend is, wordt het nog eens onder de microscoop gelegd. MIDDELBURG - In de tweede week van de onderhandelingen over een nieuwe coalitie voor het provincie bestuur hebben WD, PvdA, CDA en SGP flinke vorderingen ge maakt. „Maar we zijn er nog niet", tem perde formateur Sjoerd Heijning (WD) al te veel optimisme over een goede afloop. „De moeilijkste onderwerpen doen we aan het eind." Over wat die moeilijke onderwer pen zijn, hield Heijning zich op de vlakte. „Ik doe geen inhoudelijke mededelingen." Wel wilde hij kwijt dat de onderhandelaars (hij zelf en Kees Bierens voor de VVD, Annebeth Evertz en Ben de Reu voor de PvdA, Patricia de Milliano en Kees van Beveren voor het CDA en George van Heukelom en Goos Roeland voor de SGP) alles in elk geval één keer hebben be sproken. Heijning hoopt dat de onderhan delingen volgende week goeddeels kunnen worden afgerond. MIDDELBURG - De drie zuidelijke provincies hebben een fietsroute- plannen op laten stellen. De plan ner bevindt zich nog in een testfa se en zal in Zeeland later gepresen teerd worden. Het fietsroutenet werk met zijn knooppunten speelt een grote rol in de manier waarop de nieuwe fietsrouteplanner func tioneert. Fietsroutes langs de knooppunten kunnen nu gewoon thuis gepland worden op de site www.fietsrouteplanner-zuid.nl MIDDELBURG - Het voorgenomen tracé van de nieuwe hoogspan ningsverbinding tussen Borsele en Tilburg is bekend. De 'snelweg voor stroom' zal niet ondergronds worden aangelegd. Dat heeft landelijk netbeheerder Tennet gisteren bekend gemaakt. De masten komen ten westen en noorden van het dorp Borssele te staan. Het vervolg is via Goes, Ka- pelle en Krabbendijke richting van Bergen op Zoom. De nieuwe 120-kilometer lange 'snelweg voor stroom' is nodig omdat eventuele nieuwe centrales hun stroom niet meer kwijt kunnen. De maximale capaciteit is bijna bereikt na de in gebruikname van de Sloecentrale in Vlissingen-Oost. Minister Maxi me Verhagen (Energie) houdt geen rekening met de wens van lo kale politieke partijen om hoog spanningsleiding ondergronds aan te leggen. In aprü worden informa tieavonden gehouden voor inwo ners. www.zuid-west380kv.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30