cultuur 119 Zeeuwse kunst Muziek met gesproken tekst DOSter van 2010 Gezongen opening Zeeuwse Staties Jongenskoor over Hooglied Naïeven Biënnale in Galerie Lijn 3 zaterdag 2 april 2011 Antoine Mes, Tessa Braat-Voorhuis, Andries Minderhout, Corrie Blaas en foto Mechteld Jansen De expositie werd onder grote be langstelling geopend door schrij ver en beeldend kunstenaar Wim Hofman. Aan de hand van een ge dicht van Jacques Prévert illustreer de hij het veelal ongrijpbare pro ces van het scheppen van kunst. „Soms komt er bij het maken van een werk een vonk dat het schilde rij of object tot iets bijzonders maakt. Dat is het magische mo ment dat alle kunstenaars nastre ven Daarom stoppen ze ook niet. Ze gaan door, omdat ze een blij vend verlangen hebben om weer zoiets te maken en te beleven." Expositie 'Tachtig plus', t/m 12 juni te zien in Museum De Schotse Huizen in Veere. Dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Het museum opent vandaag om 11.00 uur ook de streekdrachttentoonstelling 'Een dag om nooit te vergeten'. door Mischa Beckers zztmmm&mtm Ethel is een post-klassiek strijkkwartet uit New York. Met traditionele muziekin strumenten. Die zijn versterkt, niet voor extra volume, maar voor variatie in klankkleur. Op het re pertoire staat moderne concertmu ziek, van de laatste vier decennia. De frisheid, intensiteit en creativi teit waarmee de groep die aan pakt, bracht hen wereldwijde roem. Morgen speelt Ethel haar programma Speech music, op uitno diging van de Zeeuwse Concert zaal, in De Spot in Middelburg. Het bevat stukken van onder ande ren Scott Johnson, Steve Reich, en Jacob ter Veldhuis (JacobTV). Die verwerkten daarin gesproken tekst en soundbytes. „De muziek is in principe volledig uitgeschreven", zegt altviolist Ralph Farris. „De componisten maakten de sound tracks helemaal zelf, op twee uit zonderingen na. In een klein ge deelte in JacobTV's Take a wild guess improviseren we tijdens een climax. En voor Ethel dreams of temporal disturbances van Pamela Z., werkten we nauw met haar sa men aan zowel de soundtrack als de partituur." Het programma vereist een stren ge synchronisatie tussen het li ve-spel van Ethel en de opgeno men tekstfragmenten en soundby tes. „Het zou tot een uitbreiding van Ethels muzikale taal kunnen leiden, maar dat was niet de aanlei ding. We besloten aan dit program ma te beginnen omdat de werken prachtig zijn, vitaal en diep ontroe rend voor ons. Dit behoort tot de grootste concertmuziek van onze tijd en wij genieten ervan om die te delen met het Nederlandse pu bliek." Farris is lyrisch over deze buitenge wone muziek en benoemt enkele van de gesproken tekstelementen: de lijdende, aangrijpende Siciliaan- se visverkopers in JacobTV's Syra cuse Blues, Scott Johnsons superbe manipulatie van de nog steeds ac tuele en relevante vernietigende politieke observaties van I.F. Sto ne, de charmante Amerikanisme clichés van Pamela Z. en het eer biedig gebruik van Steve Reichs zeer persoonlijke, intieme herinne ringen aan de tijden van de Twee de Wereldoorlog en de holocaust. Teksten met een boodschap dus. Maar Farris nuanceert: „Deze wer ken kunnen ook genoten worden als 'louter muziek'. De tekstele menten zijn muzikaal in elk op zicht, in timbre, in toon(hoogte) en ritme." Het is niet verwonderlijk dat vele internationale artiesten samenwer king zochten met Ethel. Die zijn van allerlei pluimage en de lange lijst bevat namen als Joe Jackson, Kurt Elling en Steve Coleman. De groep vindt desondanks tijd om zelf nog meer initiatieven te ont plooien. „We werken aan het mu zikaal programma Documerica, over een fotografische studie van de Amerikaanse omgeving uit de jaren zeventig. Muziek geïnspi reerd door, en gepresenteerd met deze foto's in een avondvullend programma. Met Native Ameri- can-fluitist Robert Mirabal toeren we met Music of the Sun en we werken samen met koren aan stuk ken, geïnspireerd door onder meer Zonnemythologie. Ook als artists in residence aan het Frits Philips Muziekcentrum in Eindhoven blij ven we spannende programma's te ontwikkelen." Daarnaast werkt Ethel aan twee nieuwe albums die volgend sei zoen uitkomen. „En we zijn in ge sprek met een gevierde Nederland se componist. We hopen daarvan zeer binnenkort werken op te ne men voor een volgende plaat." Ethel, morgen in De Spot, Middelburg. Aanvang: 14.30 uur. Ethel, met (vlnr) Dorothy Lawson (cello), Ralph Farris (altviool), Mary Ro- well (viool) en Cornelius Dufallo (viool). phic Design Museum in Breda). Het publiek bepaalt de mooiste poster door persoonlijk een stem uit te brengen bij CBK Zeeland, de Zeeuwse Bibliotheek of boekhan del De Drukkerij. Online stem men is mogelijk via de website van de PZC. Ook een vakjury be oordeelt de posters. De uitslag wordt op 20 april bekendgemaakt. <y www.pzc.nl/wehangen MIDDELBURG - Gedeputeerde Harry van Waveren opent vandaag om 14.00 uür zingend de expositie Zeeuwse Staties. Dat gebeurt in het pand Koepoortstraat 6 in Middel burg. De expositie omvat schilde rijen van Jeltje Hoogenkamp en ge dichten van Corrie Kopmels. En gel Reinhoudt en Anja Kopmels bezingen vandaag de schilderijen, organiste Margreeth de Jong im proviseert en de Breskense Canto- rij zingt speciaal gemaakte kerklie deren rond de staties. Er zijn twee voorstellingen: 14.30 en 16.00 uur. De tentoonstelling is daarna tot eind mei te zien in galerie Rue du Nord, Lange Noordstraat 44. comité 'Borssele II, Nee' en Zeeuwse Bibliotheek (vlnr). MIDDELBURG - In samenwerking met dominee Klaas Hendrikse voert het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool morgen in de Koorkerk in Middelburg een pro gramma rond het Hooglied uit. Ook de Zeeuwse Vrouwenschola werkt eraan mee. Janny Dieleman en Marcel van Wilgenburg verzor gen de voordrachten. Aanvang: 10.00 uur. Het bijbelboek Hooglied is een dia loog tussen twee geliefden. GEERSDIJK - Galerie Lijn 3, aan de Provincialeweg in Geersdijk, opent vandaag om 15.00 uur de eerste Naiëven Biënnale. Deze duurt tot 5 juni en is geopend van donder dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De expositie omvat werk van diver se kunstenaars. Naïeve kunst ken merkt zich door ongekunstelde, in tuïtieve onderwerpen en toegepas te technieken. Vooral het sterke kleurgebruik is opvallend. Frame (Frank van der Mëijden) exposeert in Middelburg. Bekijk video op www.pzc.nl/cultuur. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl iiwiAw.ii.u-j.ni.iin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19