13 De zorg De bouw Het onderwijs De metaalsector 'Dat een oudere meer tijd nodig heeft om te herstellen van zijn arbeid, staat buiten kif. Maar dat verschilt per beroep' Joop Schippers, hoogleraar arbeidsparticipatie zaterdag 2 april 2011 houden tot je 65ste of wie weet 67ste. „Zeker voor de fysiek zwaar dere beroepen proberen we ze wel in stand te houden", zegt FNV-voorzitter Henk van der Kolk. „Het gaat dan echt om beroe pen waarbij de leeftijd een rol gaat spelen. In de bouw, de metaal en in de zorg. Ploegendiensten zijn zwaar, hoor. Daar moet je reke ning mee houden. Duurzaam in zetbaar, is daarbij onze formule ring. Seniorendagen hebben hun nut bewezen. Daar is ook loon ruimte voor ingeleverd. Dat moet je niet zomaar overboord gooien, daar moet wel wat tegenover staan. Extra loon of herverdeling van de dagen over de verschillen- v de generaties bijvoorbeeld. Daar- naast moeten werkgevers blijven investeren in hun oudere werkne mers, met bijvoorbeeld cursussen om bij te blijven." Voor de vakbonden heeft het ge vecht om de seniorendagen nog een andere reden. Het ledenbe stand van de vakbeweging ver grijst. Juist deze groep hecht zeer aan de extra vrije dagen. Daarom kwamen de vakbonden met een ander idee voor het inleveren van de seniorendagen: het instellen van triobanen. Kort gezegd komt het erop neer dat drie (oudere) werknemers twee voltijdbanen be zetten. Een beetje schuiven met de uren, vakantiedagen en eventueel inleveren van wat loon, dan zou den drie oudere werknemers ieder 3,5 dag kunnen gaan werken. „Het klinkt sympathiek", geeft hoogle raar Schippers toe, „maar in de praktijk is het niet zo eenvoudig te regelen, je hebt drie werknemers nodig die hetzelfde werk doen, el kaar moeiteloos kunnen vervan gen en het alle drie ook nog eens willen. Je zag het in het verleden met het instellen van duobanen, dat is ook nooit echt van de grond gekomen." De seniorendagen zitten in nog zo'n 60 procent van de cao's. „Ik mag hopen dat ze-de komende vijf jaar overal zijn verdwenen," zegt Van Delft (VNO-NCW). Het is bij de sociale partners in ieder geval onderwerp van gesprek voor het Pensioenakkoord. In de cao van ziekenhuizen is in 2009 de regeling voor se niorendagen omgezet in een levensfasebudget. Iedere werk nemer, ongeacht leeftijd, krijgt jaarlijks 35 uur vrij te besteden. Wie wil kan het sparen, maar op maken mag ook. Er is een over gangsregeling voor werknemers van 40 tot 54, omdat die niet de tijd hebben om te sparen. Wie de ouwelullendagen al had, heeft ze gehouden. Berry Claesen (54), psychiatrisch verpleegkundige „Toen er in onze cao over afschaf fen werd gesproken, had ik zoiets van: 0 jee, zul je net zien, kan ik er geen gebruik van maken. Maar door die overgangsregeling krijg ik er op mijn 55ste toch 144 uur per jaar bij. Met de 36 uur levensfase budget en twaalf vakantiedagen kan ik straks naar vier dagen per week. Gelukkig wel, want je merkt toch dat je ouder wordt. Als ik zie hoe snel jongeren werken, dat lukt mij niet meer. Daaraan zie je dat je krachten afnemen. En dan heb ik nog niet eens het zwaarste beroep binnen de zorg." In de cao van de bouw is wei nig discussie over het nut van seniorendagen. De fysiek zwa re arbeid vraagt om maatrege len voor oudere werknemers om fit en gezond het pensioen te ha len. Door het bijeen vegen van se niorendagen, atv en roostervrije dagen is het mogelijk om vanaf 55 een vierdaagse werkweek te vervul len. Er is in de bouw een centrale pot gecreëerd waaruit dit wordt be taald, zodat kleine bedrijven met veel oudere werknemers niet extra worden gedupeerd. In het onderwijs bestaat de re geling Bevordering Arbeidpar- ticipatie Ouderen (Bapo). Daarbij krijgen docenten van af hun 52ste vier klokuren per week extra vrij bij een voltijdse baan. Vanaf 56 jaar verdubbelt dat aantal. Bennie Wolferink (59), timmerman „Ik werk al vanaf mijn 55ste vier dagen per week. Daardoor houd ik het vol. Ik heb verschillende her nia's gehad en zit nu met een lies breuk. De bouw pleegt toch roof bouw op je lichaam, zeker als je zo als ik al vanaf je 15e werkt. En naar mate je ouder wordt, wordt dat niet beter. Ik moet door tot 65, maar weet niet of dat gaat lukken. Ik kan wel eerder weg tegen een la ger pensioen, misschien doe ik dat. Voorlopig blijf ik nog even. Ik vind het werk nog veel te mooi. Maar ik maak me wel zorgen over de volgende generaties." Marten Kircz (63), docent „Het onderwijs in Nederland is echt een zware klus is. Buitenland se collega's uit Spanje, Duitsland en Italië vinden dat docenten in Nederland krankzinnig veel lesu ren moeten draaien. Waar zij ge middeld niet meer dan twintig uur voor de klas staan, is dat bij ons tot 27 uur. Als wij in Neder lands ons aan dat Europees gemid delde zouden gaan houden, dan mag van mij die Bapo direct wor den afgeschaft. Maar nu heb je die extra dag nodig om het te kunnen volhouden. Als hij zou worden ge schrapt, zou ik puur routinematig mijn lessen afdraaien. Afschaffing van de seniorendag zou het be roep beslist minder aantrekkelijk maken. Ik denk ook niet dat dit ka binet het zal aandurven." In de metaal-elektro bestaat een overgangsregeling naar een nieuw systeem. Senioren dagen zijn niet afgeschaft, maar 'veranderd'. Er komen struc tureel extra dagen over de hele car rière, die de werknemer direct kan gebruiken voor bijvoorbeeld zorg verlof, of opsparen voor latere leef tijd als hij denkt ze dan harder no dig te hebben. Wil Criens (53), administratief medewerker „Het is goed dat er hersteldagen blijven en het nieuwe systeem heeft voordelen. Doordat ze struc tureel over je hele carrière worden verdeeld, heb je er meer zeggen schap over. Voor de werkgever is het eveneens een goede regeling. Het werk is makkelijker te organi seren. Door de vergrijzing in het bedrijf, waren er onder de oude re geling veel werknemers vaak tege lijkertijd afwezig. In de nieuwe re geling zijn de vrije dagen veel even wichtiger verdeeld. Ja, het is lastig decennia van tevoren al te bepalen of je je extra dagen nu al gebruikt, of dat je ze later nog nodig zal heb ben. Maar we zijn allemaal volwas sen mensen, die een eigen verant woordelijkheid hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13