Te duur. Achterhaald. Discriminerend voor andere leeftijdsgroepen. Het moet in deze tijden van krapte maar eens afge lopen zijn met de seniorendagen. Vinden de werkgevers. Vakbonden proberen het extraatje voor ouderen ondertussen angst vallig binnenboord te houden. zaterdag 2 april 2011 door Tanja Kits beeld Mark Reijntjens en Jos Diender Heeft een werkne mer van boven de 55 jaar twintig extra vakantieda gen nodig om het vol te houden tot zijn pensioen? Anders gesteld: heeft iemand van rond de 30 in de spits van zijn leven (met jonge kin deren) die niet veel harder nodig? Op de werkvloer tekent zich een kloof af tussen de generaties. Jon geren gaan een dag minder wer ken als het werk hun te veel wordt. Op eigen kosten. Ouderen genieten, zolang het nog kan, van seniorenregelingen in hun cao. Sa men met atv-dagen en wat vakan tiedagen, kunnen ze er een vier daagse werkweek van maken. Te gen 100 procent loon. Dat geeft scheve gezichten. 'Weer die baby boomers met hun mooie regelin gen waar wij nooit gebruik van zullen maken omdat ze tegen die tijd allang zijn afgeschaft', hoor je de jongere werknemer denken., „Het is een lastige discussie", er kent Joop Schippers hoogleraar ar beidsparticipatie. „Dat een oudere meer tijd nodig heeft om te her stellen van zijn arbeid, staat buiten kijf. Maar dat verschilt per beroep. En het verschilt ook per werkne mer. Je hebt leraren van 45 die al opgebrand zijn, maar er zijn ook leraren die fluitend de 65 halen. Een voor iedereen geldende cao past daar eigenlijk niet zo bij. Je zou een veel individuelere benade ring nodig hebben." Het verdwijnen van de seniorenda gen ligt al een jaar of zes op de on derhandelingstafels van de diverse cao's. Daar waar ze inmiddels zijn afgeschaft werden andere regelin gen getroffen. Een levensfasebud get, bijvoorbeeld. Daarbij krijgen werknemers vanaf het begin van hun loopbaan een aantal dagen per jaar, bovenop de wettelijke va kantiedagen, die ze naar eigen be lieven kunnen opmaken of opspa ren. Bewaren voor als je in de klei ne kinderen zit, voor een sabbati cal op je vijftigste, een vierdaagse werkweek vanaf je zestigste of voor een vervroegd pensioen. Daarmee wordt veel meer tege moet gekomen aan individuele wensen en is het argument van leeftijdsdiscriminatie uit.de we reld. 'Seniorendagen hebben hun nut bewezen, daar is ook loon voor ingeleverd' Maar waar het de werkgever voor al om is te doen, is het wegwerken van een kostenpost. Oudere werk nemers zijn duur. Ze hebben veel al een goed opgebouwd salaris. En dan ook nog maar zomaar twintig extra vrije dagen. Daardoor liggen ze niet goed in de arbeidsmarkt. Wie boven de 50 werkloos raakt, komt nauwelijks aan het werk. „En dat heeft onder meer te ma ken met die seniorendagen", aldus Alfred van Delft van VNO-NCW. „Dat maakt oudere werknemers onaantrekkelijk. Laten de vakbon den dat nu gewoon toegeven en het niet langer blijven bevechten. We moeten nu echt een slag ma ken. Laten we die dagen ombou wen tot meer scholing, daar heb ben ouderen meer aan." Een ander probleem van de senio rendagen is het ontstaan van stuw meren aan vrije dagen bij veel ouderen. De ouwelullendagen wor den nogal eens opgespaard om een paar maanden eerder met pen sioen te kunnen of om een extra lange vakantie te nemen. Dan treedt het beoogde rusteffect dus niet op. En kost het de werkgever alleen maar geld. Het is dan niet meer dan logisch dat ze daartegen in het geweer komen. Het geeft de werkgevers een plausibel argu ment in handen om de seniorenda gen af te schaffen. Maar een argument om de senio rendagen juist wel in stand te hou den, is het langer doorwerken. Nu veel vut- en prepensioenregelin gen zijn afgeschaft zijn die dagen juist nodig om het vol te kunnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12