buitenlandn viiand ROSADA TOPDEALS t tl O tl 1 PI Tl Helpende hand van het ministerie reikt niet tot in het oneindige rosada 34,95 27, L zaterdag 2 april 2011 'Hij probeerde het uit te houden met de beperkte voorraad die hij nog had' Dochter Berbel van Delft Twitter. „We richten ons niet op Amerikaanse staatsburgers." Daarbij is het in de staat Californië bijvoorbeeld verboden om je op in ternet voor te doen als iemand an ders dan je bent. In de landen waarop defensie zich wil richten, mag dat wel, stelt Lawhorn. „Onze advocaten hebben dat onder zocht." Ntripid, een softwarebedrijf in Ca lifornië, is sinds augustus vorig jaar bezig met het maken van soft ware, die zo geavanceerd moet zijn dat de terroristen niet kunnen ach terhalen wie er achter de nepperso- nen schuil gaat. De software, die de Amerikaanse regering 2 miljoen euro kost, kan geen IP-adressen van terroristen achterhalen. „Dat is niet het doel", stelt luitenant-kolonel Lawhorn. Wanneer het geavanceerde compu terprogramma door Centcom in gebruik wordt genomen, is nog on bekend. RIVF.R1UL E* By Rosada Department Store Windlicht 50 cm hoog (excl. kaars) In Rosada Factory Outlet in Roosendaal vind je maar liefst 60 merkwinkels, o.a. van Björn Borg, Scapa Sports, River Woods, Hunkemöller, Converse, Levi's en de Nike Factory Store. Altijd minimaal 30 tot 70% goedkoper! Slechts 25 min. vanaf Goes. Dus kom naar Rosada! Elke maandag t/m zondag open van 10:00 tot 18:00 uur. 2e Paasdag geopend! (1e Paasdag gesloten) www.rosada.nl DEN HAAG - Nederlanders die on danks aandringen van de overheid een gewelddadig land niet willen verlaten, maken het de overheid moeilijk. Helemaal wanneer ze zich bedenken en opeens toch weg willen. De helpende hand van het ministe rie van Buitenlandse Zaken kan nu eenmaal niet oneindig ver rei ken, verklaart woordvoerder Chris- toph Prommersberger. „Dreigt een situatie in een land door geweld uit de hand te lopen, dan kunnen we via ambassades en consulaten een dringend advies geven aan Ne derlanders om het gebied of zelfs het land te verlaten." Kunnen zij niet meer weg en is het te gevaar lijk om te blijven, dan kan worden besloten mensen te evacueren. Daarbij wordt altijd eerst in kaart gebracht of er Nederlanders zijn die ook om medische redenen weg moeten. Zo nodig wordt aan de evacuatie van deze personen voorrang gegeven. Maar het ge beurt wel eens dat iemand niet mee kan omdat het te gevaarlijk is geworden bij hem te komen. Soms wil hij zelf niet mee. Zo zat de in Libië overleden Anton van Delft te ver van hoofdstad Tripoli af om mee te kunnen met de twee eva- cuatievluchten die het ministerie eind februari liet uitvoeren. „Bo vendien had hij te kennen gege ven niet weg te willen", zegt Prom mersberger. Hoe sterker de bin ding van de Nederlander met het land waarin hij verblijft, hoe min der hij geneigd zal zijn dat land te verlaten, is Prommersbergers erva ring. Sommige Nederlanders wo nen al jaren in het buitenland, heb ben daar familie en werk en wil len hun leven niet achterlaten. In Libië zijn 26 Nederlanders die te kennen hebben gegeven dat ze wil len blijven. Die afweging moeten mensen zelf maken, had minister Uri Rosenthal (Buitenlandse Za ken) eerder gezegd. „We kunnen hen niet dwingen tot evacuatie." Dat achterblijvende Nederlanders zich soms alsnog bedenken en toch weg willen, maakt het lastig voor het ministerie. Adviezen om eerder te vertrekken geven we im mers niet voor niets, aldus de woordvoerder. „Maar nooit, nooit denken we 'zoek het maar uit' als iemand uiteindelijk toch weg wil. Ook dan proberen we de Nederlan der zo goed mogelijk te helpen, ook al zijn we dat wettelijk niet verplicht." Maar hoe later het mi nisterie in actie moet komen, hoe moeilijker het kan worden. Buiten landse Zaken probeert daarom al tijd persoonlijk contact te houden. Ook wordt samengewerkt met werkgevers van de Nederlanders. Zij kunnen de veiligheidssituatie helpen inschatten en eventueel zelf evacueren. Grote oliemaat schappijen zetten in Libië onlangs zelf vliegtuigen in om buitenlan ders in veiligheid te brengen. Der gelijke acties worden afgestemd met het ministerie zodat die kan bijhouden wie nog in het land is. Mocht het ook het bedrijf niet luk ken de achterblijvers te evacueren, dan kan de overheid bijspringen. Eind februari werd zo, weliswaar tevergeefs, geprobeerd een mede werker van Royal Haskoning in Li bië per helikopter in veiligheid te brengen. Maar ondanks alle goede wil zijn de mógelijkheden om bij stand te verlenen soms beperkt. dochter. „Hij minderde noodge dwongen zijn doses omdat nieuwe pillen niet verkrijgbaar waren. Hij was als het ware aan het afbou wen maar donderdag is hij toch overleden." Volgens de collega, die Van Delft dood in zijn apparte ment aantrof, had de man woens dag al een aantal flinke epilepti sche aanvallen gehad. Die donder dag zelf was hij 'helemaal gedeso riënteerd'. Toen hij later die dag iets bijtrok, probeerden zijn colle ga's vergeefs aan extra medicijnen te komen. Van Delft was zijn leven lang beroepsduiker. Duikers hel pen in Libië de olie-industrie gaan de te houden. Onder water leggen zij pijpleidingen aan. Aanhangers van Kaddafi juichen met zijn portret in hun hand. Andere Kadd- affi-getrouwen beroofden vorige week in het dorp Zwaytina de Nederland se duiker Anton van Delft van zijn medicijnen, foto Mohamed Messara/EPA Heren y' sneakers PUIM \99f\ Geddes Gillmore Dames polo 95 54^ BJÖRN BORG Heren t-shirt 95 29r* Druk-, zetfouten en kleurverschillen vooi^ehouden. Aanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. factory outlet 60 winkels op één toplocatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11