doen de voorjaarsschoonmaak van het relaxte leven op het hemelse eiland Phuket De robots wonen@wegener.nl 3 I 111 024-3650509 Zaterdag 2 april 2011 'Kuku' en 'Scoobi' Stofzuigrobots zijn inmiddels een behoorlijk bekend product gewor den. Naast Cleanmate is er nog een aantal aanbieders, zoals Phi lips. Ook iRobot heeft een stofzui gende variant. De meeste kosten 200 a 300 euro. De goedkoopste Cleanmate kost ongeveer 180 eu ro. De geteste versie, onze 'Kuku', kost 279 euro en is uitgevoerd met uv-licht dat ongedierte dood. De Scooba blijkt een nog wat meer bijzonder product. iRobot claimt de enige te zijn die een dweilrobot op de markt heeft. De goedkoopste kost 449 euro. Een nadeel is wel dat je of het speciale schoonmaakproduct moet gebrui ken óf witte schoonmaakazijn. Let op bij geopende deuren of trap pen: sommige robots pakken ge rust een andere kamer mee om schoon te maken. Pas ook op met de trap. De Scooba kan vallen. De QQ2 heeft een sensor die hem voor een val behoedt. Is er dan niets negatiefs te mel den? Jawel, maar het zijn kleinig heden. Om het apparaat alleen te laten, moet je de vloer echt heb ben opgeruimd; de zuigopening van de QQ2 is aan de kleine kant; de actieradius van de Scooba valt een beetje tegen en de Scooba is nogal prijzig. Maar ondanks dat wil ik nooit meer anders. www.cleanmate.info www.cyberhuis.nl M Reageren? redactie.wonen@wegener.nl diameter van 30 centime ter. Uit de handleiding leer ik dat de Scooba 40 vierkante meter vloer oppervlak kan dweilen. Met de bijgeleverde Quick Start-handleiding zijn de voorbe reidingen in een handomdraai ge piept en heb ik het apparaat, uiter aard na het opladen van de batte rij, startklaar. Pas dan lees ik de waarschuwing dat de Scooba niet geschikt is voor laminaatvloeren. Daar zit ik dan met drie etages la minaat. Dan schiet mij de waarschuwing op de verpakking van het laminaat te binnen dat het beter is laminaat niet té nat te reinigen. Laminaat kan het water via de naden opne men, waardoor het gaat uitzetten. Dan blijf je zitten met een ontzet tend lelijke bobbelvloer. Die waar schuwing negeer ik, zonder bescha digingen, al acht jaar. Ik besluit het er dus op te wagen, op eigen risi co. Bovendien gebruikt de Scooba ongeveer r liter water voor 40 vier kante meter. Dat is nauwelijks nat te noemen. Ik zet de Scooba in het midden van de kamer, ruim eventuele ob stakels als losse snoeren en stoelen op en druk op start. Ik ga op de ta fel zitten, zodat de Scooba ruim baan heeft en volg zeker twintig minuten lang ademloos de verrich tingen van het apparaat. Rondjes, spiralen of gewoon kriskras door de ruimte. Bij een obstakel wijzigt Dweilrobot Scooba (blauw) en stofzuigrobot QQ2 (groen). foto's PR de Scooba dankzij de sensor van koers en blijft daardoor moeite loos zijn werk doen. Alleen onder het gasfornuis, waar ik zelf eerlijk gezegd maar een paar keer per jaar met de stofzuiger kom, heeft hij moeite om eruit te komen. Ik be sluit dat het apparaat te vertrou wen is en vertrek. Bij terugkomst staat de Scooba midden in de kamer en is de vloer helemaal schoon. Mijn aanvankelij ke achterdocht slaat vrijwel direct om in enthousiasme: wat een ge weldige uitvinding! Inmiddels is ook de Q_Q_2 van Cleanmate gearriveerd. Ik moet me inhouden om niet net zo dol als mijn dochter van 5 cadeautjes uitpakt, de doos te openen. De Q_Q2 is een stofzuigrobot die het leven nog gemakkelijker moet maken. Hij is voorzien van een zo genoemd basisstation. De robot laadt zichzelf op het basisstation op. Op datzelfde station kun je de schoonmaaktijden inprogramme- ren. Als tijdens het schoonmaken de batterij leegraakt of de QQ_2 klaar is, zoekt hij het station zelf weer op om zich op te laden en au tomatisch te vertrekken voor de volgende geplande schoonmaak beurt. Het klinkt allemaal bijna te mooi om waar te zijn. Hoewel de hand leiding van de QQ2 onnodig inge- ikkeld is, heb je hem toch redelijk snel aan de praat. Ik bedwing mijn ei gen ongeduld en programmeer de Q_Q_2 zo, dat om 15.00 uur de redac tieruimte wordt schoongemaakt. Ter voorbereiding zorg ik er alvast voor dat losse snoeren van de grond zijn verdwenen (bij beide apparaten kunnen de wielen daar in vast komen te zitten). En ja hoor: klokslag 15.00 uur komt in de hoek van de redactie de QQ_2 ineens tot leven. Hij gaat op excact dezelfde manier te werk als de Scooba. Tachtig minuten la ter zoekt hij inderdaad, door langs de wand te gaan, het basisstation weer op waar hij zichzelf uitscha kelt. Ik heb gewoon doorgewerkt terwijl de vloer is gezogen. Ook de dames op de redactie zijn enthousiast. Beide robots worden liefkozend omgedoopt tot 'Kuku' en 'Scoobi'het woord schattig valt en de optie om de robots van opplakogen te voorzien, wordt uit gebreid besproken. Ik kan ondertussen, lui als ik ben, mijn enthousiasme niet meer on der stoelen of banken steken. Als ik ga koken, laat ik tegelijkertijd 'Kuku' los in de woonkamer en zet hem uit als ik klaar ben. Hopsa- kee, de vloer is alweer schoon. Het huurhuis van Steven en Lin van Leeuwarden in Rawai, Phuket, foto's SvL Of beter gezegd: het eiland Phuket. Ik was er al eens op duikvakantie geweest. Dat was in één woord fan tastisch. Het was meteen duidelijk voor mij dat het Phuket zou wor den. Ik ben naar Nederland terug gegaan om de laatste dingetjes te regelen, zoals de verkoop van mijn huis. Dat ging heel snel in die laat ste jaren voor de crisis. Daarna als een speer weer naar Phuket. Ik moet zeggen dat het mijn Thaise vrouw Lin en mijzelf hier bijzon der goed bevalt. We runnen een duikschool, met twee duikers in vaste dienst. In het hoogseizoen is het drukker en hebben we extra personeel. Zelf duik ik niet veel meer. Dat is hobby geworden, doe ik als ik zin heb. Begrijp me goed: Lin, Steven, zijn opa en Phom. wie Steven van Leeuwarden (49) en Lin van Leeuwarden-Nawaraat (50), (stief)zoon Phum (4) beroep Eigenaars duikschool Phuket-scuba.com eerder Vught, St.-Michielsgestel, Nijmegen, Amsterdam, Delft, Rotterdam nu Ra wai, Phuket, Thailand (sinds 2002) het is niet alleen plezier en luieren geworden. Het runnen van een duikschool kost tijd. Ik werk zes volle dagen en op de zondag ook nog een paar uur. Als je iets leuk vindt, is dat best vol te houden." Maar tijd om aan het huis te klussen, is er dan nauwelijks meer. „De woningen in Thailand zijn kwalitatief minder goed dan die in Nederland, dat is een feit. Vre selijk slecht zijn de huizen ech ter ook niet. Laat ik het zo zeg gen: ze staan dertig jaar, daarna is het ook gebeurd. Ik heb mijn woning, gelegen op zo'n kilome ter afstand van het strand, in 2003 gehuurd. Het is van bak steen, heeft twee slaapkamers, twee badkamers en een flinke tuin en is nog in prima staat. Ik kan er nog even van profiteren." Hoe heb je het huis gevonden? „Ik heb eerst een jaar in een ho tel gewoond. Huizen en grond zijn in Thailand goedkoop, maar een niet-Thai kan geen grond in bezit krijgen. Die mag alleen hu ren. Er zijn twee manieren voor een niet-Thai om toch grond te kunnen kopen: door het koop huis op naam te zetten van een Thaise partner of door een be drijf de grond te laten kopen en die dan weer te leasen. Op Phu ket, war natuurlijk een toeris tisch eiland is, betaalt de Thai wel aanzienlijk meer voor bouw grond dan in andere delen van het land. Reken op zo'n 5 miljoen baht, ongeveer 220.000 euro, voor 1.600 vierkante meter grond. In de geboorteplaats van Lin hebben we 1.200 vierkante meter grond op haar naam gekocht voor 2.300 eu ro, 100.000 baht. Dat is nog leuk." Dat is minder dan 2 euro per vierkan te meter! In Nederland koop je daar nog geen vierkante centimeter voor. „Ik wil ook niet terug hoor, haha. Nee, niet daarom, maar ik ben er wel van overtuigd dat mijn toe komst hier ligt. Ik heb in Neder land voor een verzekeraar en een woningbouwvereniging gewerkt. Goeie jobs, maar toch miste ik iets. Mijn leven is nu veel relaxter, minder gehaast. Dat bevalt me goed. Als ik met pensioen ga, ver koop ik de duikschool en gaan we heerlijk genieten van al het moois dat Thailand te bieden heeft." is-ji Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 109