3 «r wonen D !D lil Duikinstructeur geniet Vuurpijl Hebben?! Tuinset(je) Zaterdag 2 april 2011 o s m 5 Z Het is merkwaardig dat we in onze tuinen wel druk experi menteren met exoten als boomvarens en bananenplanten, maar de vuurpijl, een plant die veel meer kans heeft de winter te overle ven, lijkt vergeten. Kniphofia Royal Stan- De kniphqfia'sof vuurpijlen vormen dard. fotoRvdK een aparte groep. Er zijn vroege en late bloeiers en soorten met bloemstengels van meer dan 2 meter, maar ook vuurpijlen die de 20 centimeter maar net halen. Het kleurenspectrum van de vuurpijlen varieert van groenig wit tot geel en oranje en van zalmkleur tot koraal rood. In de tuin zie je de vuurpijl zelden, maar in duurdere bloemenwinkels is de plant tegenwoordig nogal eens te vin den als exclusieve snijbloem. Kniphqfia's groeien in het zuiden en het oosten van het Afri kaanse continent. Eén soort groeit op Madagascar en één komt uit Jemen. De eerste vuurpijlen werden tegen het ein de van de achttiende eeuw in Europa geïntroduceerd. Begin 2900 waren er al meer dan 100 soorten te krijgen. Ook de Nederlanders zagen geld in de kniphofia. De Haar lemse bollenkweker Krelage maakte veel kruisingen, waar van 'Prince of the Netherlands' een hoge onderscheiding kreeg. 'Prince Igor', 'Royal Standard' en 'Alcazar' zijn oudjes, die al meer dan vijftig jaar lang aan de top staan. Vuurpijlen kun je in twee grote groepen indelen: de blad verliezende en de soorten die hun blad in de winter hou den. Alle kniphofia's houden van een zonnige standplaats en van grond die 's winters niet te nat wordt. Op klei moet beslist grind of puin door de grond worden gewerkt om die beter doorlatend te maken. Zand is ideaal, maar zand bevat weinig voedingsstoffen. Daar moet dan ook in het voorjaar en de zomer flink worden bijgemest. De kleine soorten kunnen vóór in de border worden geplant, de grotere zijn mooie solitairen, bijvoorbeeld in grind. Met een paar pollen van de bladhoudende kniphqfia caulescens kun je zo'n oersaai verhard tuin tje naar een hoger plan tillen. De kniphqfia is bij uitstek een plant waarmee je hoogzomer dramatische, verticale accenten aan een border kunt toevoegen. Het zijn planten die een flinke bos grasachtig blad vormen, van waaruit van juni tot september de bloemen als vuurpijlen naar boven schieten. Sommige laatbloeiende vuurpijlen, zoals kniphqfia galpinii, houden het tot de eerste nachtvorst vol. Een van de beste soorten voor ons klimaat is de langbloeiende, granaatrode 'Alcazar', die ongeveer r meter hoog wordt. Oranjerood is 'Bressingham Torch', met fijn, grasachtig blad en bloemen van juli tot oktober. 'Bressingham Cornet' en 'Bressingham Flame' zijn afkomstig uit de stal van de Engelse plantenveredelaar Alan Bloom. 'Royal Stan dard' heeft: een tweekleurige bloeiwijze: lichtgeel aan de on derkant en vuurrood aan de bloemtop. Een goede selectie uit Denemarken is 'Fyrwerkeri', met gloeiend-roodoranje vuurpijlen. Tuinsets zijn onmisbaar voor mensen met een 'buiten', vooral in de zomer. Probleem is vaak waar je de set in de winter laat. Buiten? Dat kan met meubilair van wicker, maar dat materiaal moet je mooi vinden. In de schuur? Kan, als die hebt, maar is er genoeg ruimte? Fietsen, ge reedschap, tuinkussens: die spul len zet je ook niet buiten. Ego Paris, fabrikant van exclusief tuinsetdesign, heeft dé oplossing voor dit ruimteprobleem. Tuin- set Puzzle ziet er niet alleen mo dern en fris uit, maar biedt ook vier lounge chairs, twee sunloun- gers, twee tafels en één sidetable. En dat in relatief bescheiden pak ket van 202 bij 60 bij 186 centime ter. Dat kun je in de schuur nog tegen een wandje parkeren. De Puzzle is leverbaar in diverse kleuren en materialen. Voor meer info en dealerlijst, zie: SI www.furniture-egoparis.com wonen@wegener.nl 024-3650509 In het tv-programma Tros Wondere Wereld liet Chriet Titulaer in de jaren tachtig fantastische, technische producten zien. De meeste haalden de eindstreep niet, wat de achterdocht jegens dit soort gadgets heeft gevoed. Onterecht, zo blijkt: robots 'Kuku' en 'Scoobi' mogen bij mij voortaan de schoonmaak doen. door Cor-Peter Pasma Dankzij mijn moeder ben ik opgegroeid met een bovengemiddeld grote achterdocht voor technische pro ducten die huishoudelijk werk uit handen nemen. Zo geloofde ik ja renlang mijn moeders vaatwassers dogma: 'daar heb je niets aan, het moet je allemaal toch een keer door de handen'. Inmiddels weet ik beter, want een vaatwasser is enorm handig gebleken. Diezelfde hoop heb ik ook bij de stofzuigrobot QQ? van Cleanmate en de dweilrobot Scooba van iRo- bot. Met in totaal 200 vierkante meter gelamineerd vloeroppervlak hoop ik met de komst van de ro bots twee van de meest gangbare huishoudelijke klussen niet meer zelf te hoeven doen: dweilen en zuigen. De houding van de leveranciers doet me bij aanvang het ergste ver moeden. „Het liefst komen we even bij de mensen langs om de werking van de robot uit te leg gen. Het kan namelijk nogal inge wikkeld zijn", laat het Cyberhuis uit Rijswijk (Gld.), leverancier van de Scooba dweilrobot, weten. En ook bij Cleanmate uit het Bel gische Lovendegem komen ze maar wat graag met het apparaat mee om het te demonstreren. Ik bedank voor de eer en ga zelf aan de slag. De Scooba arriveert als eerste. Het blijkt een to centi meter hoge, dikke schijf met een Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Jan van Mullem THAILAND Bangkok Phuket Onder water ben je veiliger voor een tsunami. Dat is meegenomen als je duiker bent in Thailand. Steven van Leeuwarden: „Inder daad. Dat hebben we op 24 decem ber 2004 allemaal kunnen zien. Op het land vielen veel slachtof fers, van de duikers is iedereen heelhuids boven gekomen." je bent divemaster. Was je die dag van de tsunami ook aan het duiken? „Nee, ik was aan land. Maar ik heb veel duikers gesproken die op het moment van de golf onder water waren. Ze voelden een heel plotse linge, gigantisch sterke stroming, en hebben zich geprobeerd vast te houden aan het rif. Het zicht was bovendien compleet verdwenen." Ik kan me voorstellen datje daarna wat rustiger maanden hebt gekend. „Wat de duikschool betreft? Zeker. Maar het is toch ook weer vrij rap aangetrokken. Wat wel opvallend is, is dat het type toerist is veran derd. Vóór de tsunami waren het vooral de échte, hardcore duikers die bij ons kwamen. Tien dagen duiken, verder niks. Sinds de golf verwelkomen we meer toeristen die een package-vakantie boeken. Behalve het duiken willen zij ook andere activiteiten ondernemen." Ben jij puur vanwege het duiken naar Thailand gegaan „Deels. Als ik uitsluitend had wil len duiken, was ik in Egypte geble ven. Daar ben ik eerst naartoe ge gaan nadat ik uit Nederland ver trok. Veel goedkoper als reisbe- stemming en mooie duiklocaties. Maar je moet niet veel méér wil len dan dat. Er is verder nauwe lijks iets te beleven; er zijn weinig leuke dorpjes of culturele beziens waardigheden in de buurt van de badplaatsen. Toen ik er zeker van was dat ik niet in Egypte wilde blij ven, ben ik naar Vietnam gegaan. Dat was de omgekeerde wereld: wel veel beleving, maar weinig ge schikte plekken om te duiken. Ver volgens kwam Thailand in beeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 108