Meester in dweilen of l stofzuigen 30 en 31 Salone del Mobile Euroluce Tortona Lambrate Designjunction J1 (f Begon de Salone del Mobile in 1961 als promotie-actie voor de versnip perde Italiaanse meubelbranche, in middels lijkt de term 'internationale kermis' meer op zijn plaats. Behalve de meubelbeurs houdt 'i Saloni' dit jaar het tweejaarlijkse EuroLuce, een beurs voor verlichting. Van oudsher klonteren veel ontwer pers en merken samen in de wijk Zona Tortona. Inmiddels is daar de - Hollandse - wijk Ventura Lambrate aan toegevoegd, maar er zijn ook ho ge concentraties designspots in de wijk Porta Romana en Brera. Er is maar één moment in het jaar waarop zo veel meubelontwerpers, -merken en -journalisten bij elkaar komen: op de Salone del Mobile in Milaan. Van 12 tot en met 17 april gonst het in de beurshallen en op de talrijke tentoonstellingen in de stad van de innovaties en designstatements. De vermaarde meubelbeurs bestaat dit jaar een halve eeuw. door Renske Schriemer Een overzicht geven van alles wat straks in Milaan gebeurt, is bijna on mogelijk, al worden tijdens de beurs wel boekjes uitgedeeld met het pro gramma per dag. Meer weten? Zie de hotspots hieronder of kijk op: El www.cosmit.it www.designboom.nl www.design.nl www.tuttobene.nl www.designtopl00.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Bi .W-MoeSiagg^ H PORTA DOMOOOSSOLA ilw 'lm, De Salone del Mobile beleefde in 1961 zijn primeur, foto's PR Kartell staat bekend om zijn grootse beurspresentatie. Het kloppende hart van Milaan en de eigenlijke reden waar om iedereen zich een week lang in deze stad onderdom pelt, ligt eigenlijk buiten de stad. Ondanks dat het beurster rein van Rho Fiera zelf ook indrukwekkend is vormgege ven, blijft het toch een beursterrein. Het spektakel is dan ook binnen. Verplichte kost: de prototypes van Moroso, de grootse stand van Kartell en de vernieuwende ontwerpen bij Edra. Verdedigers van de Nederlandse eer in dit enorme internationale meubelgeweld zijn Leolux, Montis, Arco, Ar- tifort en Unicorno. Om het jaar wordt de meubelbeurs in Milaan aan gevuld met verlichtingsbeurs Euroluce. In 2009 zetten veel merken al voorzichtig een stap met de nieuwe toepassingen van licht. Vooral door de komst van led- en oled- verlichting is er steeds meer mogelijk. Niet langer draai je een pit in de lamp, maar de armatuur wordt onderdeel van het licht. Vorig jaar baarde verlichtingsmerk Flos op zien in Milaan met Wallpiercings: lampen die in de wand opgaan, als een sieraad. Op deze nieuwe editie van Euroluce presen teert het Finse merk Artek voor het eerst sinds zo'n vijftig jaar een nieuwe verlich tingscollectie. Ontwerper Ville Kokkonen be keek de functie van verlichting opnieuw. Dit mondde uit in de collectie White. Veel lam pen zijn mooi van vorm of hebben een ver nieuwende technologie in zich. Maar vaak speelt het licht zelf een ondergeschikte rol. In de collectie White is licht juist belangrijk. Het geeft rust in drukke interieurs en werkt ook nog eens the rapeutisch. De ontwerper hoopt dat mensen zich niet de vorm van de lamp herinneren, maar het prachtige licht dat hij geeft. Ook Philips belooft veel nieuwe verlich ting te laten zien. „Wat precies, dat houden we nog even ge heim. Maar het zal veel zijn op het gebied van tuinverlich- ting, licht voor in de badkamer en in de woonkamer", zegt Liesbeth de Smedt van Philips Lighting. Waar de beurs het domein is van de grote collecties die straks in de winkel te koop zijn, is Zona Tortona dat van het experiment. De wijk bruist letterlijk een week lang van het design. Presentaties worden opgefleurd met bor rels en feestjes. De reputatie van de wijk is inmiddels zo groot, dat sommige merken hebben besloten zich alleen daar te presenteren en beurshallen op Rho Fiera links te la ten liggen. Alleen de presentatie van de Poltrona Frau Group (met de merken Cassina en Cappellini) is al de moeite waard. Verder zijn in de wijk ook de (perma nente) showrooms van Moooi en Linteloo te vin- X den. In een zoektocht naar een plek met meer ei gen identiteit vestigen steeds meer ontwer pers zich in de wijk Ventura Lambrate. Dit voormalige industriegebied met zijn oude loodsen en grote panden biedt sinds vorig jaar ruimte aan vooral Neder lands ontwerp. Zo is het bijvoorbeeld de plek waar Design Academy Eindhoven zich aan de wereld presenteert. De eer ste editie werd, met dank aan de ruimte voor het experiment, direct een groot succes. Ook de tweede belooft weer veel. Gezien de financiële en morele crisis kreeg de Academypresentatie vorig jaar een groot vraagteken als titel. Dit jaar is dat vervangen door een enorme pijl: 'This way'. Montis neemt de ronde poef Beanie mee naar Milaan. Artek in troduceert op Euroluce een compleet nieuw serie lampen. 'Dat kunnen wij ook', moeten ze in Engeland hebben gedacht toen ze vorig jaar door Ventura Lam brate liepen. Net buiten de echte drukte van Tortona proberen ze nu dan ook hetzelfde te doen. Onder de naam Designjunction stellen Engelse designers en merken zich voor. Onder meer Modus, Benchmark, Race, Inner most, SCP, Ercol Furniture en Wedgwood hebben er een plek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107