er nu gebeurt bij Ajax?' Beschuldiging Cruijff valt Blind erg zwaar Zwaar verlies Delta, Caudron nieuwe aanwinst Arie van Eijden: Dit is een ordinaire scheldpartij Terpstra breekt zijn sleutelbeen vrijdag 1 april 2011 Arie van Eijden (foto) ergert zich aan de gang van zaken bij Ajax. „Dit is een ordinaire scheldpartij. Caat het nou om Ajax of om persoonlijke belangen?", aldus de voormalig algemeen directeur van de Amsterdamse club, die de berichtgeving rond de ledenraadvergadering woensdag met verbazing volgde. „Het is redelijk platvloers wat er nu allemaal gebeurt. Dit past niet bij g Ajax", vindt Van Eijden, die tot en met 2005 bij Ajax werkte. Zijn broer Cor is één van de vertrekkende bestuursleden bij Ajax. Hoe het nu verder moet met de bekerfinalist, weet Arie van Eijden op dit moment niet. „Er is behoefte aan mensen die hier objectief en neutraal instaan en alles op één lijn proberen te krijgen. Maar die moeten wel gepokt en gemazeld zijn." aren één van de weinigen die het aandurfde Johan Cruijff tegen de haren in te foto Robin van Lonkhuijsen menstellers is van Cruijffs rapport. Jongkind is als looptrainer aan de club verbonden en zodoende op de hoogte van alle ontwikkelin gen. Daarbij werkte hij de laatste tijd nauw samen met Wim Jonk. Voor Cruijff zijn de uitvoerenden van zijn ideeën echter net zo be langrijk als de ideeën zelf Hij heeft jarenlang van een afstand zijn macht uitgeoefend om de in zijn ogen juiste poppetjes bij Ajax op de strategische plekken te krij gen. Ook Kales zat als algemeen direc teur ruim tien jaar geleden twee keer met Cruijff om tafel om diens mening te peilen. „Maar toen ik vervolgens Co Adriaanse aanstelde als trainer, trok Cruijff zijn han den van Ajax af Nadat ik was ge stopt, moest er een oer-Ajacied op mijn plek komen. Dat was Arie van Eijden. Binnen de kortste ke ren werd Adriaanse van alle kan ten aangevallen en kwam Ronald Koeman binnen als trainer. Ja, zo gaat dat." Een voormalig werkne mer van de club stelt: „De macht van Cruijff reikt zover dat beleids bepalers van Ajax soms keuzes ma ken waarvan ze weten dat ze daar bij de steun krijgen van Cruijff" Als Cruijff wordt gepasseerd, kan hij ongemeen fel reageren. Het was Cruijff een doorn in het oog dat Van Eijden in 2004 Cruijffs erf vijand Louis van Gaal binnenhaal de als technisch directeur. Trainer Ronald Koeman botste al vrij snel met Van Gaal, waarna beiden kort na elkaar uit eigen beweging op stapten bij Ajax. Het zat Cruijff ook dwars dat Van Gaal over zijn graf heen had geregeerd: hoofd op leidingen Danny Blind moest Koe man als trainer vervangen. Toch ging Cruijffkort daarna in op de uitnodiging van Ajax om 'in har monie' over de club te praten. Zijn openingszin was: „Het is een grote klerebende bij Ajax." Voorzitter Jo hn Jaakke had de deur voor Cruijff weer opengezet. Jaakke had Maar ten Fontein als algemeen directeur aangesteld en Martin van Geel als technisch directeur en onder lei ding van dat trio waren de dagen van Blind als trainer snel geteld. Blind voelde halverwege het sei zoen 2005/2006 dat de beslissing over zijn ontslag al genomen was, maar de trainer werd door de di rectie aan het lijntje gehouden. Fontein dook zelfs elk willekeurig kantoor in de Arena in als hij Blind op de gang aan zag komen. Na het winnen van de KNVB-be- ker en de play-offs kreeg Blind in derdaad zijn congé. Of Cruijff zich met die beslissing heeft bemoeid en of Cruijff inder daad Henk ten Cate naar voren heeft geschoven als opvolger van Blind, zoals het verhaal gaat - Ten Cate zou als assistent bij Barcelona niet meer op goede voet hebben gestaan met trainer Frank Rijkaard - is lastig te achterhalen. Wél is ze ker dat Fontein heeft ingestemd met het advies van Cruijff om Piet Keizer te benoemen tot 'technisch adviseur' van Ten Cate, waarmee de positie van technisch directeur Van Geel werd ondermijnd. In het eerste seizoen onder Ten Ca te (2006/2007) kwam Ajax nog dicht bij het kampioenschap. Eén doelpunt kwam Ajax tekort in de laatste wedstrijd tegen Willem II. Ironisch genoeg miste Roger een ex-speler van Barcelona die op aan raden van Cruijff was gehaald vlak voor tijd een indirecte vrije trap in het strafschopgebied van de tegen stander. Een jaar later maakte Cruijff zich nog sterk voor de komst van Van Basten, zoals hij eind vorig jaar ook zijn zegen gaf aan Frank de Boer als opvolger voor de door hem in zijn column gekielhaalde trainer Martin Jol. Dat hij De Boer Johan Cruijff wórdt geflankeerd door zijn vertrouwelingen Dennis Berg kamp (links) en Wim Jonk. foto Olaf Kraak nu ook heeft benoemd tot een van de drie vooraanstaande oud-spe lers die het voetbalhart van Ajax moeten vormen, zonder diezelfde De Boer te betrekken in het voor nemen om verscheidene trainers en begeleiders te ontslaan of uit hun functie te zetten onder wie De Boers assistent Danny Blind is een gotspe. Maar Cruijff heeft er maling aan' hij is vast van plan een greep naar de macht te doen bij Ajax. En afgaande op de publieke opinie heeft Cruijff veel steun. Ook van Frank Kales. „Cruijff moet het een keer proberen. Het is toch ongelo felijk wat er nu gebeurt? Ajax heeft al jaren geen leider. Uri Coro- nel wilde een voorzitter op de ach tergrond zijn, maar. met Van den Boog heeft hij geen leider in de di rectie neergezet. Van den Boog heeft al veel steken laten vallen. Daarom vind ik dat Cruijff het nu moet gaan doen. Als adviseur op de voorgrond." Johan Cruijff is bezig een greep naar de macht te doen bij Ajax. Maar als het zover komt, laat hij de uitvoerende taken over aan een legertje vertrouwelingen. Zelf blijft hij adviseur, zoals hij dat de laatste veertien jaar eigenlijk steeds was. Soms op afstand, soms van heel dichtbij. Danny Blind voelt zich gekrenkt door de kritiek van Johan Cruijff op zijn persoon. De assistent-trai ner van Ajax kan niet geloven dat de legendarische nummer 14 twij felt aan zijn betrouwbaarheid. „Dat ik niet betrouwbaar zou zijn, valt me zwaar. Vooral omdat ik dat voor mezelf helemaal niet kan plaatsen", zei de oud-Souburger gisteren op Radio 1. „Kritiek op je functioneren mag. Dat hoort bij voetbal. Ik wil ook niet inhoudelijk reageren op de door Joop van den Oudenhoven ZUNDERT - In de tweede ronde van het bekertoernooi leden de drie- banders van Delta/Fast een ver wachte nederlaag tegen Van Donge&De Roo. De cijfers van het in Zundert gespeelde duel wa ren door vier nederlagen wel heel frustrerend. Glenn Hofman kende tegen Jean van Erp een uitstekende start en won de eerste set met 15-1. Daarna zakte hij echter heel diep weg. Jean Paul de Bruijn had in twee sets kansen op winst, maar laat die beide keren liggen. Hetzelfde gold voor Eddy Leppens. Hij kreeg in twee sets kansen tegen een niet imponerende Dick Jaspers, maar ook Leppens verloor, ondanks een moyenne van 1.731. Peter de Backer ging onderuit tegen Martin Horn. Het bekertoernooi maakt opnieuw duidelijk dat de Zeeuws-Vlaamse formatie een afmaker mist. Op de vraag aan Frédéric Caudron of hij die afmaker kan worden, ant woordde de sterke Belg dat hij de gelederen van Delta komt verster ken. „Vanaf het nieuwe seizoen speel ik in Sluiskil", vertelde de Belg. Meerten Dallinga, voorzitter van de Stichting Driebandenpro motie Zeeland, bevestigde het be richt. Dat deed hij wel met enige terughoudendheid. „Ik kan er niet omheen gaan draaien, want het ligt nu toch al op straat", zei Dallin ga. „We hadden het graag, als alles helemaal rond is, officieel naar bui ten gebracht. Samen met de naam van de nieuwe hoofdsponsor. Die kan ik nog niet bekendmaken." Peter de Backer blijft ook behou den voor Delta/Fast. In het nieu we seizoen wordt met een roule rende vijfmansformatie gespeeld. Naast Caudron en De Backer spe len ook Leppens, Hofman en De Bruijn komend seizoen voor Del ta. Vandaag strijden de laatste vier in Zundert voor de laatste kans op een plek in de halve finales. Twen- tevisie is de tegenstander. plannen, maar als het gaat om mijn betrouwbaarheid wil ik wel kwijt dat mij dat diep heeft ge raakt. Dat doet wat met je. Vooral ook als je vrouw daar met betraan de ogen naar zit te kijken." Blind denkt dat Cruijff de kritiek op zijn persoon niet zelfheeft be dacht. „Hij zal ingefluisterd zijn. Ik kan het ook moeilijk geloven om dat ik altijd diep respect voor hem had. Ik heb nooit enig probleem met hem gehad en bewaar alleen maar goede herinneringen." DE PANNE - Niki Terpstra kan zon dag niet starten in de Ronde van Vlaanderen. De Noord-Hollander van Quick-Step kwam ongelukkig ten val in de tijdrit van de Drie daagse De Panne-Koksijde en brak daarbij zijn linkersleutelbeen. Na afloop werden in een ziekenhuis in Veurne foto's gemaakt. Vanoch tend wordt hij in Herentals geope reerd. Terpstra werd op volle snel heid rijdend de lucht in geworpen door een windvlaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25