'PT8 \li O KliUfll Exotische in de tuin y T ir* Foto's Een stukje tropen in de tuin. Of een vleugje Toscane. Het kan al lemaal, want palmen, bananenbomen, olijfbomen en citrusfruit zijn gewoon bij het tuincentrum te koop. Maar wordt het ook echt wat met al die exotische kostgangers in ons kikkerlandje, of ligt de hele boel na één nachtvorst op apegapen? Meer weten? 30 MAART 2011 I Links: Eucalyptus debeuzevillei, één van de meest winterharde voor ons klimaat. Rechts: Agave havardiana, één van de weinige agaven die buiten kunnen worden geteeld, mits de plant op een heel zonnige en droge plek staat. WM ÜPP door Frederike Krommendijk foto's Shera van den Wittenboer D ennis Oosterhof is eerlijk. Ook bij hem gaat het wel eens mis in de tuin. De kenner, importeur en kweker van exotische planten zag in strenge winters wel eens een boomvaren of palm sneuvelen. „Maar er zijn genoeg exotische plan ten die het in ons klimaat prima doen. Het is alleen een mens eigen om nét dat te willen wat bijna nie mand goed houdt", lacht hij. Geïnspireerd door verre reizen en vakanties willen mensen hun tuin een exotische aanblik geven. Dat kan prima, als je maar met een paar dingen rekening houdt. „Je moet weten wat de natuurlijke stand plaats van die planten is. Een cactus uit Mexico kan best vorst verdra gen, het vriest daar ook. Alleen is het er veel droger dan hier en gaat het door het vocht mis. Er zijn vol komen winterharde palmen van de Trachycarpus-familie. Die komen goed de winter door omdat ze zijn opgegroeid in de Pyreneeën of de Himalaya. Heb je dezelfde palm uit Spanje, dan wordt het niks hier." Goede voorlichting is dus een must, maar juist daar ontbreekt het soms aan. „Mensen kopen de ver keerde boom. Als die boom dan in de winter doodgaat, zijn ze hele maal ontgoocheld en een flinke som geld armer. Dus stoppen ze er mee. Dat vind ik doodzonde, want een jungletuin is geweldig." De olijfboom die in Toscane of de Provence eeuwen oud wordt, kan in ons land kapot vriezen als je een te klein exemplaar koopt. Minimaal 50 centimeter stamdoorsnede, advi seert Oosterhof. „Als hij in de volle grond moet tenminste. Dan kan de stam nooit tot de kern bevriezen. Een jongere olijf kun je wel in een pot doen en elke winter vorstvrij wegzetten. Koop je een kleintje, dan kunnen je achterkleinkinderen hem pas in de grond zetten." Een uitstekende basis voor een exo tische tuin zijn bamboe en rhodo dendrons. Die laatste zijn winter groen en niet veeleisend. Boven dien geven ze body in de winter. Met bamboe maak je een goede windkering, die planten tegen de kou beschut. Van bamboe wordt ge zegd dat het woekert, maar een goe de kweker heeft genoeg soorten die binnen de perken blijven. „Woeke ren is ideaal voor een kweker die productie wil draaien: stuk afsteken en hop, weer een plant. Maar in de tuin is het een ramp." Een palm ziet er weliswaar exotisch uit, maar kan best slagen in de Hol landse tuin. Vooral de Trachycar- pus-soorten kunnen tegen een stootje. „Palmen hebben een bast van kokosvezel. Als je ze inpakt, ra ken ze daardoor ook niet zo makke lijk verstikt. Vaak is stagnerend vocht een groter gevaar dan vorst. Je doet eerst wat jute of stro om de stam, en daar dan van die rietmat ten of bubbeltjesplastic omheen, al vind ik dat laatste geen gezicht. Als de vorst weg is, moet je hem die winterjas wel weer uitdoen. Anders gaat het broeien." Waar een tuinier in Nederland woont, is bepalend voor wat moge lijk is. Aan zee, met gematigde tem peraturen, kan meer dan in het oos ten van het land. Een geweldige uit straling krijg je van een bananen boom. De Japanse vezelbanaan komt uit China en heeft een harde jeugd gehad, waardoor hij wel wat kan verdragen. De hele plant gaat in de winter ondergronds, zoals een vaste plant. Leg er de eerste paar jaar een lekker pak bladeren bovenop, zodat de grond minder koud wordt. De plant wil wel veel mest en water. Oosterhof: „Zet er maar een koe boven, roep ik wel eens. Dan hoor je hem groeien, tot wel 3 meter per jaar." De yucca wil helemaal geen rijke grond. Hij komt van oorsprong uit de woestijn. „Net als bij elke tuin geldt dat je planten moet kiezen die bij je grondsoort passen. Op natte klei wordt het niks met woestijn- planten. Die grond moet je echt luchtig maken met zand en grind." De aarde warmt op, maar Ooster hof ziet nog geen gevolgen voor on ze tuinen. „Wie niet aan vorstbe- scherming wil doen, moet planten kopen die 20 graden vorst kunnen hebben. Boomvarens overleven tot min 15 graden. 'Vorstbestendig tot min 15' staat er niet voor niks op. Als het dan kouder wordt, moet je in actie komen, bijvoorbeeld door er een slaapzak omheen te trekken. Echt winterhard is wat anders, maar dan heb je nog keus genoeg." Boven: Trachycarpus fortunei kan tem peraturen tot min 16 graden Celsius verdragen, maar heeft wat extra bescherming nodig als de vorst langer aanhoudt. Meer weten over exoten in de tuin? Kijk op de site van Dennis Oosterhof: www.cemunnos.nl Onder meer www.kimmei.com (bamboe) en www.degroene- prins.nl (winterharde exoten) zijn websites van andere gespe cialiseerde kwekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 71