Ondernemers praten mee op hun beurt Plek van miljonairs i8l zeeland Mysterieus houten voorwerp in museum Dorpshuis Ovezande heeft hartdefibrillator WINKELSTUDIE Aldi op Noord-Beveland AFSCHEID VAN OUD KATSEVEER Het laatste maal is geserveerd, de keuken ligt er al uit en gisteren is de bar na veertig jaar uit restaurant Katseveer gehaald. Tijd voor een terugblik. woensdag 30 maart 2011 door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland houdt de onder nemers niet buiten de discussie over een Aldi-winkel in Wissenker- ke. Maar het is gepast om de zaken in volgorde te behandelen., weer legde wethouder Adrie van der Maas gisteren kritiek op dat punt bij een bijeenkomst van de Geza menlijke Ondernemersvereniging Noord-Beveland. De leden vrezen dat de intenties tussen Aldi en ge meente al beklonken zijn, was te merken. Er is zorg dat banken in vesteringsplannen weigeren met die concurrentie in het vooruit zicht. Als de raad gemeenteraad donder dag 14 april de aanbevelingen uit de winkelstudie aanvaardt, is dat het beginpunt om met de onder nemers te zien hoe die doelen te bereiken, benadrukte de wethou der. Maar willen ondernemers an dere winkels aantrekken - Bever Zwerfsport werd genoemd, een boekenwinkel of juwelier - dan Het mysterieuze houten voorwerp in streekmuseum De Meestoof. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - In streekmu seum De Meestoof in Sint-Anna- land is sinds kort een mysterieus houten voorwerp te zien. Het werd in januari gevonden tijdens de verbouwing van een café in Middelburg, maar tot op heden weet niemand wat het is. Wie kan het zeggen? Nadat het was gevonden, werd het voorwerp bijna bij het vuilnis ge zet. Dat kon nog net worden voor komen. Uiteindelijk heeft de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) zich erover ontfermd, maar duidelijkheid over de her komst is er nooit gekomen. „De stichting heeft toen contact met ons gezocht", zegt bestuurslid moeten zij met de gemeenteraad zelf initiatieven nemen. De GON besprak het onderzoek van de gemeente naar de stand van de huidige winkels op het ei land en het effect wat de Aldi daar op kan hebben. Die studie brengt tot nu toe geen antwoorden maar dilemma's aan het licht. Op basis van landelijke normen heeft Noord-Beveland al een bovenge middeld groot winkelbestand voor het aantal inwoners. Met de uit breidingen van de Spar-vestigin- gen in Colijnsplaat en Kortgene wordt het winkeloppervlak groter dan gemiddeld voor gezond wordt gehouden. Een Aldi versterkt dat nog. Maar het onrendabele deel van die winkel wordt opgevangen door het concern, dat hecht aan marktbereik. Een luxe die de eilan- delijke winkels niet hebben. Toch is het noodzakelijk dat de Spars en Attent in Wissênkerke uitbreiden om bestaansrecht te behouden. De Attent kan enkel groeien als Aldi meer kopers naar Wissenkerke trekt, stelt de onderzoeker.. door Claudia Sondervan Veertig jaar stond de bar van restaurant Katseveer op de rood-gele plavui zen. Gisteren is de con structie van duigen van drie eiken rumvaten uit het onttakelde pand gered en naar Goes getranspor teerd. Het relikwie van het oude Katseveer, dat de huidige eigena ren Rutger en lessica van der Weel grotendeels laten slopen en her bouwen, krijgt een plaats op het terras bij een oude vaste gast thuis: Goesenaar Pij Zandee, voor heen van Citax. Nico en Cora van der Wolf, die de bar in 1971 lieten bouwen, zijn daar blij mee. Zij hieven met goed gemoed een laatste glas witte Cöte du Rhone in het Katseveer waar ze 27 jaar werkten. Zij zetten de ontwikkeling in van het voormalig wachtlokaal van de veerdienst op Zierikzee tot inmiddels sterrenres taurant Met voor hen de veerfami- lies en café-uitbaters Van Wierin- gen, de Noordhoeken en Jan en Dien Bazen en hun drie dochters („Zij maakte heerlijke saté"). In 1971 verruilden Nico en Cora ca fé Slot Oostende in Goes voor Kats eveer. Het was lotsbestemming, lacht Nico. „Ik had het al eens eer der aangeboden gekregen. Ik werk te in 1963 als kelner in Vlissingen en ging via Katseveer naar Cora bij haar ouders op Schouwen. 'Je kunt 't zo kriegen', zei Noordhoek, maar Bazen is het toen gewor den." Nico ging er Frans koken. „Ik had naar de gebroeders Fagel gekeken. Zo'n bistro, dat wilde ik. Houten borden, salade nicoise, easy going. We serveerden de paté in de pan op tafel. Daar zijn we mee opgehouden toen te veel men sen de hele pan leeg aten. Daarna serveerden we 'maar twee plakjes." Cora was gastvrouw. „Ik was niet van de pannen. Ik kook nog geen ei. Ik hield me graag bezig met de mensen. Ik wilde vroeger maat schappelijk werkster worden; het Frank Kousemaker van De Mees toof „Door het tentoon te stellen, komen we er misschien achter wat het is. Iemand moet het toch we ten, zou je denken." Kousemaker heeft de indruk dat het om een voorwerp gaat dat af komstig is uit de landbouw, wel licht een sorteermachine of een transportwerktuig. Een molenma ker heeft echter geopperd dat het wellicht om een onderdeel van een pelmolen zou kunnen gaan. Het voorwerp is opgenomen in een expositie over landbouwwerk tuigen. Het museum hoopt dat be zoekers van de tentoonstelling dui delijkheid kunnen verschaffen. Bekijk meer foto's op: www.pzc.nl/tholen. MEEST CELEZEN 1Herder op non-actief gezet. 2. Scholen krijgen het zwaar. 3. Deel ruilwinkel is uitgebrand. VIDEO De BAS overhandigde gisteren de re sultaten van een enquête. Bekijk een video op www.pzc.nl/bevelanden. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Telefonisch een tip geven? Bel dan naar 0113-315670 is er niet van gekomen", verzucht ze koket. Katseveer was altijd een knooppunt in het Zeeuwse sociale leven, in die geest werd het restau rant een plek waar de zakenman lunchte naast de ploeg stratenma kers met hun meegebrachte boter hammen. „Voor poldermensen en miljonairs", vindt Nico. „De vader van Sergio Herman kwam hier krab eten. Hans Warren kwam het liefst als het stormde." De bijzon dere plek bij de Zandkreek bracht echter ook corvee: „Bij hoog water kwam er een belletje van Rijkswa terstaat; dat er vanaf twee uur 's nachts wachtgelopen zou worden en dan moest er koffie zijn. Daar was je tot zes uur 's ochtends mee bezig. Voor 25 gulden vergoeding Links Cora en Nico van der Wolf voor het laatst achter de bar van het oude door Rob Paardekam OVEZANDE - Ovezande heeft een ei gen AED. Het apparaat, waarmee het hart weer op gang kan worden gebracht na een infarct, wordt van avond in gebruik genomen. Toen steeds meer dorpen in de ge meente Borsele een Automatische Externe Defibrillator kregen, ont stond bij de dorpsraad van Ovezan de het idee om er ook één aan te schaffen. Dankzij financiële bijdra gen van de gemeente, de diaconie van de protestantse kerk en de Ra bobank is dat gelukt. Het apparaat hangt in het dorpshuis. Daar wordt het vanavond om 19.00 uur officieel in gebruik geno men. Daarna is er een demonstra tie over hoe het apparaat kan wor den gebruikt. Iedereen is welkom om te komen kijken. In het dorp wonen inmiddels heel wat mensen die weten hoe ze de AED moeten gebruiken. Los van de mensen die dat al konden, bij voorbeeld brandweerlieden, zijn onlangs nog eens 31 inwoners op geleid. In Ovezande is huis-aan- huis een lijst verspreid met tele foonnummers van een aantal van deze mensen. Ook bij de AED zelf hangt een lijstje. Op die manier kan altijd iemand worden gebeld die het apparaat kan bedienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58