sport: 27 Ik ben klaar voor de eredivisie' Van Dijk waagt zich aan zesdaagse monstertocht door Sahara Spanning in eindfase schaakcompetitie Westra blijft overeind in Russische roulette Driedaagse van De Panne Snoyl en Mabdelhay moeten weg Tennisser De Bakker weer in training woensdag 30 maart 2011 Feme Snoyl en Fouad Idabdelhay moeten op zoek naar een nieuwe club. De aflopende contracten van beide spelers worden niet verlengd door hun club NAC Breda. In januari werd al bekend dat ook Csaba Feher en Joonas Kolk- ka vertrekken bij de Bredanaren. Beide spelers hebben eveneens een aflopen de verbintenis. Verdediger Rob Penders (34) stopt met voetballen. door Barry van der Hooft middelburg - Aan zijn stem is hoorbaar dat het aan hem knaagt. Pim Bouwman behoort wekelijks tot de wedstrijdselectie van NAC Breda, maar zijn eerste en meteen laatste invalbeurt dateert alweer van augustus. De club heeft hem een nieuw contract aangeboden, maar de aanvallende middenvelder weet nog niet of hij gaat bijteke nen. „Want er is ook genoeg be langstelling van andere clubs." Bouwman maakte als tienjarige jongen de overstap van het Sou- burgse RCS naar NAC. Hij werd als één van de grootste talenten van de Bredase jeugdopleiding gezien en wekte de interesse van Ajax. Tot een overstap naar de Amsterdamse club kwam het niet en medio 2009 tekende Bouwman een tweejarig contract bij NAC. Die verbintenis loopt deze zomer af „NAC heeft me al een niéuw contract aangebo den", vertelt Bouwman. „Daar ben ik blij mee, maar ik weet nog niet of ik ga bijtekenen. Ik speel iedere maandagavond in Jong NAC en ben daar topscorer. Ik heb er nu tussen de vijftien en twintig ge maakt. Maar in het eerste maak ik geen minuten. Terwijl ik zelf vind dat dat al had moeten gebeuren." De twintigjarige Bouwman bena drukt dat het op zijn leeftijd belang rijk is om aan spelen toe te komen. „In de eredivisie, bedoel ik dan. Het niveau van de beloftencompeti- tie ben ik ontgroeid, vind ik. Bij de eerste selectie hebben we veel mid denvelders, de concurrentie is groot. Maar op de trainingen doe ik niet onder voor de meeste jon gens. Dat ik niet speel, is een keuze van de trainer. Daar kan ik weinig aan veranderen." De Bredase club maakt financieel zware tijden door. NAC heeft aan een aantal spelers met aflopende contracten laten weten dat ze niet in aanmerking komen voor een nieuwe verbintenis. Evenals Bouw man kunnen middenvelder Tim Gi- lissen en aanvaller Ali Boussaboun wel een nieuw contract tekenen in Breda. De technisch verantwoorde lijken willen de talentvolle Bouw man na tien jaar niet zomaar de deur uit laten lopen. Het is echter maar de vraag of de middenvelder zijn handtekening onder het nieuwe contract zal zet ten. De middenvelder, die wordt begeleid door zaakwaarnemer Kees Ploegsma jr., wil de komende tijd even afwachten wat er op zijn pad komt. Bouwman zit in een prima positie. Hij weet dat hij bij NAC kan blijven en kan ook de andere opties onder de loep nemen. „Ik weet dat er'genoeg belangstelling van andere clubs is", legt hij uit. „Ik vind ook dat ik klaar ben voor de eredivisie. Binnenkort gaan we verder onderhandelen met NAC. De club weet dat ik wil voetballen. Ik wil eerst dit seizoen zo goed mo gelijk afmaken. Daarna zien we wel wat er gebeurt." door Maurice Steketee middelburg - Zo'n 254 kilometer in zes dagen hardlopend of wande lend afleggen door de Sahara in Marokko. Edwin van Dijk was toe aan een nieuwe uitdaging en kwam bij de Marathon des Sables terecht, een monstertocht door de woestijn. Morgen vertrekt hij om twee dagen later te beginnen aan de loop die wordt gezien als een van de zwaarste ter wereld. De Marathon des Sables is niet zo maar een wedstrijd. De deelne mers zijn bijna volledig op zichzelf aangewezen. Alleen voor een tent en water wordt gezorgd. Voedsel, een slaapzaak en andere attributen moeten de atleten zelf bijna zes zierikzee - Met nog vier ronden in de Zierikzeese schaakcompetitie te gaan nam Hans Aangeenbrug de koppositie in ten koste van Ke- dem Gutkind. Martin Krijger schoof op naar de tweede plaats. De top drie staat op minder dan één winstpartij afstand van elkaar. Aangeenbrug beantwoordde de opening van Gutkind met de Pirc. Aangeenbrug kent veel openingen als zijn broekzak, zo ook deze. Gut kind stelde zijn belangrijke loper van de zwarte velden verkeerd op, zodat Aangeenbrug deze kon rui len tegen een paard. Hiermee was „het cement uit de witte stelling verdwenen", zoals Aangeenbrug la ter opmerkte. Gutkind probeerde met agressief spel het tij te keren, maar Aangeenbrug behield zijn be tere stelling en schaakte bekwaam naar winst. Paul Greefhorst had zich voorgeno men om te winnen en kwam daar heel dicht bij. In een Spaanse par tij trok hij in echt grootmeesterlij- ke stijl ten aanval en sloeg hij met zijn paard op F2, de achilleshiel marathons lang met zich meezeu len in een rugzak. De loodzware omstandigheden weerhielden Edwin van Dijk, geboren in Vlis- singen, getogen in Middelburg en tegenwoordig woonachtig in Enge land, er niet van om zich in te schrijven. „Ik heb me in 2008 sa men met twee vrienden al aange meld. Er is een lange wachtlijst. Ik werd ingeloot, maar m'n twee vrienden niet. Toch ga ik mee doen." De 47-jarige inwoner van Coun- testhorpe heeft geen idee wat hem te wachten staat. „Het parkoers is zwaar. Het gaat vooral over zand, rotsen en oude rivierbeddingen. Maar er moet ook geklommen worden, tot wel 1000 meter hoog- van de witte stelling. Krijger kon het offer niet aannemen en pro beerde zo goed en zo kwaad als het ging de schade te beperken. Het dappere paard van Greefhorst zwierf onbekommerd door de wit te stelling, maar belandde uiteinde lijk in een uithoek van het veld. Krijger kreeg langzaam meer vat op de stelling, en na enkele fouten van Greefhorst kon Krijger een mataanval inzetten. De andere Greefhorst, Linda, wist een goede partij wel met winst af te sluiten. Zij kreeg in de opening al een groot voordeel, wat Frans Janssen probeerde om te buigen met een paardoffer. Linda nam het paard dankbaar aan, en wist haar voordeel zelfs nog uit te bouwen. Zij bleef geconcentreerd spelen en haalde een uiterst verdiende over winning binnen. Kees Bimmel verloor van Bas van de Graaf, terwijl Pang Yuen de winst pakte tegen Sjaak Spiegels. Johari Hoogstrate speelde een pri ma duel tegen Dick Doeswijk en zegevierde eveneens. te. Ook het weer varieert. In 2009 stroomden de tenten weg, maar vorig jaar was het soms wel 52 gra den, terwijl het 's nachts ook weer kan vriezen. Bovendien moet je dus zelf voor je bagage zorgen. Bij de start weegt m'n rugzak ruim ne gen kilo, ik hoop met zes kilo te eindigen." Doel voor Van Dijk, die met start nummer 857 loopt, wordt de Mara thon des Sables uitlopen. En geld ophalen voor het goede doel, de Engelse reddingsmaatschappij (RNLI). „Ik zet geen supertijden neer. Het wordt hardlopen maar ook veel wandelen. Ik probeer steeds zo snel mogelijk terug te zijn in het kamp. Des te meer tijd heb je om te herstellen." amsterdam - Thiemo de Bakker heeft de training weer hervat. De tennisser uit Haarlem moest zich vorige week afmelden voor het ATP-toernooi van Miami omdat hij last had van zijn verstandskie zen. Die zijn inmiddels getrokken en na een korte rustperiode is De Bakker begonnen met de looptrai ning. Er komen belangrijke maanden aan voor de 22-jarige De Bakker. De nummer 52 van de wereld heeft in het naderende gravelsei- zoen veel punten te verdedigen. Afgelopen jaar haalde hij onder meer de halve finales in Barcelona en de derde ronde op Roland Gar ros. Zijn eerstvolgende toernooi is Monte Carlo, dat op zondag 10 april van start gaat. In het prinsen- dom strandde De Bakker vorig jaar in de tweede ronde tegen de latere winnaar Rafael Nadal. Dit jaar heeft Thiemo de Bakker zijn vorm nog niet gevonden. Hij won pas één wedstrijd op de ATP Tour. André Greipel wint de sprint, Lieuwe Westra wordt tweede. foto Yorick Jansens/EPA door Ad Pertijs zottecem - Zes bonificatiesecon den. Dat was de bescheiden winst die Lieuwe Westra gisteren over hield aan een uur knallen in de openingsetappe van de Driedaagse van De Panne. De rit werd gewon nen door medevluchter André Greipel en op de meet greep het peloton de kopgroep van vier nog in de kraag. Op de "vraag of het het allemaal waard was geweest, antwoordde de Fries van Vacansoleil-DCM met gepaste zelfspot: „Ik heb me dood gereden voor niks." Een half uur tje later stapte hij echter beter ge luimd onder de douche vandaan. „Ik heb een goed gevoel overgehou den aan deze dag." Hij was er met name trots op dat hij overeind was gebleven in het spelletje dat de twee Russische me devluchters Dimitri Muravjev (Ra- dioShack) en Vladimir Goesev (Ka- toesja) met hem wilden spelen. „Dat die twee samen spanden om mij er af te krijgen, was me al snel duidelijk. Zoiets moeten ze mij niet flikken." Op een van de laatste hellingen trok hij vervolgens flink door om de twee te laten zien dat er met het Beest van Moleneind niet te spotten valt. Volgens de ploegleiding van Vacan- soleil is Westra al twee maanden bezig met De Panne. Als tijdrijder kan hij de Vlaamse rittenkoers winnen. Het recept is simpel: in de eerste twee dagen geen tijd ver liezen voor je donderdag aan de tijdrit begint. Tijdwinst in de ope ningsetappe is vooral een bonus. Met nog vijftig kilometer te rijden, ging Westra echter al los. Op een manier die tegelijkertijd indruk maakte en de vraag opwierp of hij niet te veel met zijn krachten aan het smijten was. Uiteindelijk ging hij met drie medevluchters de fina le in. „Ik heb het goed gedaan", vond Westra. Van een onbezonnen ac tie was volgens hem geen sprake. „Ik ben in vergelijking met enkele jaren geleden een heel andere ren ner. Ik ben verstandiger gaan koer sen. Twee jaar geleden werd ik er hier in de finale nog afgereden om dat ik daarvoor te gek had gedaan. Dat overkomt me niet meer." Toen de Russen hem uitdaagden, had hij zijn plan al getrokken. „Het was voor mij geen probleem geweest als we waren ingelopen. Het belangrijkste was geen tijd te verliezen op de andere tijdrijders." Daarom ook gaf hij in de laatste tien kilometer niet alles. „Doe je dat wel, dan word je misschien nog gelost uit de groep." Opvallend moment in de koers was toen Stijn Devolder vanuit het peloton de jacht op de kop groep opende. Het was een ty pisch gevalletje van 'dat krijg je zonder oortjes', oordeelde ploeglei der Hilaire Van Der Schueren. „Hij wist niet dat Lieuwe voorop reed." Om hem dat te vertellen liet de an dere ploegleider Michel Cornelisse zich vliegensvlug vanachter de kop groep terugzakken naar het pelo ton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55