Hedw*g",n® ADRZ zet dossiers van Nu de eerste 3 maanden gratis Interactieve TV lijdensweg Belgische oplichter eist verlof uit gevangenis kpn 22 t m DIGITAAL ZORGPORTAAL Toen alles nog op papier stond, kon het gebeuren dat de werkster in een Belgische loods wil eerherstel woensdag 30 maart 2011 terneuzen - Havenschepen Mare Van Peel vreest dat de heropening van de discussie over de ontpolde- ring van de Hedwigepolder 'een nieuwe lange lijdensweg' oplevert. „Ik vraag me af hoe een eventueel besluit om ergens anders in het deltagebied vervangende projecten uit te voeren in Brussel valt en wat de natuurbescherming doet", zei Van Peel gisteren in Terneuzen voor de Zeeuwse afdeling van de Maatschappij, voorheen Nijver heid en Handel. Hij verwierp de suggestie dat Vlaanderen de ontpoldering van de Hedwige eist. „Het was de wens van Nederland om in de dis cussie over de verbetering van de vaarweg naar Antwerpen ook het natuurherstel in te brengen. Van ons hoefde dat niet. Maar nu die ontpoldering toch in de Schelde- verdragen is terechtgekomen, hech ten wij er in principe aan dat deze afspraak wordt nageleefd." Van Peel onderstreepte dat Ant werpen voorstander is van samen werking met de havens van Rotter dam, Gent, Zeebrugge, Vlissingen en Terneuzen. „Maar dat mag niet tot een soort regie leiden waarbij van bovenaf wordt aangegeven welke goederenstroom naar welke haven gaat. Dat bepalen nu een maal de verladers." De havensche pen denkt aan andere vormen van samenwerking, zoals een gezamen lijk bod van Rotterdam en Antwer pen op een vrijkomend belang in havenbedrijf Duisburg. En over ha vens zelf: „Ge moet zorgen dat ge goed zijt." Het landelijk Elektronisch Patiënten Dossier stuit op bezwaren. Maar in Zeeland is zo'n systeem al operatio neel. Huisartsen zien er al leen maar voordelen in. door Henk Postma Landelijk mag het nog niet, maar her en der hebben ziekenhuizen zelf al syste men in het leven geroepen die hulpverleners digitaal toegang gevén tot hun patiëntendossiers. Zo beschikt het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis (vestigingen in Vlis singen, Goes, Middelburg en Zie- rikzee,) sinds kort over een 'Zorg- portaal'. Dat stelt niet alleen de huisarts in staat om achter de com puter de ziekenhuisgegevens over hun patiënten te raadplegen. Ook verloskundigen, verpleeghuisart sen of apothekers hebben toegang. Moeten Zeeuwen nu bang zijn dat hun medische gegevens zomaar op straat komen te liggen, of door kwaadwillenden misbruikt kun nen worden? „Och", zegt de Oost-Souburgse huisarts ]an Ber gen, „Ik vrees dat het risico vroe ger veel groter was." Toen alles nog op papier stond, kon het ge beuren dat de werkster in een on bewaakt ogenblik in de kaarten bak neusde. Of dat een papiertje van tafel de straat op waaide. „Het is dan gemakkelijker een kopietje te maken, dan nu om informatie uit de computer te stelen." Alle be trokkenen bezweren: het Zorgpor- taal van het ADRZ is goed bevei ligd. Je kan er pas in als je bevoegd bent, je identificeert, en een reden opgeeft. „Dus bezwaren? Eigenlijk niet, meent Jan Bergen. Integen deel, zegt hij als voorzitter van de werkgroep Verwijsbeleid: „Er zijn alleen maar voordelen. De patiënt is er sneller en ook beter mee ge holpen." Het Zorgportaal stelt hem in staat alle relevante gegevens van z'n pa tiënt te raadplegen: onderzoeksre sultaten, medicijnengebruik, zie kenhuisopnames of-behandelin gen. „Dat maakt bellen, mailen of faxen in de meeste gevallen over bodig." En wat het voor hem nog gemakkelijker maakt: hij kan nu ook digitaal doorverwijzen. De pa tiënt hoeft niet meer met onleesba re verwijsbriefjes te leuren, of soms maanden te wachten tot de specialist eindelijk tijd heeft. Het ziekenhuis neemt nu snel zelf con tact op met de patiënt, en regelt een afspraak binnen de termijn die de huisarts, noodzakelijk acht. Dankzij dit systeem kan het aantal bezoeken aan de specialist in veel gevallen worden beperkt. Die hoeft de patiënt vaak niet meer te 'zien' alvorens tot behandeling te kunnen overgaan. Want de huis arts heeft in veel gevallen al pre cies aangegeven wat er loos is. Het gaat dan om kwalen waarvoor standaardprocedures zijn ontwik keld. Er zijn nu al achttien van der gelijke 'zorgpaden', bijvoorbeeld voor spataderen, liesbreuk, knob beltjes ofbobbeltjes, prostaatklach ten, en een aantal typische vrou wenkwalen. Dat worden er op kor te termijn 26. Het ADRZ heeft het systeem zelf ontwikkeld, samen met de huisart sen en specialisten op Walcheren, De Bevelanden en Schouwen-Dui- veland. Sinds de invoering, okto ber vorig jaar, is het aantal aange sloten huisartsen snel gestegen, tot 128 begin deze maand. Er was toen al bijna zesduizend keer van het zorgportaal gebruikt gemaakt. Van de huisartsen hebben er der tig de omslag nog niet gemaakt. Vier van hen hebben om uiteenlo pende redenen 'nee' gezegd. Behalve de huisarts kan ook diens vervanger de gegevens raadplegen. De verpleeghuisarts, verloskundi ge of apotheker kan en mag er ook bij, mits een behandelrelatie aan wezig is. Voor de bedrijfsarts of de fysiotherapeut blijft het systeem gesloten. En er is sprake van één richtingsverkeer. Het ziekenhuis kan niet bij de dossiers van de huisarts. Patiënten die toch bang zijn voor misbruik door onbevoegden kun nen hun gegevens laten blokkeren. Ze moeten daar dan een bezwaar- formulier voor ingevullen. De patiëntenorganisatie, Klaver blad Zeeland, ziet het als een 'kwa liteitsimpuls'. „Er is op dit terrein zo veel gaande", zegt directeur Van de Kreeke. Patiënten wor den er soms horendol van. Maar wij vinden dat er in dit geval vol doende waarborgen zijn." r~^ J j nv Huisarts Jan Bergen uit Oost-Souburg den haag - Een 52-jarige wegens fraude veroordeelde Belg eiste gis teren bij de Haagse rechtbank dat hij recht krijgt op verlof De man is veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf en heeft ruim de helft van deze straf uitgezeten in Mid delburg. ,De Belg vreest steeds meer problemen te krijgen bij te rugkeer in de maatschappij als hij niet a mag wennen aan de vrijheid en zijn zaakjes kan regelen. De man is in 2001 door de recht bank in Rotterdam veroordeeld wegens oplichting van het Neder landse leger. Door valsheid in ge schrifte overtuigde hij Defensie dat er gevaarlijke asbest houdende vezels in een kamp in Kosovo za ten. Zo verwierf hij een sanerings contract van 619.000 euro. Na zijn veroordeling was de Belg negen jaar onvindbaar voor justitie totdat hij zich vorig jaar bij de politie in Terneuzen meldde. Justitie weigerde de Belg verlof om dat deze vluchtgevaarlijk zou zijn. Het argument van de man dat hij zichzelf aangaf maakte weinig in druk. Hij onttrok zich bijna tien jaar aan zijn straf en was onvind baar. Ook gaf hij verlofadressen op die niet door de beugel konden. Op een daarvan woonde iemand die een strafblad had. Uitspraak maandag 4 april. ♦Deze prijs geldt voor het Atles-ir\-één Pakket i.c.m. KPN Internet Basts. Vraag de verkoper naar de voorwaarden of kijk op kpn.com. Programma's van RTL en SBS zijn alleen terug te kijken via Programma Gemist bij het Pluspakket 10- mnd extra). den haag - Een 51-jarige Belgische loods wil dat hij onschuldig wordt verklaard voor een aanvaring eind 2007 op de Westerschelde bij Bres- kens. Hij kreeg van de kantonrech ter in Middelburg alleen een voor waardelijke boete van 1500 euro, die hij niet hoefde te betalen. Toch spande de loods bij het gerechts hof in Den Haag hoger beroep aan. Hij stond op 20 december 2007 op de brug van de kustvaar der Braga, die bij een manoeuvre botste met de Thor Primula, een autoschip van 200 meter. Dat ge beurde in dichte mist. Volgens de loods had de autoboot geweigerd vaart te minderen en volgde de ka pitein van de Braga zijn adviezen niet op. Zijn advocaat betoogde dat de verantwoordelijkheid bij on gevallen op de eerste plaats bij ka piteins ligt. Het Openbaar Ministe rie bleef een voorwaardelijke boe te van 1500 euro gepast vinden. Uitspraak over twee weken. kpn winkel kpn.com 0800 0115 sluit je aan Bij het Alles-in-één Pakket met Interactieve TV, Internet en Belten Deze actie geldt t/m 31 maart 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42