261 sport Bondscoach Fabio Capello kan ook best flexibel zijn Afellay geniet Het voetbal van Bar^a is de maat geworden Ibrahim Afellay is deze week basisspeler bij Oranje. Morgen wil hij weer genieten, in het thuisduel met Hongarije. maandag 28 maart 2011 door Wilber Hack DEN HAAC/CARDIFF - Engeland sloot zaterdagmiddag in Cardiff een turbulente week af met een 2-0 zege op Wales. Na het volledig mislukte WK nam het land de kop positie in EK-kwalificatiegroep G op doelsaldo over van Montene gro. Fabio Capello kan dus voorlo pig blijven zitten. De Italiaanse bondscoach van de Engelsen nam een omstreden be slissing door John Terry weet cap tain te maken. Ruim een jaar gele den ontnam hij de verdediger de aanvoerdersband nadat die een af faire met de vrouw van ploegmak- ker Wayne Bridge had gehad. Dat deed toen ook al de nodige stof op waaien. Bij Chelsea bleef Terry wel aanvoerder. Volgens manager Carlo Ancelotti moesten de privé- uitspattingen van de speler geschei den worden van diens kwaliteiten op het veld. Capello leek heel principieel en zei dat Terry met zijn buitensporige gedrag nooit meer de band zou kunnen dragen. Maar door de bles sures van de nieuwe aanvoerder Rio Ferdinand en reserveaanvoer der Steven Gerrard kwam hij vori ge week tot een ander inzicht. De populaire, maar blessuregevoelige Ferdinand moest die beslissing uit de pers vernemen. En dus moest Capello in het ver weer. Hij verklaarde dat hij Ferdi nand na de Champions League wedstrijd van Manchester United tegen Olympique Lyon uitleg had willen verschaffen. Die weigerde een gesprek en bleek ook later niet bereid om de bondscoach te woord te staan. Het leidde tot felle polemieken, waarin de Engelse me dia zich keerden tegen de onhan dig manoeuvrerende bondscoach. Die bleef echter star achter zijn mening staan. Op het veld liet Capello juist zien wél over flexibiliteit te beschikken. Tijdens het dramatisch verlopen WK in Zuid-Afrika had hij stug vastgehouden aan een systeem met twee aanvallers. Vlak voor de confrontatie met het nog puntloze Wales stapte hij van die traditione le speelwijze af „Uit de videobeel den van Wales bleek dat een ande re aanpak nodig was", verklaarde Capello. Volgens spits Darren Bent kwam de koerswijziging ook voor de spelers als een volslagen verras sing. De aanvaller van Aston Villa verklaarde dat Capello pas een paar uur voor de wedstrijd beslo ten had om het over een andere boeg te gooien..Wayne Rooney en Ashley Young kregen een nieuwe positie. Zij speelden vanaf de flan ken, maar hadden veel vrijheid om in balbezit naar binnen te ko men. Op het middenveld was een belangrijke rol weggelegd voor Scott Parker, die als balveroveraar voor de verdediging speelde. De als 'lastig' ingeschatte klus was binnen een kwartier geklaard. Frank Lampard benutte al snel een strafschop en de tweede goal droeg het volledige signatuur van Aston Villa. Een voorzet van Ash ley Young werd door Darren Bent op de juiste waarde geschat. Voor de spits betekende het zijn derde treffer op rij in het shirt van Enge land, dat zaterdag ook werd gemo tiveerd door het lawaai waarmee het publiek in Wales hun volks lied overstemde. Na de makkelijke zege op het pove re Wales - zonder de geblesseerde Gareth Bale en met Aaron Ramsey als de jongste aanvoerder ooit - kon Terry het niet laten om te pro voceren. „De dagen van Rio Ferdi nand als international zijn geteld", zei hij. „Het was een genot om sa men met Michael Dawson in het centrum van de verdediging te spe len." Die Rio Ferdinand was op twitter aanvankelijk heel positief over Engeland, maar Engelse kran ten legden de hand op verborgen berichten van Ferdinand waaruit bleek dat hij toch heel wat moeite heeft met het verlies van de in En geland zo belangrijke aanvoerders band. Capello heeft met zijn nukki ge spelersgroep nog heel wat werk. In het volgepakte Millennium Stadium in Cardiff schiet Frank Lampard een strafschop langs de kansloze doelman Wayne Hennessey. foto Sang Tan NEDERLANDS ELFTAL door Eric de jager ROTTERDAM - Staand in het och tendzonnetje, als speler van Barce lona, basisspeler van Oranje en doelpuntenmaker in de laatste EK-kwalificatiewedstrijd tegen Hongarije, is het leven mooi. Ibra him Afellay glimlacht. Hij vindt dat ook, zeker als hij terugdenkt aan de voetbalshow die hij met de nationale ploeg in Boedapest op voerde. „Tijdens de wedstrijd sta je er niet bij stil, daarvoor is de focus te groot. Als je na afloop het duel in je hoofd afspeelt, merk je pas hoe goed het was." Even verstrakt de blik van de jon ge Barqa-aanvaller. De voetballief hebber Afellay heeft het dan wel naar zijn zin, maar over zichzelf praten is niet zijn favoriete bezig heid. Vooral niet als hem steeds wordt gevraagd of hij zich zeker der voelt in de ploeg van de vice- wereldkampioen, nu hij in Spanje onder contract staat. „Misschien lijkt dat voor de buiten wereld zo. Maar ik voel me altijd als een vis in het water als ik kan voetballen. En ik ben altijd zeker geweest van mijn kwaliteiten." Aan de andere kant: „Ik speel wel bij de beste club ter wereld. Dan is het logisch dat ik beter word. In al les. Als je elke dag met alleen top pers om je heen speelt, word je vanzelf meegetrokken naar een ho ger niveau." Een niveau als dat van Oranje in Boedapest. „Ja. We had den niet verwacht dat het zó mak kelijk zou gaan." Het Nederlands team past Afellay, op het WK nog vooral bankzitter, inmiddels als een maatpak. „Het is zo leuk als je de vrijheid hebt om te gaan en staan waar je wilt. De positiewisselingen gaan automa tisch, daaraan zie je dat de spelers in deze groep elkaar goed aanvoe len." En dan maakt het ook niet uit of je, zoals afgelopen vrijdag, als linksbuiten bent aangewezen of op je favoriete middenveld. „Ik kan op links ook mijn ei kwijt. Waar de trainer me neerzet, bij Barcelona of het Nederlands elftal, maakt me niet uit. Niet als er zó ge voetbald wordt." Dat Oranje-spelers het goed met el kaar kunnen vinden, is overduide lijk te zien. Tijdens de wedstrij den, maar ook op de trainingen en daarna, als de liefhebbers nog even een balletje pakken om over te schieten of om de nieuwe keeper handschoenen van het zoontje van Robin van Persie te testen. De Rotterdammer, zondagochtend trots als een pauw dat de kleine Shaqueel zijn debuut heeft ge maakt op het gras van De Kuip, neemt bij Afellay een bijzondere plaats in. De twee vinden elkaar makkelijk op het veld en de een lijkt blindelings te weten wat de ander van plan is. „Ik heb een heel goede klik met Robin. Niet alleen op het veld, maar ook erbuiten. Waarom? Nou ja, het is natuurlijk een genot om met zo'n fantastische speler te voetballen. En hij komt ook van de straat, net als ik. TWee straat voetballers, dat schept een band. Het is niet nodig, maar het is een prettig extraatje als je elkaar op het persoonlijk vlak ook goed kunt vinden. Je begrijpt net even sneller wat een bepaalde blik betekent." Morgen wacht de tweede kracht meting met Hongarije. Afellay, die zich in Boedapest liet wisselen om dat de Hongaarse verdedigers uit frustratie waren overgestapt op en- keltrappen, durft geen tweede voetbalshow te voorspellen. „Ik speel het liefste altijd mooi. Maar resultaat is het belangrijkste. Vrij dag konden we dat combineren. Het zal heus wel weer eens veran deren, dat dat niet lukt. Ach, dan heeft de pers weer wat te zeuren." door Leon ten Voorde De echo van Camp Nou zong vrijdag avond als een mooie symfonie rond bij het Nederlands elf tal. Sommige spelers, trainers en volgers meenden daar in Boeda pest een heus vleugje Barqa te heb ben gezien. Oranje kleurde even rood-blauw, Sneijder en Van der Vaart werden hier en daar zelfs de Xavi en Iniesta van Nederland ge noemd. Zomaar drie meningen opgete kend na Hongarije-Nederland (0-4). Marco van Basten: „Oranje benaderde bij vlagen het spel van Barcelona." Bert van Marwijk: „Van alle ploegen zitten wij het dichtst tegen het niveau van Barce lona aan." Robin van Persie: „Ons spel is een mix tussen het spel van Arsenal en Barcelona." Oranje vergelijken met misschien wel het beste wat de voetbalsport ooit heeft geboden: je moet het maar durven. Maar als zelfs Van Basten, de altijd zo nuchtere voor ganger van Bert van Marwijk, al mee gaat in die euforie en de paral lellen ziet? Dan zal er wel iets van waar zijn, toch? Oranje speelde vrijdag in Boedapest af en toe adembenemend goed. Zeker voor een elftal dat uit spelers van elf ver schillende clubs bestond. Dat sub tiele voetenwerk, die korte passjes, dat rappe wegdraaien: zulke din gen zie je niet elke dag op het voet balveld. Maar wie gewoon nuchter keek, zag ook nog genoeg momenten van slordigheid. Momenten waar in speelsheid razendsnel de ge daante aannam van nonchalance. Is de kracht van het grote voor beeld uit Catalonië niet dat die ploeg de concentratie juist tot in het extreme weet vast te houden? De fascinatie die Barcelona bij het Nederlands elftal oproept, is lo gisch. Barqa speelt het voetbal der verleiding zoals dat ooit voor de liefhebber is bedoeld. Het siert de coach en de spelers dat ze dat aller hoogste nastreven, terwijl ze on dertussen ook nog gewoon aan de voornaamste eis voldoen: wedstrij den winnen. Maar de wens om dat in stijl te doen, leeft inmiddels heel sterk in de boezem van Oranje. Op het WK - toen het voetballend alle maal niet zo geweldig liep - riep ie dereen om het hardst dat alleen het resultaat telde. Het waren kre ten uit nood omdat ze op dat mo ment gewoon niet beter konden. Maar nu willen de spelers meer, omdat ze zelf ook merken dat het zoveel leuker is als de aanwezige kwaliteit volledig wordt geëxploi teerd. Ie kunt dat een romantische en naïeve gedachte noemen in de ze prestatiemaatschappij, maar dat mooie hoort nou eenmaal bij de huisstijl van Oranje. Het geeft dit elftal zoveel meer kleur en aanzien in de wereld. Zoals de Hongaren vrijdagavond over Nederland spra ken: vol bewondering en adoratie, dat is de basis van 'ons voetbal'. Interessant is wel de vraag of de coach die het niveau van Barcelo na als het uitgangspunt ziet, ook voor die schoonheid had gekozen als Mark van Bommel gewoon fit was geweest. Het antwoord van Van Marwijk zal door het op nieuw wegvallen van Van Bom mel nog een tijdje op zich laten wachten. Maar de meest creatieve spelers zijn er wel uit, die willen Rafael van der Vaart niet meer kwijt op het middenveld. Met hem, zo is wel duidelijk, gaat het aan de bal zoveel sneller en geva rieerder dan met het massieve tweemansblok Van Bommel en Ni- gel de Jong. En Barcelona bewijst dat je het ook in de absolute top best afkunt met maar één contro leur, als de rest van de ploeg bij balverlies maar direct de knop om zet en schakelt. De gedachte aan Barqa is prachtig, de vergelijking prikkelend en het is altijd goed om te horen dat coach en spelers de lat der ver wachting zo hoog hebben opge krikt. Maar Bari;a bezit uitzonder lijke klasse en die ploeg is ook nog eens elke dag bij elkaar om de af stemming te verfijnen. Misschien zat een andere opmer king van Robin van Persie vrijdag avond dan ook wel iets dichter bij de realiteit. „Het zal ons niet altijd lukken om zo goed te spelen, maar dit moet wel de norm zijn." Hongarije-uit als de norm: het is een compromis waarmee zeker te leven valt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68