341 sport Titels of medailles zeggen amazone Cornelissen niets Vettel zet in Australië 2 Minderhoud met Nadine naar de derde plaats Dubbeldam had nog beter gekund FORMULE I Duitser heer en meester bij eerste race van het seizoen maandag 28 maart 2011 door Giel Hendrix DEN BOSCH - Het draait allemaal om innerlijke rust. Bij haar paard Jerich Parzival wel te verstaan, want Adelinde Cornelissen zelf heeft geen last van druk of zenu wen. De 3i-jarige amazone uit Nij- kerk sloot zaterdag tijdens Indoor. Brabant in Den Bosch de kwalifica tiereeks voor de wereldbeker af met een score van 87.900% in de kür op muziek. Goed voor de over winning, haar vijfde op rij deze winter. De marge waarmee ze Isabell Werth terugwees naar de tweede plaats (5.850%) zegt ook al genoeg over de uitslag van de wereldbeker finale over een maand in Leipzig. Maar dat is nu net iets waar Adelin de Cornelissen geen seconde over piekert. „Titels en medailles zeg gen me helemaal niets", zo verkon digt ze heel onbevangen. De vroe gere docente Engels beziet haar spon met heel andere ogen. „Mijn streven is erop gericht om gewoon altijd beter te worden. Goed is niet goed genoeg, het kan altijd beter. De wedstrijden zijn daarbij een rustpunt, daar kan ik zien hoe ver we gevorderd zijn. Medailles en titels zijn daarvan vaak het resultaat, dat volgt uit een goede prestatie, maar die stel ik me niet ten doel." In dat streven heeft Cornelissen in Sjef Janssen de ideale trainer. De bondscoach en partner van Anky van Grunsven staat altijd met een zelfde instelling langs de kant van de ring. „Hij houdt me scherp en bij de les", zegt Cornelissen, „In zijn ogen kan het altijd beter." „Het grote verschil momenteel is dat Parzival veel rustiger geworden door Koen de Vries DEN BOSCH - Hans Peter Minder houd gaat met een' derde plaats op zak naar de finale van de wereldbe ker dressuur. De ruiter die geboren en getogen is in Westkapelle, scoorde zaterdag met de merrie Ex quis Nadine tijdens Indoor Bra bant in de kür op muziek 79,725%. Minderhoud haalde daarmee niet veel minder punten binnen dan nummer twee, de Duitse Isabelle Werth met Warum Nicht. „Nadi ne reed echt heel goed", keek Min derhoud met een goed gevoel te- DEN BOSCH - In het sterke deelne mersveld van Indoor Brabant werd springruiter Jeroen Dubbel dam tweede in de wereldbeker wedstrijd. Achteraf vond hij dat het beter had gekund. „Ik heb de winnende tijd iets onderschat." Al leen de Ier Denis Lynch was in de barrage sneller dan Dubbeldam. door Hans Leber is. Vroeger kromp hij in elkaar als ik de ring in" kwam en de mensen begonnen te klappen. Nu recht hij zijn rug en zegt hij: Kom maar op, ik zal jullie eens iets laten zien", zo verklaart Cornelissen de basis van haar hoge scores deze winter. „Par zival wordt niet meer zo snel afge leid en reageert niet meer panieke rig- We hebben nu de rust bereikt die nodig is voor mij om de juiste ac centen aan te brengen tijdens het rijden." Adelinde stamt uit een le- rarengezin. Ze smdeerde zelf En gels en onderwees dat tot 2008, waarna ze koos voor een professio neel bestaan in de paardensport. Ze ziet er wel parallellen in. „Vroe ger probeerde ik mijn leerlingen iets bij te brengen, nu leer ik paar den iets." Met een nuchtere kijk, waar geen plaats is voor achterover leunen en genieten van successen uit het ver leden. „Als een wedstrijd achter de rug is, kijk ik er nog wel een keer naar om te leren van eventue le fouten, maar daarna wis ik dat beeld. Denk er niet meer aan en er blijft ook weinig van hangen. Dat klinkt voor sommigen misschien een beetje vreemd in de oren, maar het is echt zo!" Voorlopig steekt Adelinde met haar Parzival royaal boven de con currentie uit en kijkt iedereen dan ook al uit naar het zomerseizoen. Dan komt Matthias Rath zich met Totilas mengen in de strijd. „Ik weet dat hij ergens in Duitsland hard aan het trainen is met een zwart paard. Ik lig er niet wakker van", zegt de amazone strijdlustig, in de wetenschap dat Parzival nor maal gesproken buiten beter pres teert dan in een hal. rug op de laatste voorrondewed strijd voor de wereldbeker. De dressuurruiter kwam in de we reldbekercyclus met twee paarden uit. Naast de merrie Nadine kwam ook de hengst IPS Tango in actie. Met beide paarden reed hij drie wedstrijden. Voor Indoor-Brabant was hij al verzekerd van een plaats in de finale. Met welk paard Minderhoud eind volgende maand de eindstrijd in het Duitse Leipzig rijdt, maakt hij vandaag bekend. „Ik kies voor het paard dat voor mijn gevoel pp dit moment het beste is." „Terwijl mijn paard normaal ge sproken sneller is", aldus Dubbel dam. Desondanks kon Dubbeldam le ven met de tweede plaats. „Het is een mooi resultaat en ik ben nu ze ker van kwalificatie voor de finale van de wereldbeker. Dat is mooi. Voorafhad ik ervoor getekend." Sebastian Vettel gaat verder waar hij vorig jaar is opge houden: met winnen. De laatste twee zeges van het vorig jaar (Brazilië, Abu Dhabi) brachten hem de wereldtitel en de 23-jarige Duitser van Red Bull Ra cing lijkt' die voorlopig niet meer uit handen te willen geven. Hij won gisteren de interessante race in Australië soeverein met 22 en 30 tellen voorsprong op respectie velijk Lewis Hamilton (McLaren, tweede) en Vitaly Petrov (Renault, derde). Hoe zeer Vettel is gebrand op pres teren, bleek na de race. In zijn cockpit, helemaal vol van zijn zé ge, complimenteerde hij zijn team met de 'fantastic job' maar liet daar direct op volgen: „We hebben veel geleerd vandaag, dat moeten we niet vergeten." Vettel doelde daarmee vooral op de data van de nieuwe band van Pirelli Die zouden zo hard slijten, klaagden enkele rijders tevoren, dat voor niemand nog te volgen zou zijn welke rijder zich waar in het veld bevond. Maar niets daar van bleek gisteren. Een debutant, de Mexicaan Sergio Perez in zijn Sauber, redde het zelfs met slechts één bandenwis sel. Hij werd zevende, maar na de race samen met zijn teamgenoot Kamui Kobayashi gediskwalifi ceerd wegens een verkeerd vormge geven achtervleugel. Binnen de top zes wisselden drie coureurs twee keer van banden en drie wis selden drie keer. „Een compliment aan Pirelli", zei Vettel, die zich de laatste maanden nooit onder de klagers schaarde. Waar de andere teams allemaal wél KERS (Kinetic Energy Re covery System) gebruikten, gaf teambaas Christian Horner van Red Bull na de race toe dat zij het niet aan boord hadden. Het sys teem moet de auto nog wat meer power geven. „Er waren vrijdag tij dens de testen wat problemen met de betrouwbaarheid en bovendien paste het nog niet helemaal in het aërodynamische concept van onze ontwerper Adrian Newey. Dus hebben we het er af gehaald. Ik ben blij dat we bewezen hebben dat het de goede beslissing was." Of Red Buil er in Maleisië over twee weken wel mee zal rijden, kon Homer nog niet zeggen. „Het is wel interessante technologie, maar erg complex." Volgens Vettel was ook de beweeg bare achtervleugel een verbete ring, ook al hoefde hij er zelf al leen slechts in het eerste deel van de race gebruik van te maken. In het tweede deel reed hij ver voor uit. De vleugel mocht maar op twee plaatsen (op twee rechte ein den) worden gebruikt en dan nog alleen als er een tegenstander vlak vóór zat. Inhalen werd zo iets ge makkelijker doordat de gewijzigde vleugelstand minder luchtweer- stand gaf. „En dat werkt heel fris. Bij mij deed-ie het, maar wat er bij anderen achter me gebeurde weet ik natuurlijk niet." Na gisteren zal de positie van Fe lipe Massa bij Ferrari er niet stevi ger op zijn geworden. Hij werd ne gende voordat de twee Saubers werden gediskwalificeerd en zat bijna een minuut achter teamge- Drukte bij de start van de eerste Formule l-race van het jaar noot Fernando Alonso, die een voor Ferrari ook teleurstellende vierde plaats haalde. Opmerkelijk was de derde plek van de Rus Petrov bij Renault. Na dat hij vorig jaar een beslissende rol speelde door een goede race in Abu Dhabi, waar hij toenmalig WK-leider Alonso achter zich hield zodat Vettel de titel kon opakken, zette hij gisteren op nieuw een zeer goede race neer. Hoewel op vier ronden gereden, haalde de Belg Jerome D'Ambro- sio de finish in zijn Virgin, iets wat de beide wagens van Hispania Racing Fi-Team niet lukte. Vitantonio Liuzzi en Narain Karthikeyan mochten zelfs niet eens starten, omdat hun kwalifica- Sebastian Vettel kijkt met begerige ogen naar de fles champagne die hij in ontvangst genomen heeft. foto Jens Büttner/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34