buitenland 19 in oost-Libië □3 □3 OS Britse vrouw zoekt vriend en vindt broer Internetafkortingen in Engelse woordenboek □3 Dissident in China krijgt tien jaar cel 289 van Benghazi Ierland Blessington Levenslang de cel in REIZEN 'Liberianen moorden in Ivoorkust' Kerncentrales getest Noorwegen Hemsedal Regering Canada valt REIZEN Oostenrijk Zeil am See/Kaprun REIZEN Doema: weer wodka Zweden Dalarna REIZEN zaterdag 26 maart 2011 i J&S brood, verse melk en babyproducten zijn moeilijk te krijgen. foto Khaled Elfiqi/EPA Vanwege de schaarste worden pro ducten duurder. Sigaretten kosten nu bijna drie dollar per pakje, bijna twee keer zo veel als een maand geleden. Ook dreigt er een tekort aan brandstof, al zijn er nog geen stroomstoringen. Er is geen lpg meer. En benzine wordt eveneens schaarser. Bij ben zinepompen staan lange rijen auto mobilisten te wachten. Regelmatig ontstaan er ruzies bij de pomp tus sen gewone automobilisten en ge wapende rebellen. Die laatsten me nen voorrang te hebben en weige ren vaak te betalen. Niet dat benzi ne duur is, overigens. Een liter su per kostte tijdens Kaddafi's be wind twintig eurocent. Maar om dat het oosten geen belasting meer afdraagt, is de prijs van benzine nu gedaald tot vijftien eurocent per liter. „De voedselsituatie is nog niet dra matisch", aldus de interimraad in Benghazi. „Maar we beginnen ons wel enige zorgen te maken." Omdat Libië een gecentraliseerde politiestaat was, kwam bijna alles uit de hoofdstad Tripoli. Vanwege de oorlog is die toevoerweg nu af gesloten. Hierdoor kan oost-Libië alleen nog maar bevoorraad wor den via het naburige Egypte. Dit gebeurt echter slechts mondjes maat. Tal van winkels zijn dan ook al we ken gesloten, evenals de scholen. En omdat ook de banken dicht zijn, hebben steeds meer mensen een geldprobleem. „Ik heb letter lijk nog maar 15 dinar (negen eu ro) in m'n zak zitten", vertelt Ah med, een jongen die in een trai ningspak over straat loopt. „Op m'n bankrekening heb ik genoeg geld staan, maar daar kan ik helaas nu niet aankomen." LONDEN Kippure Estate Holiday Homes***** De historische estate is prachtig gelegen in het hart van de Wicklow Mountains. Geniet van de prachtige fiatuur en breng een bezoek aan de bruisende stad Dublin. 5-kamerwoning (max. 7 pers.) o.b.v. logies Reisnummer: IEEZ12-03 Diverse vertrekdata in 2011 ^B-H^rc-lreland p* 6a naar Ó-reizen of oad.nl voor de voorwaarden. Ook te boeken bij 7)reTzen LONDEN - Een 42-jarige Britse vrouw was via internet op zoek naar een nieuwe geliefde, maar vond haar broer, die zij meer dan dertig jaar niet had gezien. De 42-jarige vrouw en de 47-jarige man hadden elkaar op een da- tingsite gevonden en schreven el kaar herhaaldelijk e-mails. „Het was alsof wij elkaar al een leven lang kenden", zegt de vrouw. Na drie maanden spraken zij af in Londen. Toen tijdens de lunch hun jeugd ter sprake kwam, stel den zij plotseling vast dat zij broer en zus moesten zijn. „Je kunt je nauwelijks voorstellen, hoe verrast en gelukkig wij waren en hoe we ons schaamden", zegt de vrouw. De vrouw en de man groeiden in de jaren zeventig samen op, totdat hun ouders uit elkaar gingen. De toen 6-jarige dochter ging met haar moeder naar Edinburgh in Schotland en de 11-jarige jongen ging met zijn vader in Londen wo nen. OXFORD - De Oxford English Dic tionary (OED) heeft zijn goedkeu ring gehecht aan emoticons en af gekorte uitroepen die in het inter netverkeer gebruikt worden. Ze worden opgenomen in de onli- ne-versie van het gezaghebbende Engelse woordenboek. OMG is zo'n afkorting. Hij staat voor 'Oh my God' of 'Oh my gosh'. Andere voorbeelden zijn LOL (laughing out loud), IMHO (in my humble opinion) en BFF (best friends forever). Hoewel de afkortingen geassocieerd worden met modern taalgebruik, zijn som mige al opmerkelijk oud. De eerst bekende versie van OMG stond in een brief uit 1917. „Hoewel velen denken met nieuwe woorden van doen te hebben, blijkt dat ze vaak wat verder teruggaan", zegt Grae me Diamond, de redacteur die ver antwoordelijk is voor het opne men van nieuwe woorden in de OED. Dat zou de vloed aan nieu we termen en gewoonten kunnen w »Wü saga verklaren die ons vanuit de onli- ne-wereld tegemoetkomt. Ego-sur fen, het zoeken naar je eigen naam op het internet, is zo'n gewoonte. Een term die nog tamelijk jong is, maar die oorspronkelijk uit de ana loge wereld komt is 'wag' (wives and girlfriends). De afkorting komt uit 2002 en werd oorspronke lijk gebruikt om de vrouwen en vriendinnen van de spelers van het Engelse nationale voetbalteam aan te geven, nu worden er vooral vrouwelijke partners van beroemd heden mee bedoeld. De nieuwe versie van de OED be vat ongeveer negenhonderd nieu we woorden en betekenissen. Een opmerkelijke is de 'muffin top', of wel 'vleselijke uitstulping boven de broeksriem van een strakke broek'. Het woordenboek bevat ook een nieuwe betekenis voor 'heart'. Het krijgt een werkwoordelijke beteke nis als equivalent voor 'houden van', als in 'ik (hartje) Zeeland'. ABIDJAN - Honderden gewapende Liberianen zijn aan het moorden, verkrachten en plunderen gesla gen in de regio Guiglo in het wes ten van Ivoorkust. Dat zei een woordvoerder van de VN-vluchte- lingenorganisatie Unhcr gisteren. Volgens woordvoerder Jacques Franquin van de VN-organisatie is Guiglo een een wetteloze zone ge worden. Hij noemde de Liberia nen 'een opportunische derde kracht' naast de kampen van de zittende Ivoriaanse president Lau rent Gbagbo en diens politieke ri vaal Alassane Ouattara. Gbago ver loor de verkiezingen in november, maar hij weigert op te stappen. OTTAWA oad.nl Een 53-jarige taxichauffeur uit Lon den is gisteren veroordeeld tot een levenslange celstraf voor een serie brute verkrachtingen van bejaar den. Hij heeft zeker achttien slacht offers gemaakt, maar de politie houdt rekening met ongeveer vijf honderd gevallen. De meeste vrou wen leden aan ziektes als Alzhei mer. BRUSSEL De EU-top gisteren in Brussel heeft groen licht gegeven voor een stress test voor Europese kerncentrales. De tests worden niet verplicht Pre mier Mark Rutte uitte echter de verwachting dat de tests snel kun nen plaatsvinden. Europees Com missaris Öttinger (energie) sprak al over de tweede helft van dit jaar. Veslestelen Chalets Deze ruime en comfortabele woningen liggen in het Hemsedal, zeer centraal in Noorwegen. Hierdoor kunt u heel makkelijk het fjordengebied verkennen. In en rondom het Hemsedal zijn schitterende wandelroutes uitgezet en worden tal van excursies en activiteiten georganiseerd. 5-kamerwoning (max. 12 pers.) o.b.v. logies Reisnummer: N0EZ13-02 Diverse vertrekdata in 2011 Colorline Ga naar D-reizen of oad.nl voor de voorwaarden. Ook te boeken bij D-relzen oad.nl Gasthof Schütthof*** Dit gemoedelijke gasthof is verbonden met hotel Latini. U kunt gebruik maken van dé faciliteiten van dit hotel, waaronder een overdekt zwembad. De vele activiteiten van de Oad Action flub maken uw vakantie onvergetelijk. 2/3-persoonskamer o.b.v. halfpension Reisnummer: ATEC01-10 Diverse vertrekdata in 2011 Kinderen t/m 11 jaar gratis i Zeil am See ^Kapnm Ga naar D-reizèn of oad.nl voor dé voorwaarden. Ook te boeken bij ^D-reTzen d-reizen.nl oad.nl De Canadese minderheidsregering van premier Stephen Harper is gis teren gevallen. In het Lagerhuis werd een motie van wantrouwen tegen de regeringsleider, lid van de Conservatieve Partij, met 156 tegen 145 stemmen aangenomen. De rege ring wordt machtsmisbruik verwe ten. In mei gaan de Canadezen op nieuw naar de stembus. MOSKOU Alcohol is weer toegestaan in het Russische parlement, de Doema. Dat meldde de Russische krant Moskovski Komsomolets gisteren. Vijf jaar lang mochten de parle mentariërs geen alcoholisch drank je bij de lunch genieten. Parlemen tariërs moesten een alcoholpromil le van 0,0 hebben. PEKING - Een Chinese rechtbank heeft gisteren een dissident veroor deeld tot tien jaar celstraf, omdat hij had opgeroepen tot meer de mocratie in het communistische China. De 43-jarige Liu Xianbin is volgens de rechtbank in de provin cie Sichuan schuldig aan 'het op roepen tot ondermijning van de staat'. Dat zei de vrouw van Liu te gen persbureau Reuters. Het is de op een na langste straf die ooit in China is uitgesproken voor het oproepen tot ondermij ning van de staat. Nobelprijswin naar Liu Xiaobo kreeg de langste straf in 2009: hij moet elf jaar zit ten voor het opstellen van de Charta 08, een manifest dat opriep tot meer democratie. De rechtszaak tegen Liu Xianbin duurde twee uur, volgens zijn vrouw Chen Mingxian. „Aan het einde wilde Liu zijn pleidooi hou den, maar de rechter wilde hem niet horen", aldus Chen. Liu wilde zichzelf verdedigen voor de recht bank. „De enige woorden die hij kon zeg gen waren: Ik ben niet schuldig. Ik maak bezwaar." Analisten stellen dat de zware straf aangeeft dat Chi na niet van zins is dissidenten meer speelruimte te geven. Vakantiepark Safsen Resort Vakantiepark Safsen Resort is een ideale vakantiebestemming, gelegen aan het Safsjönmeer en in een bosrijke omgeving, waar jong en oud zich niet hoeven te vervelen. De ruime, comfortabele stuga's en de vele faciliteiten staan garant voor een onvergetelijk verblijf. 3-kamerwoning (max, 6 pers.) o.b.v. logies Reisnummer: SWEZ11-18 Diverse vertrekdata in 2011 Visit Sweden Ga naar D-rei2en ofoad.nl voor de voorwaarden. Ook te boeken bij Js-reizen d-reïzen.nl oad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9