19 reizen Tf Je hoeft niet ver te reizen om een originele bestemming te vinden, die nog niet ontdekt is door hordes landgenoten. Joost Brantjes ging naar onbekend Albanië. 43 €499 790P Voor meer informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 of kijk op: www.vandervalkvakanties.nl ^é»gj reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 26 maart 2011 Dankzij een kleurtje oogt Tirana vandaag de dag een stuk vrolijker. In Albanië weten ze dat je als land meetelt in de toeris tische wereld als je een pak kende slogan hebt. Daarom is Albanië nu, zoals ze het zelf zeggen, Europe's last secret, Euro pa's laatste geheim. De slogan slaat de spijker op zijn kop. Tijdens zijn schrikbewind van ruim veertig jaar verbrak dicta tor Enver Hoxha de banden met achtereenvolgens de Sovjet-Unie en het Warschaupact en met Chi na. Daarna leidde hij Albanië met ijzeren hand in volkomen isolatie. Om aanvallen op tijd te zien, liet hij meer dan 600.000 eenpersoons bunkers bouwen in het land. Koe pelvormige bouwwerken die nog overal te zien zijn. Hoxha overleed in 1985, maar de Albanezen moes ten nog tot 1990 wachten voor ze vrijheid van reizen kregen. In 2009 werd het land NAVO-partner en vroeg het ook het lidmaatschap van de Europese Unie aan. Hoofdstad Tirana ligt aan de rivier de Lena. Toen kunstschilder Edi Rama hier in 2000 burgemeester werd, zag ook hij dat het een treu- rigstemmende, grauwe bedoening was in de stad. Zijn eerste oplos sing was eenvoudig, doeltreffend en goedkoop: met verf kregen ge bouwen een nieuwe, gekleurde jas. Tirana oogt vandaag de dag een stuk vrolijker. Hoxha's eigen museum, een door diens dochter en schoonzoon ont worpen witmarmeren piramide in het centrum van de stad, mocht blijven staan, maar werd omge doopt tot congrescentrum. Jonge ren gebruiken de schuine muren als glijbaan en eromheen zijn vol op terrassen en kraampjes waar vleesspiesen worden gegrilld. Albanezen lijken op hun Mediter rane buren. Uitgaan betekent bella figura. Net als in Italië wordt nage dacht over wat je aantrekt voor een passegiata op het plein of een aperitief met vrienden. Zeker in de zomer zitten de terrassen elke dag tot diep in de nacht bomvol. Zodra je aankomt in de havenstad Vlorë, maakt zich een vakantiege voel van je meester. De stad met zo'n 100.000 inwoners was ooit de hoofdstad van het land waar in 1912 de onafhankelijkheid werd uit geroepen. Langs het heldere water van de Adriatische Zee liggen bou levards met palmen en stranden. Vooral in de zomer, wanneer veel Albanese expats naar het vader land terugkeren voor een vakantie, is het in Vlorë zien en gezien wor den. In luxe auto's met buitenland se kentekenplaten, wordt de elders gevonden rijkdom geëtaleerd met merkkleding en juwelen. Zelfs al ben je maar een illegale bordenspoeler in een Italiaanse provinciestad, zoals Beso van 19 jaar. Op zijn 15e nam hij als ver stekeling de boot naar 'de over kant', Italië. Eenmaal daar, sliep hij in verlaten gebouwen en had hij al lerhande zwarte baantjes om geld bij elkaar te sparen voor zijn droom; via Engeland de oversteek naar Canada maken. In Oostende ging het echter al mis. Beso werd gepakt en teruggestuurd naar Alba nië. Met een persona non grata- stempel in zijn paspoort dat hem vijfjaar lang de toegang tot EU-landen ontzegt. „Nog één jaar", lacht Beso, „dan ga ik weer." Voor de laatste plaats die we in Al banië bezoeken, gaan we de heu vels in. Gjirokastër ligt op 300 me ter boven de zeespiegel. Sinds 2005 staat het historische centrum van de stad op de Werelderfgoed- lijst van UNESCO. Dictator Hoxha werd in 1908 in Gjirokastër gebo ren. Tijdens zijn regime gold vanaf MACEDONIË Tirana ALBANIË •Vlorë Gjirokastër Adriatische Zee GRIEKEN- KORFOE LAND i - De luchthaven Nënë Tereza van Tirana ligt op circa drie uur vliegen van Amsterdam, met een overstap in bijvoor beeld Frankfurt (www.lufthan- sa.com), Boedapest (www.ma- lev.com), Milaan of Rome (www.alitalia.com). Woon je niet te ver van de Duitse grens, overweeg dan een rechtstreekse vlucht van af Keulen-Bonn met low-bud get airline www.german- wings.de Meer informatie op www.landenweb.net/albanie/ Voor een echt va kantiegevoel ga je naar de havenstad Vlorë. foto's Joost Brantjes 1967 in Albanië het staatsatheïsme, als enige land ter wereld. Van de oorspronkelijke vijftien moskeeën werden er twaalf gesloten of ver nietigd. Hoxha's geboortehuis is nu het Etnografisch Museum, waar het leven van alledag ge toond wordt. Overigens werd in Gjirokastër ook de schrijver Ismail Kadare geboren, die de stad in veel van zijn boeken als decor gebruikt. Om een beter beeld te krijgen van Gjirokastër, doe je er goed aan de hooggelegen citadel te bezoeken. Op een plateau staan vijf wachtto rens, een kerk en het Militaire Mu seum. In dat museum zie je onder meer wat de communisten na de Tweede Wereldoorlog buitmaak- ten op de Duitsers. Maar er staat ook een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht dat de Albane zen wisten af te pakken. Dat ze in de bergen voor de duivel nog niet bang zijn, blijkt helemaal uit de Kanun i Lekë Dukagjinit. Het boekwerk geeft antwoord op alle criminele vraagstukken. Pas sinds 1913 staan de wetenswaardigheden op papier, toen de Franciscaner monnik Shtjefen Gjegjovi begon met het in kaart brengen van wat nog het meest lijkt op een uitge breid wetboek. Uiteindelijk had Gjegjovi 1.263 hoofdstukken no dig, verdeeld over twaalfhoeken, om alles op te schrijven. In de Ka nun staat niet zozeer wanneer je moet straffen, maar vooral hóe ge straft dient te worden. Of beter ge steld: hoe je wraak hoort te ne men. Ook tegenwoordig is in Alba nië eerwraak nog aan de orde van de dag. Wanneer een lid van de ene clan door een lid van een an dere clan wordt vermoord, zal de laatste clan niet rusten voor ook een lid van de andere clan om zeep is geholpen. Dit leidt tot een eindeloze geweldsspiraal. Nu nog zijn er in Albanië families die de deur niet uitdurven uit angst voor een kogel. Albanië inspireert om voor, tij dens en na je reis meer te lezen over dit 'laatste geheim van Euro pa'. Wie dat geheim aan den lijve wil ervaren, doet er goed aan niet te lang te wachten. Want voor je het weet kun je er met een charter vlucht naar toe. Neem in ieder ge val een paar boeken mee van Is mail Kadare. Hoewel de schrijver al jarenlang geldt als serieuze kan didaat voor de Nobelprijs voor lite ratuur, vind je hem in Nederland vaak op de ramsj-afdeling van een boekenzaak. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Nieuw Van der Valk Hotel Verviers Prachtig 4*. hotel in gerenoveerd station Ontdek de Belgische Ardennen! Aankomst: dagelijks J Zie www.vandervalkvakanties.nl/au381 2/3-daagse autoreis incl. ontbijt 4/8/11/15-daagse autoreis r QQ incl. haltpension uv »Wp 9-daagse busreis incl. halfpension 7-daagse riviercruise o.b.v. volpension

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89