op z'n mooist Nog even en het Belgische Haspengouw staat in bloei. Het kloppend hart van de Belgische fruitstreek viert dan ook de jaarlijkse bloesemfeesten. Boris Peters liet zich er rondrijden. reizen@wegener.Biil I reizen 024-3650360 Zaterdag 26 maart 2011 Een smal zandweggetje leidt dwars door de boomgaarden van Has pengouw, de Belgische fruitregio zo'n 50 kilome ter ten westen van Maastricht. Wit te bloesems zo ver als het oog reikt. Een groep fietsers heeft zich aan de rand van een appelboom gaard neergevlijd voor een drank je. Wij rijden er geruisloos voorbij in een elektrisch golfkarretje dat plaats biedt aan vier personen. Het vertrekpunt eerder deze mid dag was landcommanderij Alden Biesen. Dit indrukwekkende kaste lencomplex in Bilzen is gebouwd door een Duitse ridderorde, maar tegenwoordig in handen van de Vlaamse overheid. Met prachtige tuinen, een brasserie en natuurlijk het kastelencomplex, is dit de per fecte plek om een routekaart aan te schaffen voor een tocht langs het heuvellandschap met fruit boomgaarden en kasteeltjes. Het is een goede plek om eventueel een fiets of een golfkarretje te huren, 's Ochtends hebben we in Sint- Truiden, een goed half uur rijden verderop, de Haspengouwse vei ling bezocht. De mooie veilingzaal met een grote klok en bankjes met beeldschermen wordt nog maar zelden gebruikt. Vrijwel al het fruit wordt tegenwoordig al maan den voor de oogst besteld door de inkopers van grote supermarktke tens. Tijdens een gratis rondlei ding kom je hier alles te weten over de keuring, opslag, verkoop en ontwikkeling van nieuwe ap pel- en perenrassen en, in minde re mate, zacht fruit zoals aard beien en frambozen. Ons golfkarretje 'glijdt' langs een bescheiden kasteeltje. In een wei staan prachtige hoogstamappelbo- men in volle bloei. Deze grote, ho ge bomen met enorme takken en uitbundige bloesems zijn al lang niet meer de norm. Plukgemak en efficiency hebben ertoe geleid dat tegenwoordig voornamelijk lage fruitbomen worden gekweekt, die in strakke, lange rijen worden aan geplant. Ook die lage boompjes zijn in de bloesemperiode mooi om naar te kijken, maar voor een picknick gaat er niets boven een plekje onder enkele hoogstambo- men met uitzicht op een wei met koeien. Het lekkers in onze picknickmand komt grotendeels uit de streek; het troebele, maar frisse appelsap, de appel zelf natuurlijk en uiteraard de appelstroop. Na de middagpau- NEDER- LAND ISMS Hét volledige programma van de bloesemfeesten staat op www.toerismelimburg.be/fruit en www.bloesemfeesten-has- pengouw.be Bloesem- en fruit- routekaarten (fiets, wandel- en autoroutes) zijn te koop aan de balies van de deelnemende Has pengouwse gemeenten of via de genoemde websites. FRANKRIJK Stille weggetjes door een bloeiend landschap. foto Michael Dehaspe ze volgen een paar uurtjes rustig toeren langs duizenden en duizen den appel- en perenbomen over kleine paadjes en stille dorpsweg getjes met weinig verkeer. Het voelt als een korte, rustgevende va kantie. En met het routeboekje in de hand is fout rijden praktisch uit gesloten. Dat ligt anders voor wie zonder na vigatiesysteem het fruitbedrijf van Hugo Jacobs aan de rand van Sint-Truiden probeert te vinden. Na een rondje door Sint-Truiden en dankzij de aanwijzingen van en kele inwoners, vinden we uiteinde- dijende onderstam geënt. De gifspuit wordt in de boomgaar den zo weinig mogelijk gebruikt. Steeds vaker worden hagen rond om de fruitbomen geplant. Daarin overwinteren lieveheersbeestjes, die bladluizen eten. We zien ook witte uitslag op de perenbomen. Dat is een soort klei, wordt ons uit gelegd, die ervoor zorgt dat de pe- renbladvlo de perenboom niet meer herkent en wegblijft. De vuurpotten die telers tussen de fruitbomen plaatsen om ze te be schermen tegen late vorst zijn niet alleen effectief, maar leveren ook een feërieke sfeer op. Tijdens spe ciale vuurpotten-nocturnes kun je daar 's avonds als bezoeker van meegenieten. De rondleiding in de boomgaard maakt duidelijk dat heel wat werk verzet moet worden voordat we onze tanden in een sappige appel of peer kunnen zetten. Het glas ap pelsap van eigen bomen op het ter ras van fruitteler Jacobs smaakt er des te beter door. En voor wie geen genoeg kan krijgen van de bloesems, is het in Sint-Truiden zelfs mogelijk te kamperen tussen de bloesems. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl foto Josi Grosemans lijk de zus van de tuinder achter een kraampje met appels en pe ren. „Je moet bij mijn broer zijn. Als je hier door de tuin kijkt, zie je daar zijn bedrijf Rij maar achter de haag langs, dan kom je er van zelf', zegt ze vriendelijk. Jacobs is een van de tuinders die tijdens de bloesemfeesten publiek welkom heet op zijn bedrijf Het is een gewone doordeweekse dag, maar toch is het druk. Voor de gro te schuur is een tijdelijk terras neergezet met uitzicht op de boomgaarden. In de schuur wor den appelsap, zakken peren en ap pels, honing van eigen bijen en de lokale bieren Bloesembink en Blonde Bink te koop aangeboden. „Kijk", zegt een gids in de boom gaard van Jacobs, „als je goed kijkt, zie je diepe inkepingen in de stam metjes. Dat is om de sapstroom te onderbreken zodat de bomen niet te hoog worden. Op die manier is het fruit straks makkelijker te pluk ken." De knoesten in de boompjes zijn een gevolg van het enten. Ie der fruitboompje wordt namelijk op een goed in de ondergrond ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87