fö Kastelen, bergen en lekker eten reizen4 Ronaldinho Diep in de nacht hossen we op een eindeloze samba tussen duizenden mensen geschiedenis, genoot van de natuur en liet zich culinair Valle d'Aosta heet niet voor niets de vallei van de honderd kastelen. Je kunt geen kant opkijken of je ziet een kasteel. Johan Bosveld dook in de Italiaanse verrassen. Zaterdag 26 maart 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 Ronaldinho lacht zijn lach. Hij heeft gescoord! Flamengo wint met 3-1. Rio de [aneiro maakt zich op voor het carnaval en wij zitten er, geheel toevalli ge middenin. Als nuchtere noorderling heb ik niets met dit fenomeen, maar nu we er toch zijn, moet ik er maar eens voor gaan. Rio, carnaval, samba, schaarsgeklede en stevig be- bilde dames op praalwagens. Een zinnenprikkelend feest dat zijn weerga niet kent. Hart van het carnaval is de wereld beroemde praalwagenoptocht die twee avonden voort duurt. Grote sambascholen laten zien waaraan ze een jaar lang hun vrije tijd hebben opgeofferd. De beste wint en is een jaar lang de trots van de stad. De parade wordt gehou den in het zogenoemde Sambodromo. Een lange straat om zoomd door tribunes. De toegangskaartjes variëren van 200 tot 2.000 euro. Met veel pijn en moeite vinden we er nog een paar in de goedkoopste categorie voor de laatste avond. Tot die tijd zul len we het moeten doen met de min of meer spontane ui tingen van carnavalsvreugde. Regelmatig komen er golven lawaai de straat door rollen. De eerste keren sta je er nog welwillend naar te kijken, maar na nummer vijf neemt het enthousiasme kwadratisch af. Wat een klereherrie! Steevast dezelfde opzet. Een enorme dubbeldeksbus zonder dak is rondom behangen met reusachtige luidsprekers. Bovenop speelt een band oorverdovende en zwaar vervormde samba deuntjes. Geconcentreerd lawaai gevolgd door dui zenden verklede uitzinnigen. Meest in het oog springende attribuut is dit jaar de erectie die men als bril op de neus kan zetten. Luxere exemplaren zijn verlicht. Ik keur dat niet goed. De portier van het hotel verleidt ons om kaartjes te kopen voor het feest van Vermelho e Preto, rood en zwart, de kleuren van de voetbalclub Flamengo. Hun grote dansavond staat bekend als het carnaval proibido, het verboden carnaval. Vooral vanwege het scandaleuze karakter van de avond. Valt allemaal reuze mee. Diep in de nacht hossen we op een eindeloze samba tussen duizenden cariocas (inwoners van Rio) in rood en zwart. Stralend middelpunt is Flamengo-spits Ronaldinho. Met de lach van een verbaasd kind voortdurend op zijn ge zicht host hij van balkon naar podium. Iedereen filmt en fo tografeert hem. Ja, ik ook. Op de grote avond per metro naar het Sambodromo. In de rijtuigen zijn de feestvierders aangestampt tot sardientjes die niet voor- of achteruit kunnen. Er wordt luidkeels ge zongen en honderden handen slaan een oorverdovend rit me tegen het metalen dak. Ik ben blij als we er weer uit mo gen. De lange sambastraat ligt keurig witgeverfd te wach ten. Honderdduizenden mensen op de tribunes doen alvast hun eigen dansje. Mijn buurman vertelt hoe het werkt. Er zullen zeven sambascholen voorbijkomen. Zij moeten elk in precies een uur tijd de 2 kilometer die de straat lang is, af leggen. Ik kijk op m'n horloge. Het is half tien in de avond. De eerste optocht begint zo meteen. De laatste zal dus klaar zijn rond een uur of 5 de volgende ochtend. Oef! De bateria (percussiegroep) van sambaschool één stelt zich op. Honderden trommelaars beuken een opzwepend ritme dat door merg en been gaat. Hypnotiserend. Even later ver schijnen de praalwagens. Het is adembenemend wat men in elkaar geknutseld heeft. Rijdende torenflats met bovenop de dansende dames die dit carnaval zo wereldberoemd ma ken. Maar 2 kilometer per uur gaat wel erg langzaam. Het sambalied dat bij de optocht hoort, duurt niet langer dan een minuut en wordt dus voortdurend herhaald. Dat gaat mij nogal op de zenuwen werken, maar aan de andere kant kan ik het na een halfuurtje wel uit volle borst meezingen. Om ons heen wordt steeds wilder gedanst en voeten bewe gen op een manier die je niet voor mogelijk houdt. Zelfs als je stilstaat, is het doodvermoeiend. Na het derde défilé zet ten we er een punt achter. De tribunes kolken, maar wij wurmen ons naar de uitgang. Wanneer we in de taxi stap pen, vallen de eerste druppels. Even later, op een terras aan de Copacabana zien we live beelden van het Sambodromo. In de stromende regen vluchten toeschouwers van de open tribunes. Optocht num mer vier klost door de plassen. De camera richt zich op hun mascotte. Een 'Bekende Braziliaan', verkleed als Maya de Bij. Van top tot teen doorweekt, maar hij lacht. Dat doet hij altijd. Hij heet niet voor niets Ronaldinho. hun klanten. Maar eerst stoppen we in Pila, een dorpje niet ver van Aosta. Daarvandaan gaan we per kabelbaan de bergen in. De Col di Chamolé is een berg van ruim 2.500 meter hoog en vormt een pa radijs voor marmotten én voor mountainbikgrs. We genieten van het machtige, zonovergoten uit zicht en zien in de verte de eeu wig besneeuwde toppen van de Monte Bianco (Mont Blanc) en de Cervino (Matterhorn). Naast ons brengt een sportieve dame intus sen haar fiets in gereedheid voor Deelnemers aan de rouletta in Chambave heb ben lol. Ze slaan eieren stuk op eikaars hoofd en duiken als jonge honden in een drinkbak, foto's johan Bosveld In de Noord-Italiaanse regio Valle d'Aosta kun je geen kant opkijken of je ziet wel ergens een kasteel. Overal om je heen rijzen bovendien sneeuwbedekte toppen op. In de ze vallei, ingeklemd tussen de Al penmassieven, rijden we over landweggetjes langs wijngaarden in de richting van Aosta, het klop pend hart van de autonome regio. Dwars door de stad liep ooit de weg waar handelaars uit het oos ten de triomfboog van keizer Au gustus passeerden op weg naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 84