261 zeeland Studie naar huizen op plek werkplaats GIRO Markering in het heden t A ff fct zondag 22 MEI 2011 Historie onder het zand in de duinen 'de fietstoertocht' Dl SCHOUWEN-DUIVELAND BEKRONING De onthulling van het informatiepaneel over de 'Onze Lieve Vrouwe op Zee kapel' in de duinen geldt als bekroning van de feestelijkheden rond 50 jaar RK-kerk in Haamstede. Kapel in de duinen Strandjutten langs het Noordzeestrand Scandinavische sferen bij Fiori Musicali EIGENHUIS VÜBOUWEN +INRICHTEN 27 km (gezinstocht!) - 58 km - 103 km 'Beleef de day uaxt je Cevea! zaterdag 26 maart 2011 door Piet Kieemans BURGH-HAAMSTEDE - Waar nu aan de Burghseweg nog de vroegere ge meentewerkplaats staat wil de ge meente Schouwen-Duiveland wo ningen bouwen. Een stedenbouw kundig plan moet uitwijzen wat haalbaar is. Het college van burge meester en wethouders stelt de ge meenteraad voor 260.000 euro uit te trekken voor het (laten) maken van zo'n plan. De werkplaats aan de Burghseweg - destijds in gebruik bij de toenma lige gemeente Westerschouwen - kwam in 2006 leeg te staan. Het terrein erachter was in gebruik als gemeentekwekerij, maar ook deze werd overbodig. Volgens eerdere verkenningen zou op plek van de oude gemeente- werf plaats zijn voor ongeveer 75 woningen, maar dat aantal is niet veel meer dan een aanname. Wat voor de gemeente wel als een paal boven water staat is dat her ontwikkeling van de locatie een kans is voor het toevoegen van een 'aantrekkelijk en kwalitatief hoogwaardig woonmilieu'. Daarbij wordt aangetekend dat je er - oneerbiedig gezegd - niet zo maar een nieuwbouwwijkje neer moet zetten, maar serieus werk dient te maken van de architectoni sche vormgeving. Ook het begrip duurzaamheid speelt een belangrij ke rol bij de ontwikkeling van plannen. Het is de bedoeling dat er niet alleen een stedenbouwkun dig plan wordt gemaakt, maar ook een bijbehorend woningbouwpro gramma. Dat pakket moet er in het derde kwartaal van dit jaar lig gen. In het vierde kwartaal wordt dan bekeken hoe het verder moet. Het voorstel om te investeren in een stedenbouwkundig plan prijkt op de agenda van de vergadering maandag 11 april van de commis sie openbare ruimte. Dokter Vosstraat I I WOLPHAARTSDIJK Aan de rand van Wölphaartsdijk bieden wij deze meer dan royale vrijstaande woning te koop a3n. Het object beschikt o.a. over een zeer riante wopn- kamer, 4 slaapkamers en is gelegen op een perceel van circa 454 m2 eigen grond. Vraagprijs 329.000,- k.k. J6BK£S02SËE5a^3S£KSB3E! door Ali Pankow Den Duyne heette de Middeleeuwse neder zetting in de duinen bij Haamstede: enkele huisjes en de kapel van Onze Lie ve Vrouwe op Zee. Dat is lang gele den. Onder het duinzand liggen nog de fundamenten van het kerk je, maar sinds gisteren is de locatie aan Middenpad gemarkeerd met een informatiepaneel. Piet Remijn dook spontaan in de archieven toen pastoor Paul Ver beek van de Willibrordusparochie in 2009 het idee van zo'n informa tiebord lanceerde. Verbeek opper de dat idee in het kader van de vie ring van het 50-jarig bestaan van de katholieke kerk in Haamstede, die naar de vroegere duinkapel is genoemd. In de huidige kerk zit ook nog een baksteen van die oude kapel gemetseld. Remijn verzamelde, met medewer king van zijn vrouw Tini, saillante gegevens voor het informatiebord. Hun buurvrouw en beeldend kun stenares Hetty de Wette gaf advies voor de vormgeving en Frans Beek man toonde zich vraagbaak bij uit stek. Beekman is deskundige op het gebied van de duinen in de Kop van Schouwen. Zijn proef schrift, waar hij in 2006 op promo veerde tot doctor in de geografie, is gewijd aan duinvorming en duingebruik op Schouwen. „Beekman heeft me ingedamd. Ik wilde zoveel mogelijk informatie kwijt op het bord. Hij hield me vóór dat de mensen dan niet meer de tijd nemen om het lezen als er te veel tekst op staat", vertelt Re mijn. Hij heeft dat advies graag ter harte genomen. Het paneel leert de geïnteresseerde passant nu iets over de geschiedenis van nederzet ting Den Duyne en haar kapel, de ligging is fraai in kaart gebracht en er wordt informatie verstrekt over de insignes die bedevaartgangers hier kochten als bewijs of herinne ring aan een moeizame pelgrims- De Onze Lieve Vrouwe op Zee-ka- pel wordt in bronnen uit 1531 voor het eerst genoemd. De kapel werd op 17 april 1572 geplunderd door de Watergeuzen. Het kerkje raakte in verval, werd gesloopt en de funderingen wer den bestoven onder het zand. in 1833 en 1907 kwamen de res ten even bloot te liggen. Architect Joh. Hoogenboom tekende de fun damenten uit en beschreef ze. De baljuw van Zierikzee legde wets overtreders 36 keer een strafbe- devaart naar de duinkapel op. Aan de westkust van Schouwen zijn door de eeuwen heen circa 1200 pelgriminsignes met de af beelding van een heilige gevonden. tocht naar het kerkje. Ook biedt het paneel gegevens over de vegeta tie in deze duinomgeving. Remijns enthousiasme is begrijpe lijk. Over de kapel Onze Lieve Vrouwe op Zee valt veelte vertel len. Wanneer het kerkje precies werd gebouwd is niet bekend, wel dat het in bronnen uit 1531 voor het eerst wordt genoemd. Het mo nument werd verwoest op 17 april 1572 tijdens een grote plundering door de Watergeuzen. De kapel raakte in verval, werd later ge sloopt en de funderingen stoven onder het zand, om in 1833 en in 1907 weer even aan de vergetel heid te worden onttrokken. In die jaren kwamen de fundamenten door zandverstuivingen weer even bloot te liggen. In 1907 heeft architect Johan Hoo genboom uit Renesse de funderin gen opgemeten en de locatie be schreven. Zijn werk bood nu dan ook een belangrijke bron bij het bepalen van de plek voor het infor matiepaneel. De resten van de kapel liggen nu al weer vele jaren verscholen on- der het zand. Niet alleen bevlogen pelgrims maakten vroeger een tocht naar de ze plek. De baljuw van Zierikzee legde 36 keer een strafbedevaart naar de duinkapel op. Voor wets overtredingen als schelden tegen de burgemeester, huisvredebreuk of prostitutie konden schuldigen op een dergelijke straf rekenen. Onder het zand in de duinen in de Westhoek gaat een rijke historie schuil. Dr. Frans Beek man leverde daarvan al in 2006 het overtui gend bewijs met zijn proefschrift over de duinvor ming en het duingebruik op Schouwen. Als kenner bij uitstek ging hij aansluitend op de ont hulling van het informatiepaneel gistermiddag in op de bewoning in deze contreien en op ontstaan en ver val van de duinkapel. Voorwaarde voor het ontstaan van de betreffende nederzetting was het cultuurland rond de watergeul het Palinxgat, een rechtstreekse verbinding met de zee. „Haaimannen, werden dit soort stukken cultuurgrond genoemd. AI in 1229 wordt er melding van gemaakt in de archieven en exact uit datzelfde jaar zijn aan het strand hier munt jes gevonden", liet Beekman weten. De betreffende muntjes circuleerden gisteren als tastbaar bewijs on der het aandachtig gehoor. Volgens Beekmans bevin dingen moet de stenen kapel rond 1500 zijn ge bouwd. Wellicht zal er een houten exemplaar aan vooraf zijn gegaan. Met de plundering door de Water geuzen kwam er een resoluut einde aan het kerkje. Dat herbouw uitbleef had alles te maken met de Her vorming die zich ook op Schouwen-Duiveland vol trok. Boeren uit de omgeving maakten gebruik van al les wat er nog aan hout en stenen te halen viél bij de vervallen kapel. Doordat de Noordduinen vervolgens 'naar binnen wandelden', verdwenen de resten van de fundamenten tenslotte onder het zand. Van de talrijke, verschillende insignes die in de loop der jaren bij Westerschouwen zijn gevonden is die met de afbeelding van 'Onze Lieve Vrouwe van Amersfoort' gekozen als beeldmerk. Dit pelgrimsinsig ne krijgt een vergrote versie als schild. Het wordt ge maakt door metaalbewerker/kunstenaar Rinus Bouw meester. Het schild wordt 17 juli ingezegend in de RK-kerk in Haamstede en wordt op rs augustus mee gedragen in een stille tocht door de duinen. WESTENSCHOUWEN Samen met anderen speuren langs de waterkant en de vondsten bekij ken, misschien op naam brengen en tentoonstellen in de Juttershut. Dat is zaterdag de inzet van de ex cursie strandjutten langs het Noordzeestrand. De gids van Staats bosbeheer vertelt over eb en vloed, springtij en doodtij. De kans be staat op een ontmoeting met een zeehond. De jutterstocht vertrekt vanuit de Excursieschuur aan de Kraaijensteinweg om 13.30 uur. Meer informatie: 0900-2020233. DIRKSLAND Kamerkoor Fiori Musicali geeft za terdag een concert in de hervorm de kerk in Dirksland. Op het pro gramma staat muziek van Bo Hol ten, S. D. Sandström en J. S. Bach. Het 'Reign og Rusk og Rosenbusk' van Holten heeft een bijzondere plaats in het concert. Bo Holten is, naast dirigent van enkele topkoren, bekend als componist die uitersten wil laten horen in zijn muziek. Het concert in Dirksland begint om 20.00 uur. Reserveren kan via: www.fiori-musicali.nl Start 9.30 uur en finish op Camping Groenewoud, Burgh-Haamstede Live muziek - Grote pastaparty - Barbecue - Minikaravaan www.girodischouwen-duiveland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 72