sport 137 bibberen is verleden tijd Tim Veldt is niet meer dé man Kleurrijke Co Jubileuminterland Sneijder en Kuijt Heynckes derde keer coach Bayern zaterdag 26 maart 2011 11 Wesley Sneijder (foto) schreef geschiedenis tegen Hongarije. De middenvelder is na gisteren de jongste Nederlandse speler met 75 interlands achter zijn naam. Hij verbeterde het record van Rafael van der Vaart met 96 dagen. Sneijder was gisteren 26 jaar en 289 dagen oud. Ook Dirk Kuijt, die de 0-3 maaktespeelde in Boedapest zijn 75e interland. door Koen de Vries De elf basisspelers van Oranje tegen Hongarije staan bij elf verschillende clubs onder contract. door Edward Swier apeldoorn - Wie mag op de Spe len in Londen het nieuwe olympi sche baanomnium rijden? De optel som van zes onderdelen vraagt de inzet van een allrounder, een man die zowel snelheid in de benen heeft als het vermogen om een goe de achtervolging te rijden. Tim Veldt leek, tot op heden, dé man. Maar na gisteren zijn er twijfels. Bij de publieke opinie, en ook bij de bondscoach én Veldt zelf „In Londen moet de beste Neder lander op dit onderdeel van start gaan", zegt bondscoach Robert Slip pens na de derde dag van het WK baanwielrennen in Apeldoorn. Lo gisch. Maar die betiteling was het afgelopen jaar zonder aarzeling voorbehouden aan Tim Veldt. Sinds gisteren zijn de kansen van Theo Bos, Wim Stroetinga en Mi chael Vingerling echter flink geste gen. Veldt liet op de eerste dag van de tweedaagse meerkamp geen al te beste indruk achter. Voor Veldt zijn na de sprint (vijfde), de pun- tenkoers (twintigste) en de afval- wedstrijd (twintigste) de medailles uit zicht. Anderen zullen in het olympische seizoen beslist ook een kans krijgen. Tuurlijk, er zijn vandaag nog drie onderdelen te rijden. Het omnium is een uithoudingsproef. Maar wie Veldt gistermiddag na de punten- koers van zijn fiets zag stappen, als dat nog zo mocht heten, weet dat de Noord-Hollander een hele kluif heeft om de proef over zes onderde len dit weekeinde goed te volbren gen. „Ik kon de verzuring na de sprint er niet uitrijden, mijn benen waren in dat half uur onvoldoende hersteld. De boel liep direct weer vol." Het maakte van de punten- koers een helletocht. Nooit eerder had Veldt zich zó slecht gevoeld. „Dit was écht het zwartste mo ment ooit. Ik was verrot." Voor het oog van de televisiecame ra's, de goed gevulde tribunes van Omnisport (gisteravond was het zelfs voor het eerst helemaal vol), en vijftien familieleden („Ook dat nog") zakte hij in het tweede on derdeel van het omnium volledig door het ijs. Al na 40 van de 120 ronden zakten de schouders, keek hij naar het hout en zijn fiets. Nooit een goed teken voor een wielrenner. Die moet altijd zicht houden op wat er vóór hem ge beurt. Wie zich afvraagt óf het ma teriaal wel werkt, weet eigenlijk dat de benen slecht zijn. Veldt moest geregeld lossen, kreeg zelfs een ron de aan de broek. „Teleurstellend. Ik moet heel goed nadenken of ik wel goed bezig ben. Mijn tweede plek op het EK gaf veel vertrouwen, dat had ik hier willen bevestigen. Ik heb wel wat tegenslagen gehad. Maar het is so wieso noodzakelijk dat ik na dit WK keuzes maak. Moet ik de ploe- genachtervolging rijden of het om nium. Of me op allebei blijven con centreren", gaf Veldt na twee on derdelen aan dat zijn WK-kansen al tot een minimum waren terugge bracht. „Het enige voordeel is dat ik vanaf nu underdog ben. Mis schien geven ze me wat ruimte." Bondscoach Robert Slippens zit ook vol vraagtekens. Rond de jaar wisseling nog hemelde hij de Am- stelvener op. Veldt had stappen ge maakt, was van een sprinter ra zendsnel getransformeerd tot een stayer. Veldt had zich ontpopt tot de natuurlijke leider van de achter- volgingsploeg. En het omnium had hij zich ogenschijnlijk ook razend snel eigen gemaakt. „In het begin van het seizoen was Tim echt su per", probeerde Slippens zich bete re tijden te herinneren. „Half janua ri, na de Zesdaagse van Rotterdam, had hij echter een week hoge koorts, dat heeft hem een flinke knauw gegeven." Een val verergerde de situatie. Slippens: „Na het WK moeten we nog maar eens puzzelen waar het in de voorbereiding mis is gegaan. Dit is niet zoals we het gepland hadden." Net als Tim Veldt stelden ook Peter Schep (zesde op de puntenkoers) en Ellen van Dijk (vijfde op achter volging) teleur. Daardoor zit Neder land na drie dagen nog steeds zon der ereplekken. Volgens ingewijden kun je via Engelse wedkanto ren gokken op alles wat los en vast zit. De kleur van de trouwjurk van de aanstaan de van prins Andrew, de datum van de val Kaddafi, de vondst van het eerste, tweede én/of derde kie vitsei.... Ik had al eens een knoop in m'n zakdoek gelegd, want met het voorspellen van dit soort trivia liteiten valt geld te verdienen. Som mige dingen zijn immers.onont koombaar. Neem nou het ontslag van Co Adriaanse als bondscoaoh van het olympisch elftal van Qatar, dat gis teren bekend werd gemaakt. Ik wist het, het zat eraan te komen. Jammergenoeg was ik die knoop even vergeten. Niet verkouden, vandaar. Kijk alleen even naar Co's statistie ken. De goede man heeft fantas tische prestaties neergezet, maar heeft ook van zijn elf trainerscon tracten er maar zeven uitgediend. Of hij stapte zelf op, of hij werd ontslagen. Die ene keer dat zijn contract niet verlengd werd (Red Bull Salzburg) is niet meegere kend. Dat Co in Qatar het einde niet zou halen, was al duidelijk op de dag da hij zijn contract tekende. Lees het interview met Alex Zwiers in 'De Voetbaltrainer' en je weet ge noeg. Hij zei daarin onder meer: „Heb geduld. Denk en werk van uit de gedachte van de lokale men sen. Respecteer je collega's. Pro beer niet alles te veranderen, pro beer het wiel niet opnieuw uit te vinden. Respecteer de cultuur en pas je werkwijze daarop aan. Jij bent een gastarbeider die gevraagd is om iets aan de lokale mensen aan te reiken öp voetbalgebied, waar zij weer beter van kunnen worden." Ik moet me sterk vergissen dat Co niet aan al deze fijnzinnige voor waarden voldoet. Co is meer een man van 'ik val aan, volg mij'. Wie niet volgt, kan vertrekken. Daar is overigens niets mis mee. Als je het hoogste wilt bereiken, kun je geen consessies doen. Er zijn maar één of twee enigszins begaanbare we gen die naar de top van de Mount Everest leiden. Hopelijk komt Co terug naar Ne derland en gaat hij op z'n 63e hier nog ergens aan de slag. Met Co ne ver a dull moment. Was hij niet de man die termen als scorebord- journalistiek, kaaskijkers, woonerf voetbal en avondvoetballer intro duceerde en zijn spelers volgens het kerstboomsysteem liet voetbal len? Ja, laat kleurrijke Co maar ko men, dan valt er weer wat te genie ten. En te verdienen. münchen - lupp Heynckes volgt volgend seizoen Louis van Gaal op als trainer van Bayern München. Hij tekent voor twee jaar. De 65-jarige coach is op dit mo ment werkzaam bij Bayer Leverku- sen en maakt daar het seizoen af Hij had Bayern München al twee keer eerder onder zijn hoede. Robin van Persie, de maker van de 0-4, wordt door twee Hongaren op de huid gezeten tijdens het EK-kwalificatieduel in Boedapest, foto Bela Szandelszky/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 67