'Al die jaren nooit last 21 zeeland Snerpend gesis maakt eind aan druk Terneuzense cardiologen willen naar Middelburg Energie PZC krant 8 weken voor 24 euro! Zeeland FM geeft bedrijven steun in de rug zaterdag 26 maart 2011 Met al die toestanden bij de Japanse kern centrales laait ook hier de discussie weer op of we toch wel verder moeten met kernenergie. Ik vind dat altijd fascinerend: er gebeurt iets aan de andere kant van de we reld naar aanleiding van extreme omstandigheden die hier niet voorkomen en ook niet voor zul len komen, althans ik heb mij la ten vertellen dat de kans op een aardbeving en tsunami aan de oevers van de Schelde vrij klein is, en toch schieten we in een soort paniek. In Middelburg wor den twintig keer zoveel als nor maal jodiumpillen afgehaald, er is een run ontstaan op apparaatjes die radioactieve straling meten en Borsele is bij het journalistengil- de nog nooit zo populair geweest. Onnodig lijkt me. Ik zag een des kundige op televisie vertellen dat zo'n ramp als die in Japan maar eens in de miljoen jaar voorkomt. Nou, dan zitten wij de komende miljoen jaar toch goed? Ach, het is natuurlijk iiiet verkeerd dat de veiligheid van kerncentrales weer COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,.4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl *--- JTfS Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van €74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoon isgegevens. In bet colofon treft u nadere informatie aan. Alle vogelgriepvirussen behoren tot het type A, dit type kan zowel mensen als dieren besmetten. Schematisch model van een griepvirusdeeltje. De eiwitten op de buitenkant, de neuraminidase (N) en de hemagglutinine (H), zijn ervoor om de gastheercel binnen te dringen en weer te kunnen verlaten. m Binnenin de bal ligt het erfelijke materiaal in de vorm van 8 RNA strengen. Er zijn 16 H-types, elk met 9 N-subtypes, waardoor er in totaal 144 verschillende combinaties mogelijk zijn. iêm eens onder de loep wordt geno men, want we wonen er tenslotte wel rond en zo'n ramp zorgt er misschien ook voor dat de verbe tering van alternatieve energie een extra duwtje in de rug krijgt. Dat laatste hoop ik vooral, omdat ik maar niet kan wennen aan de spaarlampen. Bij de oude ver trouwde gloeilamp had je meteen licht, maar een spaarlamp is toch een beetje de diesel onder de lam pen: het duurt even voordat er vol op licht is. Dat geeft problemen. Zo heb ik een dochter die bang is in het donker en die pas naar bo ven wil als de lamp op de over loop volledig brandt. En als je no dig naar de wc moet sta je eerst half in het donker en ben je al klaar als er licht is. Mijn vrouw heeft daardoor het wandtegeltje in het toilet vervangen. Eerst hing er de tekst: „Heren doe de bril om hoog, de dames zitten ook graag droog." Nu heeft ze nieuw tegeltje: Heren haast u niet, wacht tot u voldoen de ziet, dan richt u zeker goed, zodat ik wat minder dweilen moet" Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers "T" an van der Linde had al een I naar voorgevoel toen zijn za- I kenpartner Jan Jansen zei I dat de kippen al een tijdje I minder eieren legden en t minder voer aten. Er stier- ven er ook meer dan anders. De veearts kwam en die was er evenmin gerust op, waarna een paar kippen in Lelystad op vogel griep werden onderzocht. „Jan dacht nog dat het mee zou vallen." Van der Linde (66) slikt. „Ik heb gelijk gekregen." De ruim 127.500 kippen van het pluimveebedrijf Ekoz in Schore zijn door een afvaardiging van de nieuwe Voedsel en Warenautori teit direct geruimd, nadat gisteren vogelgriep was geconstateerd. Later op de dag werd duidelijk dat het om de milde variant ging. In een cirkel van een kilometer rond het bedrijf blijft nog drie weken een vervoersverbod voor pluim vee, eieren, pluimveemest, strooi sel en pluimveevoer van kracht. Personeelsleden en bewoners van de boerderij zijn uit voorzorg ge vaccineerd tegen griep. „Toevalligerwijs ben ik de laatste week niet op het bedrijf geweest", Zegt Van der Linde. „Ik hoef dus niet ingeënt te worden." Het bedrijf Ekoz (Eerste Kuiken Opfok Zeeland) is zo'n 40 jaar gele den in Schore neergestreken. De ondernemers hebben in hun hele bestaan geen last van een ernstige ziekte onder hun kippen gehad. „Je houdt er wel altijd rekening mee dat een ernstige ziekte ons be drijf kan treffen. De stallen liggen vlakbij de Westerschelde, waar le gio vogels overtrekken en het is be kend dat in vogelpoep het virus van de vogelgriep kan zitten. Zo is het vermoedelijk ook gebeurd." Ongeveer 18 jaar geleden besloten Jansen en van der Linde om ook een groot aantal kippen buiten vrij te laten lopen. „Onze kippen kunnen op t8 hectaren scharrelen. Dat is behoorlijk veel ruimte, ook voor ruim roo.ooo kippen." De meeste eieren van Ekoz krijgen het stempel 'vrije uitloop'. Dat wil zeggen dat één kip over ten min ste 2,5 vierkante meter moet be schikken." Ter vergelijking: Een scharrelei komt van een kip die met 8 andere kippen op 1 vierkan te meter in een stal leeft. Van der Linde weet dat er stem men opgaan dat een bedrijf met 127.500 kippen te massaal is en dat door de intensieve veehouderij ernstige ziektes als de vogelgriep daarvan een logisch gevolg kun nen zijn. „Maar dat is de grootste onzin die je je kunt bedenken. Het is een groot bedrijf, maar we moe ten er ook met vier gezinnen van leven. Ook de zoons van Leon zit ten in het bedrijf En we hebben al die jaren toch nooit problemen ge had." Ekoz is niet verzekerd tegen de ge volgen van de vogelgriep. „Tegen de vogelgriep kunnen onderne mers zich niet verzekeren", zegt Van der Linde. „We komen in aan- Buurman Huib Poley, die op een aangrenzend perceel een aantal schapen houdt: „Rond acht uur kwamen er een paar auto's het erf opgereden en stonden er mannen in blauwe pakken. Dan weet je dat het goed mis kan zijn. foto Willem Mieras door Karen Hagen en Marcel Modde ort na het middaguur rijdt een tweede tankwagen met koolstofdioxide naar de grote kippenstal. Luid gesis verraadt even later dat de ruiming is begonnen. Via zwarte slangen wordt een do delijke concentratie van het gas de schuur ingeblazen, waar de kippen bijeen zijn gedreven. Flarden witte wolkjes ontsnappen onder de rand van het dak naar buiten. De vogels zijn dan al een tijdje stil. „Akelig stil. A-ke-lig stil", zegt Huib Poley met tranen in zijn ogen. Grenzend aan het terrein van de kippenboer heeft hij een stukje weiland waar negen scha pen grazen. Om half acht gister ochtend kwam Poley zijn dieren voeren. Toen was er nog niets aan de hand. Zoals altijd liepen de kip pen van de buurman buiten nog MIDDELBURG - Bedrijven in Zee land kunnen met steun van Econo mische Impuls Zeeland een finan cieel specialist inhuren. Daardoor zou het makkelijker zijn om finan ciering te krijgen. Het project, Zee land Financial Matching (Zeeland FM) is bedoeld voor bedrijven tot 250 werknemers: tien bedrijven kunnen meedoen. In Brabant is het project succesvol. MIDDELBURG - Terneuzense cardio logen willen nog steeds een polikli niek beginnen in Middelburg. Ze hebben hun oog laten vallen op een (kantoor)pand aan Park Veld zigt in de Zeeuwse hoofdstad. Afgelopen najaar werd al bekend dat de cardiologen de Schelde over wilden steken: ziekenhuis Zorg- saam in Terneuzen heeft een ver gunning voor dotterprocedures, maar dokters uit de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen -die zelf zo'n vergunning wilden- stuurden patiënten niet door. Minister Edith Schippers van Volksgezond heid wil dat de ziekenhuizen bo ven en onder de Westerschelde sa menwerken op het gebied van dot teren. De Terneuzense cardiologen willen op dit moment geen toelich ting geven op hun plannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2