psychologie 12i„ hersenthermostaat ALLE MAKE-UP BESTE alleen vandaag DROGIST jullie hebben Etos voor de derde keer uitgeroepen tot BESTE DROGIST* zaterdag 26 maart 2011 rijk dat ze de woorden vinden om het veranderde gedrag van hun ouder uit te drukken." „Dat patiënten hun ziekte ontken nen of aan zelfoverschatting lij den, hoort soms bij hersenletsel, 'Familieleden die hun ouders, partner of kind niet meer goed herkennen' sommige mensen künnen dat niet meer zien", vertelt Palm. „Andere patiënten weten wel dat ze soms agressief, ongeremd of egoïstisch zijn, maar kunnen het niet helpen. Achteraf zeggen ze dan: 'maar dit ben ik toch niet?' In zulke gevallen kun je mensen en hun omgeving leren op tijd in te grijpen, een ti meout te nemen als ze een woede aanval voelen aankomen. Bijvoor beeld door bepaalde tekens af te spreken met de partner." Afhankelijk van het soort hersen letsel kan er nog een lichte verbete ring optreden. Het werkgeheugen is te trainen en soms helpt medica tie. „Maar de omgeving en de pa tiënt moeten vooral leren ermee om te gaan. Dus accepteren dat het waarschijnlijk zo blijft", aldus Jenny Palm „De tweede stap is di rectief optreden. Neem het heft in handen en biedt een vaste dag structuur, als mensen dat zelf niet meer kunnen. Zeg: zó gaan we dit doen, zo laat eten we. En ook heel belangrijk: beloon goed gedrag, res pecteer dat iemand zijn best doet. Want al zijn de emoties veran derd, de patiënt heeft nog wel ge voel." Omgaan met karakterverandering betekent ook: afscheid nemen van hoe het vroeger ging, van de mens die je vroeger kende. „Soms kun je ermee leren leven, maar we zien helaas ook veel scheidingen of ge scheiden wonen", zegt Palm. „Sommige dingen zijn gewoon on mogelijk. Het is politiek correct om te zeggen: we kijken naar de mogelijkheden. Maar het is veel be langrijker om te accepteren wat on mogelijk is. En daar ondersteuning bij te zoeken, bijvoorbeeld door een woonbegeleider, thuishulp of therapie. Zo komt datgene wat je wel kunt, beter uit de verf." Emmy Nieuwenhuys en haar twee kinderen vluchtten na een geweld sincident. „Het gaat nu beter met de kinderen", vertelt Nieuwen huys. „Ze hebben van Jenny geleerd dat we papa's trein niet op een andere rails kunnen krijgen, omdat de trein onbestuurbaar is geworden door de hersentumor." Haar doch ter schrijft haar papa vaak, maar krijgt weinig reactie op wat ze schrijft. „Ik hoop dat ze ooit nor maal contact kunnen krijgen. En dat ik toekom aan rouwen om het verlies van hun vader, van mijn maatje zoals hij eens was." Zorgwijzer Karakterverandering, te bestellen bij de Hersenstichting (5 eu ro) of te vinden als gratis pdf op www.hersenstichting.nl Jenny Palm - Omgaan met hersenletsel. Van Gorcum 28,25 euro; Leven na een beroerte. Bohn Stafleu van Loghum, 24,95 euro Praktijk Huip bij Hersenletsel, Maarn: www.hulpbijhersenletsel.nl, 0343-442416 Brainkids.nl, website voor kinderen met hersenletsel en kinderen die ie mand kennen met hersenletsel Cerebraal, de patiëntenvereniging van mensen met niet-aangeboren her senletsel, geeft informatieve folders uit: www.cerebraal.nl reageren? gezondheid@wegener.nl Omgaan met karakterverandering Accepteer dat dit waarschijnlijk blijvend is en houd rekening met wat de patiënt wel en niet kan. Wees directief: geef richting als de patiënt dat zelf niet meer kan: 'we gaan het zó doen'. Bekrachtig en beloon goed gedrag van iemand die zijn best doet. Beperk de hoeveelheid prikkels (televisie, drukte, bezoekers). Zorg voor vaste structuur en dagindeling, dit geeft houvast. Houd rekening met snel vermoeid zijn, zorg voor rustpauzes. Onderhoud contacten, maar vermijd zonodig sociale situaties bij ongepast gedrag. Leg rustig uit welk gedrag is gewenst, doe zonodig voor. Beweeg: sporten, wandelen. Zoek activiteiten die passen bij de nieuwe situatie. Leid de aandacht af, bijvoor beeld bij dwanglachen/ dwang- huilen. VAN NEDERLAND BEDANKT! Vooijaarsrapport drogisterijformules 2011 GfK Panel Services w Actie alleen geldig op zaterdag 26/3/2011 en zondag 27/3/2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21