13 Moe van de stress na de aardschok Jodiumtabletten en een noodkist 'Het meest frustrerende is dat we niet weten hoe lang dit duurt' Yoshiaw Hongo Radioactiviteit hier meetbaar zaterdag 26 maart 2011 Arena Sendai Fukushima JAPAN Asaitama TokioJ Super Arena Osaka Nagasaki Mensen proberen in de Saitama Super Arena er het beste van te maken. foto Jo Yong-Hak/Reuters Ron Korving (29) uit Bre da woont sinds twee jaar in Tokio, waar hij in de informatietechnologie werkt. „Ik vind het niets, al die aardschokken die je nog steeds voelt. Maar ik ben er zo moe van om steeds in de stress te schieten. Mijn Japanse vrienden doen dat ook niet, dus ik ook maar niet meer. Ik ben vijf dagen met colle ga's naar Osaka gegaan, om even af te koelen. Die eerste tijd na de beving kwam het in Tokio niet echt ergens van. In Osaka lukte het ons wel om niet meer zo obses sief het nieuws te volgen. Daar hebben we goed door kunnen wer ken: de aarde bewoog niet één keer!" „Eergisteren, de eerste dag terug in mijn woning op de zevende verdie ping in Tokio, was ik nog niet rus tig. Sinds gisteren wel. Ik weet nu ook wat ik moet doen bij een be ving: binnen blijven." „Sommige Franse collega's zijn na de aardbeving terug naar huis ge gaan. Ik vind het oneerlijk om te vertrekken of om jodiumtabletten te regelen. Dat doen of kunnen Ja panners ook niet. Als ik terug naar Nederland ga, moet dat om een goede reden zijn. Als je met een bang gevoel vertrekt, is het veel moeilijker hier weer terug te ko men. Ik wil niet vluchten. Het grootste probleem zijn de stroom- onderbrekingen." „Verder is het leven weer helemaal terug naar normaal. Dat nu meer mensen op straat mondkapjes dra gen, heeft weinig met stralingsge vaar te maken. Het is simpelweg doordat het allergieseizoen is be gonnen." Michel Ouwerkerk (40) uit Vlaardingen woont met zijn Japan se vrouw en hun zoontje al acht jaar in Shuzenji, een klein dorp zo'n honderd kilo meter ten zuiden van Tokio. Hij geeft er Engelse les. „Ik heb er het volste vertrouwen in dat Japan de situatie bij de kern centrale onder controle krijgt. On dertussen zijn wij wel voorbereid. Een paar dagen geleden hebben we van de Nederlandse ambassade jodiumtabletten gekregen." „Sinds twee weken staat er ook een waterdichte, plastic kist klaar. Daarin zitten kaarsen, dekens, blik voer: dingen die nodig zijn als het toch mis gaat. En hoewel je in Ja pan nooit schoenen draagt in huis, staan de onze nu wel naast ons bed zodat we ze direct aan kunnen trekken als het moet. De beving zelf was intens. Het duurde veel langer dan wat je hier nor maal wel voelt. Er zat een golvend gevoel bij, dat je zeeziek maakt." „Gisteravond werd de stroom weer een paar uur afgesloten. We gebruiken uit onszelf nu minder, hopend dat de onderbrekingen dan ook minder worden. We za ten dus in de woonkamer met één lampje aan, mutsen op en een de ken om ons heen." „Je merkt dat Japanners erg be zorgd zijn, maar paniek breekt hier niet zo snel uit. Ik hou de stra lingsmetingen al nauwelijks meer in de gaten; heb net gewoon kraan water gedronken en eet ook nog spinazie. Als de 35 miljoen men sen die tussen mij en de kerncen trale wonen niet in paniek raken, waarom zou ik dat dan doen?" In Nederland zijn radioactieve op het dak van het RIVM-ge- deeltjes gemeten die afkom- bouw in Bilthoven te vinden stig zijn van de kernreactoren is. Het RIVM heeft de gaswol- in het Japanse Fukushima. Het ken die vrijkomen bij de reac- Rijksinstituut voor Volksge- toren in Fukushima met be- zondheid en Milieu (RIVM) hulp van computerprogram- ontdekte het stof in een lucht- ma's gevolgd. Bovendien weet monster dat is genomen tus- het onderzoeksinstituut welke sen woensdag- en donderda- radioactieve stoffen in Japan gochtend. Het stralingsniveau zijn vrijgekomen. Daarom kun- is echter zo laag dat mensen nen de onderzoekers met ze- hiervan geen schade ondervin- kerheid zeggen dat het gaat den, benadrukt het RIVM. om de 'Japanse straling'. „Ook gras, gewassen en drink- In het luchtmonster werd voor water zullen niet besmet ra- al jodium gevonden, de stof ken", zegt een woordvoerder. die ook het drinkwater in To- De waarneming van zulke klei- kio heeft verontreinigd, ne hoeveelheden radioactief Verspreid door Nederland materiaal is in Nederland al- staan 58 meetstations die kun- leen mogelijk met zeer gevoeli- nen waarnemen of straling ge meetapparatuur die alleen vrijkomt. foto Christopher Jue/EPA Evacués uit Fubata, een stad nabij Fukushima, rusten uit in ruimtes die wor den gescheiden door kartonnen dozen. foto Takehiko Suzuki/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13