i21 Japan Tienduizenden Japanners uit het ramp gebied vinden hun weg naar opvangplek ken, honderden kilometers verderop. Drie grote concert- en expositiehallen zijn hun nieuwe onderdak. zaterdag 26 maart 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Vlucht eindigt in Supe [2TÏED door onze correspondent Remko Tanis Het contrast is groot. Verborgen tussen de glim mende kantoorto rens van Saitama slingert een orde lijke rij van duizenden ontheem den met lege kartonnen dozen langs tafels om hun ontbijt te krij gen. Elke dag wordt de rij langer, want de Japanse kerncentrale in Fukushima blijft dreigen. De strijd om de centrale onder controle te krijgen, lijkt nog lang te gaan du ren. Mensen die tussen de twintig en dertig kilometer van de centra le wonen, ruim honderdduizend, krijgen inmiddels het dringend ad vies te vertrekken. Eerder was het voor hen, volgens de overheid, vol doende om binnen te blijven. Binnen een straal van twintig kilo meter was het sinds 15 maart al verplicht om te evacueren. De eva cués vinden, samen met overleven den van de aardbeving en tsuna mi, onderdak in twee enorme ex positiehallen in de lapanse hoofd stad en in de Super Arena in Saita ma, een stad iets ten noorden van Tokio en ruim tweehonderd kilo meter bij de centrale vandaan. De Super Arena biedt met 37.000 stoelen normaal onderdak aan gro te popconcerten en voetbalwed strijden. Nu is het complex een thuis voor ruim vijfduizend men sen op de vlucht voor de straling. Vorige week zaterdag arriveerde de eerste groep in veertig bussen. Sindsdien is de toestroom niet op gehouden. De hulpverlening is basaal, maar werkt vlekkeloos, 's Ochtends vroeg vormt zich een rij van mensen uit Tokio en Saita ma die als vrijwilliger aan de slag willen. Wie geregistreerd is, krijgt een stuk plakband op de mouw ge drukt. Daarop staat met stift ge krabbeld wat z'n taak is: bananen uitdelen, koffie schenken, afval sor teren. Bij ingang B schuifelen de mensen langs met een lege doos, die de vrijwilligers vullen met het eten voor de ochtend. Het gaat in stilte. Opvallend veel mensen dragen wijd hangende trainingsbroeken die, net als het eten, gedoneerd zijn. Nu ze al twee weken niet meer naar huis kunnen, zijn velen door hun eigen schone kleding heen. Aan een muur adverteert kapsalon Ricetto dat de evacués er terecht kunnen voor een knipbeurt. Om de eentonigheid van het leven in de gangen van een Super Arena te doorbreken, spelen zondag de mu zikanten van het Popcorn Sounds jazzorkest in het park om de hoek. Bij alle aanbiedingen en aankondi gingen staan plattegrondjes gete kend: niemand van de doelgroep is thuis in Saitama, dus niemand die genoeg heeft aan alleen een adres. Yoshiaki Hongo (43) zit met haar man en hun teckel op een stuk kar ton op de grond. Om hen heen een bak rijst, wat brood en twee kranten. Ze komen uit Futaba, een dorp van 2200 inwoners dat de kerncentrale deels binnen de gren zen heeft. Veel van de inwoners zitten nu in de Super Arena. Hon go moest haar huis op 15 maart ge dwongen verlaten en kwam drie dagen geleden aan in Saitama. Ze was zich nooit bewust van het mo gelijke gevaar van de centrale. „Hij stond er gewoon", beschrijft ze de houding in het dorp. De regionale overheid heeft al aan gegeven dat in de toekomst de voorlichting over veiligheid in de omgeving van een kerncentrale be ter en grootschaliger moet. „Nie mand had verwacht dat wat er nu gebeurt, zo'n groot gebied zou be strijken", zei een woordvoerder eerder deze week. „Het meest frustrerende is dat we niet weten hoe lang dit duurt", vindt Hongo in de Super Arena. „Ons hele leven bereiden we ons voor op wat te doen bij een aardbe ving. Maar op een falende kerncen trale zijn we niet berekend. Kun nen we ooit nog terug naar ons dorp?" Vanaf een balustrade in de arena kijkt Jun Arita (32) met zijn zoon tje op z'n arm naar de treinen die beneden langsrijden, afgeladen met forensen die wel hun dage lijks leven hebben opgepikt na de aardbeving. „We zijn erg dankbaar voor de hulp die we krijgen", zegt hij, „maar het begint verwarrend te worden. Dit is het derde opvang centrum waar we in tien dagen tijd zijn heengebracht. Wie weet waar we morgen weer zitten?" Het kan nog wel even duren. „De situatie rond de kerncentrale is nog steeds bijzonder ernstig", waarschuwde premier Kan giste ren. De Super Arena zegt tot eind maart als opvangplek te kunnen dienen. In Tokio zetten inmiddels ook gewone burgers hun huizen open om mensen uit het getroffen gebied op te vangen. Via internet worden vraag en aanbod op elkaar afgestemd. Met het groeiend aan tal mensen dat uit de buurt van Fukushima weg wil of moet, zal die extra opvangcapaciteit hard no dig zijn. zie onze website:buitenland Beelden van de Super Arena, nu opvang voor geëvacueerden Een vrijwilligster staat naast dozen met voedsel die bestemd zijn voor de vluchtelingen in de Super Arena. foto Christopher Jue/EPA Een moeder ontfermt zich over

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12