Heeft Kattendijke een ii spectrum Zaterdag 26 maart 2011 Kattendijke. Een lieflijk Zuid-Bevelands dorp met nog geen zeshonderd zielen waar nooit iets gebeurt. Toch is daar misschien wel een opmerkelijke moord gepleegd. Het Openbaar Ministerie verdenkt namelijk een 55-jarige vrouw ervan haar man Ad van den Dool (60) te hebben vergiftigd. Woensdag dient de rechtszaak. door Luc Oggel en Emile Calon ■M '1 iÉ 'wmÊÊm. mm Hoe tragisch. Van den Dool vermoed de dat zijn vrouw bezig was hem te vergiftigen. Ruim een week nadat hij die verdenking uitsprak werd hij op 8 maart 2009 dood in zijn eigen wo ning gevonden. Vergiftigd, zei officier van justitie Janneke de Smet eind januari tijdens een tussentijd se behandeling van de strafzaak. Het Openbaar Mi nisterie wil de vrouw van moord met voorbedach ten rade beschuldigen en zou wel eens een celstraf met dubbele cijfers kunnen eisen. Als het inderdaad om vergiftiging gaat, lijkt het sce nario wel geschreven door een van de mensen ach ter de Scandinavische misdaadserie Wallander: in een klein dorp vergiftigt een vrouw haar man met een, zo op het oog, volstrekt onschuldig haargroei middel. In eerste instantie geeft de huisarts ook een verklaring af omdat alles lijkt op een natuurlijke dood. Dat verandert als een dochter, wonend in Spanje, alarm slaat. Ze vertelt dat haar vader het vermoeden had dat er medicijnen door zijn eten werden geprakt. Als de huisarts dat hoort, trekt hij zijn verklaring in en waarschuwt de politie. Agen ten in witte pakken onderzoeken het huis van bo ven tot onderen en nemen alles in beslag dat iets van doen kan hebben met een vergiftiging. In de ga rage vinden ze een fles met het haargroeimiddel Mi noxidil. De vrouw van Ad van den Dool had ook een miniflesje met hetzelfde middel op zak toen de politie haar de eerste keer verhoorde. Sporen van het middel worden eveneens aangetroffen in een sherryglaasje en in een fles met een Spaanse likeur. Bij sectie van het lichaam worden ook Minoxi- dil-sporen aangetroffen in de maag van Van den Dooi en in zijn bloed. De Smet stelde dat de onder zoekers van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) voor honderd procent overtuigd zijn van ver giftiging met dat middel. Een dergelijke stelligheid komt maar zelden voor, zo zeggen geraadpleegde advocaten. De politie vindt nog een verdachte aanwijzing. In de computer van de partner van Van den Doel tref fen ze een enkele weken oude zoekopdracht aan naar 'overdosering medicijnen'. De vrouw van het slachtoffer zat na de dood van haar man vier dagen vast, mocht vervolgens naar huis, maar werd ruim een jaar later opnieuw aange houden. Volgens persofficier van justitie Rob Ram- meloo duurde het heel lang voor alle onderzoeken door het Nederlands Forensisch Instituut waren af gerond. Ook werden allerlei andere scenario's on derzocht. Zo is volgens het OM zeer nadrukkelijk onderzocht of er sprake kon zijn van zelfmoord of moord door een derde. Al die alternatieve scena rio's worden uitgesloten. Moord door vergiftiging lijkt veel vaker voor te komen in detectives dan in de werkelijkheid. Ervaren griffiers van de Middelburgse rechtbank kennen vanuit hun eigen praktijk geen vergelijkba re zaak. Ook de databank van de Nederlandse recht banken laat zien dat er de afgelopen jaren nauwe lijks zulke zaken dienden. Het NFI kan er evenmin een aantal noemen. Dat komt volgens woordvoer der Eef Herregodts omdat het instituut niet kijkt naar de oorzaak, maar rapporteert wat er gevonden is. Volgens haar kan het wel binnen één dag vast stellen of iemand is vergiftigd, mits er gebruik is ge maakt van de vijftig meest gangbare middelen. Tal van harddrugs en medicijnen staan op die lijst. Mi noxidil niet, zodat voorzichtig geconcludeerd kan worden dat het nauwelijks bekend is als potentieel moordwapen. Ook apotheker Serge van de Rijt van Mediq Apotheek in Goes-Zuid kent het middel niet als zodanig. Minoxidil werd oorspronkelijk gebruikt als oraal medicijn tegen hoge bloeddruk. Na inname verwij den de bloedvaten. Een bijwerking, haargroei, zorgt ervoor dat het ook voor andere doeleinden op de markt is. Voor iemand als Van den Dool, een man met hartproblemen, kan toedienen van het middel desastreuze gevolgen hebben gehad. Voor raadsman Marco Vermeirssen, een buurtge noot van verdachte en slachtoffer, staat vast dat zijn cliënt onschuldig is. Hij wil tot de rechtszaak niet inhoudelijk reageren. Wel beticht hij justitie van 'tunnelvisie'. „Of dit een opzienbarende zaak is? Dat heeft het OM er van gemaakt, ja. Maar de verkeerde verdachte is in beeld." Volgens de advo caat 'lijdt zijn cliënt erg onder de vervolging'. Op voorhand laat hij weten dat hij na een veroordeling waarschijnlijk in hoger beroep zal gaan. In januari stelde hij dat hartfalen in combinatie met het ge bruik van alcohol gezien moet worden als de oor zaak voor de dood van de Kattendijker. Op verzoek van de raadsman komt forensisch on derzoeker Kees Das van de GGD Amsterdam woensdag naar de rechtbank om uitleg te geven over vergiftigingen. Hij is ook de man die in februa ri via BNR Nieuwsradio liet weten dat er in Neder land veel meer mensen worden vergiftigd dan offi cieel vast staat. Na onderzoek onder duizend 'na tuurlijke doden' concludeerde hij dat tien van hen in werkelijkheid waren overleden aan een overdo sis drugs en dat er twee waren vermoord met gif. Inwoners van Kattendijke vinden het verbazing wekkend dat Van den Dools vrouw verdacht wordt van moord. Het stel woonde nog niet zo lang in het dorp en had met weinig mensen con tact, zegt een buurtbewoonster die net als anderen anoniem wenst te blijven. Van den Dool heeft zijn vrouw volgens haar via zijn werk in Rusland leren kennen. Ze kwam zowel Van den Dool als haar wel eens tegen in het dorp. „Je zag ze nooit samen. Ik liep wel eens een stukje met haar op, ze sprak ge brekkig Nederlands. Er deden ook wel geruchten de ronde dat ze werd mishandeld, maar ik weet niet wat ik ervan moet geloven." Volgens personeel van het Administratief Diensten Centrum'Zeeland (ADZ) in Vlissingen, waar Van den Dool 36 jaar werkte, is de zaak een 'hot item' geweest op de werkvloer, maar zijn de meningen over de schuldvraag verdeeld. „De aanhouding van zijn vrouw was verbijsterend nieuws", zegt directie secretaresse lel de Graaf Zij omschrijft Van den Dool als een 'aardige man'. Hoewel zij zijn vrouw wel een paar keer heeft ontmoet, zegt De Graaf niets te weten over het privéleven van het stel. Familieleden van Van den Dool wilden niet ingaan op de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 129