Egypte krijgt het druk met zichzelf spectrum 10 Mahmoud Salem Zaterdag 26 maart 2011 Europa moet gebruik maken van Egypte, vindt Mahmoud Salem. „Wij zijn met 85 miljoen inwo ners. De meesten zijn arm, maar als democratisering ertoe leidt dat de handel toeneemt en de welvaart stijgt, zijn dat 85 miljoen consumenten voor de poort van Europa. Laten Europea nen zich daar bewust van zijn." De jonge Egyptenaar studeerde handelswe tenschappen in de Verenigde Staten. Zijn vader is zakenman, zijn moeder parle mentslid voor de partij van Mubarak. In zijn nieuwe status van politiek activist en democraat verlopen de discussies met het thuisfront uiterst moeizaam, erkent hij. Mahmoud Salem kent de verhalen hoe za ken werden en nog worden gedaan in zijn land. „Als je grond wilt kopen, zijn daar procedures voor die maanden duren. Ie mand omkopen, betekent dat het in dagen geregeld kan worden. En als je meer be taalt, kan het in een paar uur." Corruptie is er in hogere regionen, maar ook in lagere. „Een vriend van me reed een straat in Cairo in. Hij werd aangehou den door de politie. Hij mocht daar niet rij den, dat was een eenrichtingsstraat 'Nee hoor', zei mijn vriend, 'dat klopt niet'. 'Ja wel', zei de politieman, deed de kofferbak van de politiewagen open, haalde er een verkeersbord uit en zette het op straat. 'Kijk maar, verboden in te rijden', zei hij." Een agent omkopen, het is heel gewoon. Voor een paar centen verandert die het kentekennummer op de bekeuring. Dat kan niet anders, want de bekeuring is nu eenmaal uitgeschreven met een eigen (se- riejnummer. „Dat betekent dat een ander een bekeuring thuisgestuurd kan krijgen, omdat plotseling zijn nummer op die be keuring staat. Ze doen maar wat." Allemaal zaken waar Egypte vanaf moet, vindt Mahmoud Salem. Ferm: „Ik betaal belasting, dus wil ik dat dat geld efficiënt besteed wordt. Als dat niet zo is, moet je dat kunnen zeggen. Zonder dat je daar voor opgesloten wordt." Salem begon vijfjaar geleden onder het pseudoniem Sandmonkey een blog en maakte van zijn hart geen moordkuil. Dat leverde hem miljoenen fans op. Onder die zelfde naam verscheen hij ook als twitte- raar. Ten tijde van de Deense cartoonrel, waar bij tekenaar Kurt Westergaar de profeet Mohammed afbeeldde met een tulband in de vorm van een bom, startte hij een 'Boy cot de boycot'-actie. Dat zat zo: de Egypte- naren waren furieus over de cartoon en waren een boycot van Deense producten begonnen. Salem: „Een belachelijke actie. De mensen waren echt heel oprecht boos. Alleen wisten ze niet waarom. Niemand kreeg die cartoon te zien, want hij werd niet gepubliceerd. En verder: wat voor Deense producten worden et in Egypte verkocht? Deense kaas en boter en lego. Een actie van niks. En dat allemaal uit on wetendheid en gebrek aan kritiek." Daarom wordt het volgens de jonge Egyp tenaar tijd dat niet alleen Egypte, maar alle Arabische landen, openstaan voor kritiek. „Daar bouw je een maatschappij mee op. Er was tot voor kort geen debat in Egypte. Dat je niks mocht zeggen, is een beledi ging voor het individu." Het onderwijs schiet tekort, vindt hij. „Dat is gebaseerd op memoriseren, dingen uit je hoofd leren. Het hoogste wat je kunt berei ken, is de Koran uit je hoofd leren. Er zal Egyptenaar Mahmoud Salem, 29 jaar, heeft nu al een indrukwekkende staat van dienst. Als blogger, twitteraar en politiek activist is hij een bekend man in zijn land. Hij vocht op het Tahrirplein en is bezig met het oprichten van een politieke partij en een krant. Hij wordt gezien als een van de komende nieuwe leiders in Egypte. door Patrick Wiercx nog heel wat moeten veranderen." De veranderingen in Egypte van de afgelo pen maanden bieden belangrijke kansen. Een van de grootste schandes van zijn land vindt Salem dat Egypte een voedsel- importerend land is. „Wij staan bekend om de vruchtbare Nijldelta. Voor het oude Rome waren wij de graanschuur. Daar is niets van over. Het is mijn wens dat bui tenlandse landbouworganisaties ons bij de hand nemen en laten zien hoe je de Nijl weer vruchtbaar kunt krijgen." Glimla chend: „Dat moet een mooie kans voor Ne derlanders zijn. Die zijn daar toch goed in?" De stemming is optimaal om zaken veran derd te krijgen, meent hij. „Dat kan ook lastig zijn, want de mensen verwachten veel. Dat kan tegenvallen." Egypte moet tevens schoon schip maken met zijn overheidsinstellingen en zijn tien duizenden ambtenaren. „Er is niet één Mahmoud Salem. foto Patrick Wiercx staatsinstelling die normaal werkt. Een staat die je bedriegt en terroriseert, daar heb je als burger niks mee." Wat Salem betreft, moeten alle Arabische leiders eraan geloven. „Misschien is er een land waar het niet lukt, maar echt, op den duur vallen ze allemaal. Mensen in de Ara bische regio willen het graag beter hebben. Wij zien ook wat er in Azië gebeurt. Een leider die in Zwitserland een miljard op zijn bankrekening heeft staan, dat kan toch niet? Een bestuurder die een onwelge vallige pers straft of monddood maakt. Dat willen we toch niet? Dat soort regenten ligt eruit. Definitief" Als de regimes in de Arabische landen één voor één omvallen, zijn er ook consequen ties voor de Gazastrook, voorspelt Salem. „Je kunt als westerse wereld niet verheugd zijn dat een groot aantal landen het goede spoor heeft gevonden, terwijl je toestaat dat Israël in Gaza al die mensen in hun ei gen land opsluit." De ontwikkelingen in Tunesië hebben de Egyptenaren de ogen geopend. Salem: „De politie in Egypte is altijd machtig geweest. Maar 85 miljoen Egyptenaren zijn samen óók heel machtig, dat hebben we nu ge merkt. Wie de wapens heeft, heeft macht, maar niet alle macht. Als volk kun je veran deringen afdwingen en aanbrengen." Egypte gaat nu door een therapeutische pe riode. „Ineens mogen we alles zeggen en daar moeten we aan wennen. We moeten leren werken met statistieken en cijfers die kloppen. We hebben een vrije pers nodig. Handel en industrie moeten groeien. Dat zijn we aan onszelf verplicht. De komende tijd gaan we het nog erg druk hebben met onszelf." reageren? spectrum@wegener.nl Geboren in Egypte. Leeftijd: 29 jaar. Studeerde vijfjaar aan Northeastern Universi ty (Boston, VS). Consulent sociale media. Grootste blogger van Egypte (Sandmonkey) met vijf miljoen unieke bezoekers. Twittert, 25.000 volgers. Vocht op het Tahrirplein in Cairo tijdens de protesten tegen het regime van de verdreven president Mubarak. Activist, promoot democratische dialoog in Arabische landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 128