O E D E R spectrum 8 JEAN A U E L Zaterdag 26 maart 2011 Ze zetelt waarlijk op een grote, rode bank in haar hotelsuite en is niet van plan op te staan ook, „Anders graag, maar mijn linkerknie", verontschul digt ze zich met een glimlach, lean M. Auel wrijft over het pijnlijke been. „De dokter zegt dat het kraakbeen weg is. Ik moet geopereerd worden. Maar ik wil geen nieuwe knie. Eerst maar eens een se cond opinion en kijken wat ik zelf kan doen." Kwestie van leeftijd? Auel (75) wil er niet van weten. Eigen schuld, niks anders. Niet van haar nieuwe boek ook? „Ha ha, het moest wel af, dat klopt, maar het ligt toch echt aan mezelf. Ik zit te veel." Wel de discipline om zes rotsdikke, prehistori sche romans te schrijven, maar niet om een kwartier per dag oefeningen te doen. „Wrijf het maar in! Terwijl ik alle benodig de apparaten in huis heb. Mijn man bestelt die allemaal voor mij. Een hometrainer, een loopband. Ik zit wel eens op de home trainer, maar ik breng de discipline niet op. Die gaat in het schrijven zitten." Ze vertelt met smaak hoe ze zich laatst ging melden bij een fitnesscentrum in Utah. „Maar dat was echt niks voor mij. Het was 10 graden toen we er aankwamen. Fahrenheit wel te verstaan. Ik laat dat gym- gedoe maar aan mijn dochter over." Het is dezelfde dochter die haar, als secreta resse en personal assistent begeleidt bij deze Na 31 jaar zit het werk voor de Amerikaanse schrijfster Jean M. Auel erop. Dinsdag verschijnt wereldwijd Het lied van de grotten, het slotdeel van haar populaire romanreeks 'De Aardkinderen'. „Prehistorische mensen waren aardiger dan wij zijn." door Theo Hakkert promotietrip naar Londen. Koffie, water en vers fruit komt ze aanreiken. Ze hou den domicilie in een statig hotel in een buurt vol ambassades, tegenover het prach tige oude gebouw van de BBC. „Alle discipline gaat in het schrijven zit ten", mijmert ze nog eens. Om daarna met een grote glimlach op haar nieuwe boek te wijzen. „De komende tijd kan ik dat ex cuus niet meer gebruiken. Voorlopig schrijf ik niet meer. Hoeft niet meer, want het boek is af, de serie is af" Nadat ze nog eens over haar knie heeft ge wreven, strijkt ze met dezelfde hand over Het lied van de grotten, het zesde deel van haar romanserie 'De Aardkinderen'. „Mooie omslag", stelt ze vast. „Dat knalt je in de winkel tegemoet." Jean M. Auel houdt het boek in de hand, waar de Nederlandse boekhandel dit jaar alle hoop op heeft gevestigd. Het is niet zonder ironie dat net twee dagen na de Boekenweek het boek verschijnt dat hoge omzetten moet opleveren. Bij de aankondi ging dat dinsdag 29 maart wereldwijd het laatste deel van 'De Aardkinderen' ver schijnt, hebben boekhandelaren de datum met rood in hun agenda gemarkeerd. De serie is ongekend populair. Het eerste deel, De stam van de holenbeer, verscheen in 1980. Sindsdien volgen miljoenen lezers de avonturen van de prehistorische holen- vrouw Ayla, die moest zien te overleven in het tijdperk dat de cro-magnonmens voor het eerst in Europa opdook, terwijl ook de neanderthalers daar nog leefden. We heb ben het dan over een slordige 40.000 jaar geleden, het laat-pleistoceen. „En dat terwijl ik slechts een kort verhaal wilde schrijven." Die avond zal ze niet meer vergeten. „Het was elf uur, mijn man wilde naar bed. Ik zei: ik wil nog even proberen een begin met een verhaal te maken. Terwijl ik eigen lijk nog nooit iets had geschreven. Ik zat met een idee over een meisje dat leefde met mensen die anders waren. Niet anders in de zin van een andere kleur ogen, haar of huid. Echt fundamenteel anders. Ik heb ook nu nog altijd geen idee waar dat van daan kwam." Het fundamenteel andere vond ze in het verschil tussen neanderthalers en cro-mag- nons. Auels claim dat beide prehistorische mensen naast elkaar hebben geleefd, is stof voor veel discussie geweest. „Het stond gewoon in de Encyclopedia Britanni- ca." Ze zat daar de volgende dag meteen al in te bladeren, want schrijven over de prehis torie viel nog niet mee. „In het verhaal zag ik een meisje water geven aan een oude man die gewond was aan zijn arm. Tot ik bedacht: hoe ging dat dan in die tijd? Was er glas, hadden ze zoiets als een kop of be ker? Ik moest dat allemaal uitzoeken." Dus naar de bibliotheek. „Ik was 40", schetst ze om een idee te ge ven van de omstandigheden thuis. „Drie dochters op de universiteit. Twee zonen op highschool." De familie Auel woonde op een heuvel in Portland. De jongste zoon hield ervan de heuvel af te dalen op zijn skateboard. foto Aaron Johanson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 126