81 buitenland Oppositie Libië prijst Nederland Tokio lacht maar Gewonden bij betoging Brussel Al-Assad overweegt hervormingen in Syrië LIBIË 'Interimbestuur' blij met steun F-i6's Slag om de macht gaat onverkort voort RAMPEN JAPAN Aardbeving, tsunami en stralingscrisis zijn na twee vrijdag 25 maart 2011 De Nationale raad, het inte rimbestuur van 'bevrijd' Libië, heeft enthousiast gereageerd op het besluit van Nederland om F-16's naar Libië te sturen. door onze correspondent Harald Doornbos We zijn heel blij met de komst van Ne derlandse straalja gers", aldus Ahmad Khalifa, de woordvoerder van de raad in Benghazi. „Nederland be dankt. Hoe meer landen mee doen, des te beter. Hopelijk gaat Nederland nu ook onze raad er kennen als de legitieme vertegen woordigers van Libië." Shamsiddin Abdulmolah, lid van de raad, zegt 'verheugd' te zijn over het Nederlandse besluit. De raad, een rebellenregering, bestaat uit 31 leden. Vijf zetels zijn gereser veerd voor jongeren, één voor vrouwen, één voor een gepensio neerde generaal. De rest zijn afge vaardigden van 24 steden. Acht le den zijn bekend, zestien niet. „Die laatsten bevinden zich nog in Kad- dafi-gebied. Zij moeten in het ge heim opereren", zegt een raadslid. Voorlopig is de raad, die dagelijks vergadert op een geheime plek, met name druk bezig om interna tionale steun te organiseren. „We hebben wapens nodig", aldus een medewerker. „Sommige Arabische landen hebben al positief gerea geerd op het sturen van hulp en wapens." Met name Q_atar, de Vere nigde Arabische Emiraten en Sau- di-Arabië worden genoemd als po tentiële wapenleveranciers. De politieke lijn van de raad is ge matigd links. Vrouwen zijn gelijk aan mannen. Het nieuwe Libië moet een parlementaire democra tie worden. De raad regelt ook humanitaire transporten uit het naburige Egyp te. Ook zijn er veel contacten met leden van de internationale ge meenschap. „De Fransen zijn van plan spoedig een consulaat te ope nen in Benghazi", vertelt Abdul molah. Tevens werkt de raad nauw samen met een inmiddels opgerichte militaire raad. De ge pensioneerde generaal Omar Hari ri is lid van beide en wordt be schouwd als de minister van De fensie. „Maar pas als Kaddafi weg is, kunnen we echt beginnen met regeren." De slag om de macht in Libië ging gisteren onverkort voort Aan het oostelijke front zijn rebellen de stad Ajdabiyah dicht genaderd. Ze kunnen de plaats echter niet vero veren op de Kaddafi-troepen. In het westen wordt nog gevochten in Misurata. Buitenlandse gevechtsvliegtuigen verwoestten daar tanks. De troe pen van Kaddafi hebben nog wel tanks in het centrum waarmee ze de strijd voortzetten. SS mm* iN?"/ Tokio probeert weer zo normaal mogelijk te doen. De rampspoed die Japan twee weken geleden trof, blijft zich echter overal opdringen. door onze correspondent Remko Tanis Het verschil met een week eerder is gigan tisch: mensen lachen weer op straat in Tokio. Winkels schreeuwen hun aanbie dingen naar voorbijgangers en bij de uitgang van een voetgangerstun nel roffelt een straatmuzikant op z'n drumstel alsof er nooit iets is gebeurd. De 35 miljoen inwoners van de Japanse hoofdstad probe ren uit alle macht het normale le ven weer op te pikken. De ver woestende aardbeving die Japan twee weken geleden trof, met de daaropvolgende tsunami en de aanhoudende nucleaire crisis zijn echter nog alom aanwezig in de stad. Soms in hele simpele dingen, zoals de mededelingen in de metro. 'Jo- ban-lijn: rijdt niet. Oorzaak: aard beving', staat er gortdroog op een scherm. Een jongen die eronder te gen een deur leunt, luistert naar z'n iPod. Op z'n hoofd een petje dat hij net heeft gekocht. 'Pray for JPN', staat er op: bid voor Japan. Op de televisie zijn weer spel shows te zien met even felgekleur de decors als altijd, zoals die ene waarin mannen zich verkleden als vrouwen om hun vriendinnen te misleiden. Het publiek lacht en klapt. De vrolijkheid lijkt terug. Tot je verder zapt, nooit meer dan drie kanalen en ze zijn er weer: de aardbeving, de tsunami, de slacht offers, de overlevenden en de ro kende kerncentrale. Op Kanaal 1 legt een professor met een aanwijs stok nog eens uit wat er mis kan gaan in een reactor. Een meisje geeft geld aan de Japanse voor de rampenslachtoffers. De rampspoed dringt zich nu in eens ook heel direct op aan de in woners van Tokio. Eerst dachten ze radioactieve straling te vermij den door geen groenten en fruit meer te kopen dat uit de regio rond de kerncentrale in Fukushi- ma komt. Nu dringt de straling al le huizen in de hoofdstad binnen, via de waterleiding. sumoworstelaar Kaiyo, die collecteert foto Everett Kennedy Brown/EPA Hoewel de radioactieve lading in het kraanwater alleen een risico zou opleveren voor baby's van jon ger dan één jaar oud, zijn de zenu wen weer terug. Gisteren was nergens meer mine raalwater te krijgen. De overheid deelde gisteren 240.000 flessen bronwater uit aan gezinnen met baby's en overweegt water uit het DAMASCUS - De Syrische president Bashar al-Assad heeft gisteren ge zegd hervormingen te overwegen, na een week van zeldzame protes ten tegen zijn bewind waarbij tien tallen doden vielen. Assad heeft een commissie inge steld die moet onderzoeken of de noodtoestand in het land kan wor den afgeschaft. De noodtoestand is in 2963 uitgeroepen en geeft de ordediensten ruime bevoegdhe den op te treden bij bijvoorbeeld demonstraties. Ook wordt onderzocht hoe de le vensstandaard van de Syriërs kan worden verhoogd. De lonen van ambtenaren zouden 20 tot 30 pro cent kunnen stijgen, aldus staats media. Verder beloofde Assad wet geving die mediavrijheid en meer politieke partijen toestaat. Hoe serieus de overwegingen van de president zijn, moet nog wor den bezien. Meteen na de aankon digingen maakte een mensenrech tenorganisatie, het Syrische Obser vatorium voor de Mensenrechten, bekend dat de prominente activist Mazen Darwish is gearresteerd. De Syrische oppositie heeft de commissie van de hand gewezen. Activisten eisen maatregelen die onmiddellijk ingaan. Ze willen dat Assad politieke gevangenen vrij laat, opheffing van de noodtoe stand en vrijheid van meningsui ting en vergadering. Gisteren werd bekend dat het ge weld van veiligheidstroepen tegen betogers in de zuid-Syrische stad Daraa woensdag 37 mensen het le ven heeft gekost. Dat is veel meer dan de vijftien doden die eerder waren gemeld. Mensenrechtenacti visten repten zelfs van meer dan honderd doden. Daraa kent al bijna een week massale protesten. BRUSSEL - Bij een vakbondsdemon stratie tegen Europees beleid in Brussel zijn zeker twaalf agenten lichtgewond geraakt. Minstens twee betogers werden gearres teerd, meldden de autoriteiten. De agenten raakten gewond door zo'n twintig herrieschoppers die niets met de vakbonden hadden te maken, aldus de politie. Zij gooi den stenen, waarop de politie een waterkanon inzette. De actiedag van het Europees Ver bond van Vakverenigingen trok twintigduizend deelnemers. De verwachte verkeerschaos bleef uit, wel was er enige hinder in een deel van Brussel. Europese vakbonden protesteer den tegen plannen om het econo misch beleid van de Europese lid staten meer op elkaar af te stem men. Die werden gisteren en wor den vandaag in Brussel besproken tijdens een EU-top. De Europese regeringsleiders willen voorkomen dat opnieuw eurolanden in een schuldencrisis belanden en bij de rest om steun moeten aankloppen. De bonden vrezen dat de voorne mens leiden tot ingrepen in de pensioenen en de lonen. Europees president Lierman Van Rompuy zei na een bijeenkomst met sociale partners dat de EU de zorgen van de demonstranten se rieus neemt. „Maar wat wij doen is niet de sociale bescherming ont mantelen. De maatregelen moeten ervoor zorgen dat onze economie ën concurrerend genoeg zijn ba nen te scheppen en de levensstan daard op peil te houden." De EU-landen zetten intussen Por tugal steeds meer onder druk een beroep te doen op het noodfonds voor de euro. Ook Nederland wil dat de Portugezen bij het nood fonds aankloppen. Een ingewijde heeft dat gisteren gezegd tijdens de EU-top in Brussel. De Portugese regering is echter nog niet van plan om steun te vra gen, hoewel ze er woensdag niet in slaagde haar bezuinigingsplan nen door het parlement te krijgen. Volgens premier José Socrates, die inmiddels is afgetreden, zijn ook de oppositiepartijen overtuigd van de noodzaak van de besparingen. Alleen over de invulling daarvan is verschil van mening. Veel EU-landen vrezen dat Portu gal er niet meer in slaagt op de ka pitaalmarkt tegen aanvaardbare voorwaarden geld te lenen om zijn schulden te financieren. De stabili teit van de euro zou daardoor in gevaar kunnen komen. Maar of Portugal een lening vraagt uit het noodfonds, blijft een auto nome beslissing van het land zelf, aldus een bron. De verwachting was gisteren dat de 27 EU-leiders het eens zouden worden over de opzet van het permanente nood fonds, dat in 2013 in de plaats komt van het huidige vangnet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8