Alcohol kopen in 12 minuten Luchtmacht zit erg 1? Scheuren in huizen Cilze door zware helikopter Innergy Fietsvakanties 9 61 binnenland KRA5.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cPm Feestelijke opening garage eindigt in drama vrijdag 25 maart 2011 E358S&i®S£aKSE88!8i888S8 SUPERMARKTEN Nauwelijks controle Jongeren onder de 16 die alco hol willen kopen, slagen daar altijd in, blijkt uit onderzoek van de Universiteit Twente. Met name supermarkt is gelief de aankoopplek. Volgens CBL zijn controles bij supers beter geworden. ENSCHEDE - Jongeren onder de zes tien hoeven geen moeite te doen om aan alcohol te komen. Alcohol is voor die groep 100 procent be schikbaar. Binnen gemiddeld 12 mi nuten kunnen ze een fles drank aan de mond zetten. En dan is de reistijd zelfs meegerekend. Super markten controleren amper of de koper wel oud genoeg is. Dat blijkt uit een onderzoek van de Universiteit Twente dat van daag is gepubliceerd. Het is de uit werking van een promotiestudie van onderzoeker [oris van Hoof De publicatie is een concrete verta ling van de vele cijfers uit het rap port. Het draagt de veelzeggende naam Minutenwerk. longeren onder de zestien die alco hol willen kopen, slagen daar al tijd in, zo meldt het rapport. Het kopen van alcohol is een kwestie van minuten en niet moeilijker dan het kopen van frisdrank. In driekwart van de gevallen slagen jongeren al in de eerste winkel die ze bezoeken. De verschillende cam pagnes om de naleving van de leef tijdsgrens te verbeteren, hebben geen enkel effect gehad op de be schikbaarheid van alcohol. De favorietste aankoopplek voor jongeren is de supermarkt. Naar een indentificatie wordt zelden ge vraagd en in tweederde van de ge vallen wordt niet naar de leeftijd geïnformeerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel (CBL) slagen supermarkten er juist rede lijk in de verkoop van alcohol aan jongeren onder de 16 jaar terug te dringen. Tegenwoordig krijgt 32 procent van de jeugd die daarop uit is geen alcohol meer langs de kassa. Dat was twee jaar geleden nog 25 procent, aldus een woord voerster van het CBL. Onderzoe ker Joris van Hoof zegt desge vraagd: „Ik begrijp het wel, ze zijn een kat in het nauw, maar het lijkt me inhoudelijk geen verstandige reactie. De naleving in supermark ten is gewoon heel erg slecht." Nog eens zes F-16's vertrok ken gisteren op missie in het buitenland. De vakbond van de vliegers slaat alarm over een mogelijk tekort aan gevechtsvliegtuigen. door Laurens Kok Op de militaire lucht machtbases Volkel en Leeuwarden is de spoe ling dun geworden. Met het vertrek gisteren van nog eens zes F-16's zijn de hangars be hoorlijk leeggelopen. Militaire vak bond VBM/NOV slaat alarm: mocht de regering de Nederlandse bijdrage aan de Libië-missie na drie maanden willen verlengen, dan zouden er weieens te weinig kisten over kunnen zijn om mee te oefenen. En zonder voldoende vlieguren kunnen de piloten niet worden afgelost, zegt voorzitter Jean Debie. Defensie geeft toe dat het 'passen en meten' wordt. De suggestie dat er nog maar twee jachtvliegtuigen zijn om mee te oefenen, doet een woordvoerder echter af als 'onzin'. Over hoeveel kisten de luchtmacht dan wel kan beschikken, wil hij niet prijsgeven. Dat is immers 'ope rationele informatie' en daarover zwijgt Defensie. „Maar dat er ge traind kan worden, staat vast", al dus de woordvoerder. Begin jaren tachtig had de lucht macht nog 213 F-16's, anno 2011 zijn er 87 over; de rest is verkocht of gecrasht. In december moest mi nister van Defensie Hillen erken nen dat er 'perioden' zijn geweest dat slechts eenderde van de vloot inzetbaar was. De overige toestel len werden aan de grond gehou den, omdat zij een grote beurt moesten krijgen of door een te kort aan reserveonderdelen niet startklaar waren. Ook tekort aan onderhoudspersoneel speelde een rol, schreef Hillen aan de Kamer. Er zijn nu nogal wat jachttoestel- len actief in den vreemde. Zo zijn er vier gestationeerd op het vlieg veld bij de Afghaanse hoofdstad Kabul. Nog eens veertien staan in de VS voor opleidingsdoeleinden en drie zijn er nodig voor de Quick Reaction Force, waarmee Nederland het eigen luchtruim be waakt. Sinds begin maart doen elf F-16's mee aan een oefening bo ven Alaska. De piloten daarvan maken wel degelijk vlieguren en komen eind april terug, dus ruim voor de voorlopige einddatum van de Libië-missie. zie onze website:binnenland Video: de zes F-16's stijgen op van vliegbasis Leeuwarden CILZE - Enkele woningen onder de drukst bevlogen route van vliegba sis Gilze-Rijen vertonen scheuren sinds de komst van de zware Chi nook transporthelikopters in 2008. Defensie laat in zeker één geval on afhankelijk onderzoeken of de schade direct is veroorzaakt door trillingen van de helikopters. In een ander geval inventariseren de bewoners de schade. Er is met bewoners overleg over het herstel en de vergoeding, be vestigde een woordvoerder van de vliegbasis gisteren. De beschadigde huizen staan aan de straat Nerho- ven in Gilze ten zuidoosten van de vliegbasis. Klachten die Defensie verzamelt over de geluidsoverlast komen vooral uit deze hoek. In de straat bouwden John en An neke Vroegop in 1995 een karakte ristieke boerderij, speciaal aange past voor hun gehandicapte doch ter. Op wat historische vliegtuigen na werd er destijds nauwelijks ge vlogen op de basis. In 1997 kwa men de Apaches, maar de echte el lende begon toen vliegbasis Soes- terberg eind 2008 sloot en elf Chi nooks en zeventien Cougars op Gilze-Rijen werden gestationeerd. De officieel geregistreerde klach ten uit de omgeving van de basis stegen sindsdien van 413 in 2008 tot 1841 vorig jaar. „Tot 2008 hebben we nooit ge klaagd", zegt Anneke Vroegop. Nu mailt ze elke doordeweekse avond de klachten die haar echtgenoot overdag turft door naar Defensie. „Maar we zijn niet tegen de vlieg basis. We strijden tegen de vernie ling van ons huis", zegt haar man John. „Het huis staat te trillen als een Chinook met zware hangla- ding overvliegt. Het huis kan één aardbeving wel hebben, maar niet 5-daagse fiets-/busreis Nederland Op basis van 4 x ontbijt Vertrek: 18 april 100% vertrekgarantie, V0L=V0L! heerlijk uitwaaien op Ameland, het leukste Waddeneiland, met eindeloze duinen en stranden en pittoreske dorpjes. incl. busreis, verblijf, routes reisleiding Zie www.kras.nl/21846 5-daagse fiets-/busreis Duitsland Op basis van 4 x ontbijt en diner Vertrek: van 16 mei t/m 5 september gegarandeerd vertrek op 20 juni volg de Moezel langs glooiende heuvels en imposante burchten naar gezellige wijnstadjes als Cochem en Koblenz. incl. busreis, verblijf, routes reisleiding Zie www.kras.nl/21617 7-daagse fiets-/busreis Op basis van 6 x ontbijt en diner Vertrek: 21 mei, 2-23 juli, 20 augustus alleen deze week 25 korting! fiets tussen de Noord- en Oostzee door bossen en langs de kust naar o.a. het Flensborg Fjord en het schiereiland Als. incl. busreis, verblijf, routes reisleiding Zie www.kras.nl/21715 Verblijf in 4-sterren hotel! 9-daagse fiets-/busreis Oostenrijk Op basis van 8 x ontbijt en diner Vertrek: van 6 mei t/m 9 september gegarandeerd vertrek in juli en augustus populaire reis, waarbij u de autovrije Donauradweg volgt naar o.a. Dürnstein en Melk. Optioneel excursie naar Wenen! incl. busreis, verblijf, routes reisleiding Zie www.kras.nl/21840 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. dagelijks", voegt Anneke toe. Vorig jaar na terugkomst van hun zomer vakantie ontdekte John dat de helft van de badkamertegels los lag. Sindsdien tellen hij en zijn vrouw steeds meer scheuren in het huis. Defensie laat nu een bouwkundig rapport maken. zie onze website:binnenland Video: omwonenden Gilze- Rijen over het geluidsoverlast HEERENVEEN - Een 86-jarige man uit Heerenveen is gisteravond om het leven gekomen door een onge val in een parkeerkelder in zijn woonplaats. Dat heeft de politie ge meld. De particuliere garage onder de woningen aan het Burgemeester Kuperusplein zou na een schoon maak- en opknapactie feestelijk worden heropend door de bewo-, ners. De 86-jarige man zou daarbij bene den een lint doorknippen, waarna een bewoonster met de auto als eerste de helling in de kelder zou afrijden. Vlak voordat de vrouw naar beneden wilde rijden, stapte ze nog nog even uit om haar tas te pakken. De auto rolde daarop zonder be stuurder naar beneden en over reed de man. Hij overleed ter plaat se.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6