binnenland 15 Laag onder bestuur heert niet te klagen Hillen in het nauw door reddingspoging Libië KtÉ. w Swiss Sense vrijdag 25 maart 2011 BONUSSEN 'De beloningen bij ING zijn bescheiden, ook de bonussen' der met een goed geheugen. Daarom: ik wens u verder het beste, klap maar in uw handen, leef en drink er vrolijk op los, vermaarde toehoorders, u bent nu in de Zotheid ingewijd. Aan deze woorden van Erasmus heb ik niets toe te voegen." foto Marco de Swart/ANP De bonussen voor de top van de banken vormen maar het topje van de ijs berg. Ook divisiedirecteuren en handelaren hebben financieel niet te klagen. door Sal Stam Verkoopmanagers, handel aren, strategen, divisiedi recteuren, je zou ze in het tumult over bankbo- nussen voor topbankiers bijna ver geten. Banken maken keurig mel ding van wat de hoogste bestuur ders verdienen, maar over de lagen daaronder komen we weinig te we ten. In jaarverslagen staat vaak niet veel meer dan 'uitgaven' aan het personeel, maar daarbij hoeft het niet alleen over salarissen te gaan. Toch wordt er in de subtop niet slecht verdiend. „Divisiedirec teuren, die bijvoorbeeld aan het hoofd staan van iet-afdeling of het zakenbankieren, krijgen al snel an derhalf tot twee ton mee naar huis", zegt beloningsadviseur Jan Schuurman. „Dit zijn ook echt zware jongens met een paar dui zend mensen onder zich. De bo nussen kunnen op dit niveau op lopen tot maximaal 100 procent, wat volgens de code banken is toe gestaan." Daarnaast kennen finan ciële instellingen zogeheten labeldi- recteuren, die aan het hoofd staan van een bepaald merk, zoals ING-onderdeel Movir. Hun salaris houdt zo'n beetje op bij anderhal ve ton, terwijl hun bonus, afhanke lijk van hoe goed ze het doen, maximaal 60 procent van een jaar salaris bedraagt. „Je praat hier over leidinggevenden die zo'n tweehon derd mensen onder zich hebben", aldus Schuurman. Nog een niveau lager bevinden zich de 'divisiecon- trolers', die binnen een divisie bij voorbeeld de winstontwikkeling in de gaten moeten houden. Hun salarisniveau wijkt niet veel af van dat van de labeldirecteuren, maar hun vaste loon is iets hoger en de bonussen zijn wat lager. Volgens Schuurman is er met bo nussen op zich weinig mis. „Het kan mensen stimuleren extra hun best te doen. Dus op zich werkt het. Je moet alleen wel uitkijken dat je je als medewerker niet gaat blindstaren op je doelen. Juist daar door is het misgegaan tijdens de kredietcrisis. Banken lieten zich in met rommelhypotheken, waarvan ze de risico's onvoldoende ken den." Ondanks de crisis zijn specia listische medewerkers, zoals ver mogensbeheerders, nog steeds van groot belang voor banken. „Er zijn er gewoon niet zoveel van en daar door vallen ze salarieel buiten alle schalen", weet Schuurman. Voor de echte toppers binnen de dea- lingrooms, waar de grote finan ciële transacties worden gesloten, zijn salarissen van een ton plus nog zo'n bedrag aan bonussen niet uitzonderlijk. ING, dat wegens de bonussen voor het bestuur zwaar onder vuur ligt, is bang zulke mensen kwijt te raken als de salarissen in ternationaal gezien te laag zijn. Schuurman vindt dat ING ten on rechte onder vuur ligt omdat de bank bij het vaststellen van de be loningen niet over één nacht ijs is gegaan. „Je kunt de beloning hoog noemen, maar voor een beursge noteerd bedrijf is het echt niet bij zonder en internationaal gezien zijn de topbeloningen van ING echt bescheiden, ook de bonussen. Goede mensen zijn nou eenmaal duur want zij kunnen voor hun baas miljoenen binnenhalen." Daarnaast bieden bonussen vol gens Schuurman nog een voor deel: organisaties worden flexibe ler. Volgens headhunter Chris de Groot heeft de bank zeker een punt. Hij wijst erop dat zakenban ken in bijvoorbeeld Londen vaak ook Nederlanders in dienst heb ben. „Stel dat een groot Neder lands beursbedrijf aandelen wil uit geven via zo'n zakenbank, dan wordt er gewoon even een Neder lander overgevlogen om dit te rege len. Met de Nederlandse code ban ken, die de bonussen aan een maximum bindt, heeft zo'n zaken bank helemaal niets te maken." DEN HAAG - Minister van Defensie Hans Hillen is verder onder vuur komen te liggen vanwege de mis lukte reddingspoging met de Lynx-helikopter in Libië. Volgens de oppositie heeft de CDA'er een groot probleem, nu blijkt dat de Militaire Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (M1VD) om informa tie over de oppikplaats in de stad Sirte is gevraagd, maar dat het ant woord niet werd afgewacht. Dat blijkt uit onderzoek van de Ctivd, de commissie die toezicht houdt op de inlichtingen- en vei ligheidsdiensten. Die concludeert dat het verzoek aan de MIVD om inlichtingen op zondag 27 februari om 14.18 uur werd ingediend door de Hr. Ms. Tromp, krap anderhalf uur voor de meest betrokken mi nisters groen licht gaven voor de actie. Omdat het weekend was, werd het verzoek niet opgemerkt door de MIVD, die onder de verant woordelijkheid van minister Hil len valt. Er werd vervolgens ver zuimd om de dienst 'telefonisch of anderszins' voorafgaand aan de uit voering van de missie op de hoog te te brengen van het verzoek plus het feit dat 'de beantwoording daarvan urgent was', stelt de com missie was. Om acht uur 's avonds volgde het telefoontje alsnog, maar toen had den de Libiërs de bemanning van de helikopter en de twee evacués al gevangen genomen. Het ant woord van de MIVD kwam pas kort na middernacht. Bij een eerdere evacuatiepoging van zes Nederlanders in de stad Misurata, wachtte de Tromp wel op informatie van de MIVD. In het feitenrelaas dat naar de Tweede Kamer werd gestuurd, schreef het kabinet dat specifieke inlichtingen over Sirte niet beschik baar waren 'en zeker niet op korte termijn'. In het feitenrelaas kwam het verzoek aan de MIVD echter niet voor. Oppositiepartijen' PvdA, SP en D66 vinden dat zij 'onvolledig' zijn geïnformeerd. Volgens Frans Timmermans (PvdA) is duidelijk dat zowel de Tromp als de MIVD 'fouten' hebben gemaakt. Ook he kelt hij de eerdere uitspraak van het kabinet dat Nederland niet be schikte over een 'bijzondere inlich tingenpositie' in Libië, 'terwijl de MIVD uitvoerig advies heeft gege ven over Misrata. „De stelling van het kabinet lijkt dus onjuist", al dus Timmermans. SP en D66 vin den het onbegrijpelijk dat de MIVD op zondag 'kennelijk niet bereikbaar is'. Voor D66-leider Alexander Pechtold staat nu hele maal vast dat de evacuatie over haast en ondoordacht was. www.swisssense.nl KOOPZONDAG 27 maart a.s. 11.00-17.00 uur Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Kijk op de website voor de openingstijden. Prijswijzigingen en/of zetfouten voorbehouden. Week 12 Lifestyle 222 2420,- Dutch Design Nederland frame Duitsland Pocketveren USA Stoffen België

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5