261 zeeland 'Nooit gedacht: daar Vijvers Zeeuwse Tong staan droog voor aanpassingen en wisseling ONICHIWA TEL: 0113-7 brieven vrijdag 25 maart 2011 door Marcel Modde coujnspl aat - Stichting de Zeeuw se Tong bij Colijnsplaat houdt gro te schoonmaak. Vijf van de twaalf bassins staan momenteel droog. Volstrekt normaal, benadrukt loca tiemanager Sander Ruizeveld de Winter. De organisatie zag afgelopen win ter zo'n negentig procent van de kweektong verloren gaan. Anders dan was verwacht, trokken de meeste vissen niet naar het ver warmde compartiment en vroren ze dood in de koude vijvers. Om herhaling te voorkomen, worden nu betonblokken tussen de com partimenten geplaatst. Terug- zwemmen uit het warmere deel is dan niet meer mogelijk, legt de lo catiemanager uit. De tong wordt voortaan ook in het najaar uit de 'zomervijvers' weggevangen en overgezet naar het winterverblijf De tien procent die de vorst heeft overleefd, betreft opvallend ge noeg vooral de kleinere vis, aldus Ruizeveld de Winter. Deze tong wordt gebruikt om verder mee te kweken. In de loop van april krij gen ze gezelschap van tienduizend nieuwe exemplaren. Drie van de tijdelijk lege vijvers worden gebruikt voor de proef- kweek van tong. In de twee ande re bassins is het afgelopen seizoen een mix van éénjarige zagers en schelpdieren uitgezet. Die waren rijp voor de oogst, vertelt Ruize veld de Winter. „Wanneer de vij vers zijn afgeoogst, moet je ze droog zetten om ze klaar te maken voor het nieuwe seizoen. Het kan zijn dat er nog wat oudere zagers in het water zijn achtergebleven. Wanneer je daar zomaar jong spul bij gooit, heb je kans dat ze wor den opgegeten. Door zo'n bassin droog te zetten, gaat het restant oudere zagers dood." De Zeeuwse Tong ging mei vorig jaar van start op het terrein aan de voet van de Zeelandbrug. Onder zocht wordt of 'op het land' de productie van tong, zagers, algen, schelpdieren, mosselen en zilte ge wassen mogelijk is. Daarbij wordt uitgegaan van een gesloten keten. Aan het begin staan de zagers, die dienen als visvoer. De mest van de tong doet vervolgens de algen groeien, die weer door de schelp dieren en zagers worden gegeten. Het 15 miljoen euro kostende expe riment loopt tot 2013. Voorzitter Rinus Platschorre heeft nog steeds alle vertrouwen in het slagen van deze opzet. De 1500 ki lo tong die voor de winter werd weggevangen, was volgens hem prima van smaak. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kernenergie Vervelend voor mensen die tegen kernenergie zijn maar wij kunnen niet meer zonder. De noodzaak van elektriciteit zag je in Japan. Een betonnen ziekenhuis dat de tsunami weerstaan had, was totaal waardeloos zonder elektriciteit en dus verwarming. Technici probe ren met de meeste kracht de kern centrales aan de gang te krijgen want elektriciteit is onmisbaar bij de opbouw van het verwoeste ge bied. Het is onmogelijk aan de gro te vraag aan elektriciteit te voldoen op andere manieren dan met kern energie. Het is cynisch maar in Ja pan zijn ongeveer 20.000 mensen omgekomen door de natuurramp, maar nog niemand door de kern ramp. Dus water is veel gevaarlij ker dan kernenergie! Jan Ottens Notendijk 49, Terhole Tulp De Duitse presidentsvrouw Betti- na WulfFopent de 62e editie van de Keukenhof in Lisse met een tulp die naar haar vernoemd is. Het thema van Keukenhof dit jaar is: Duitsland, Land van Dichters en denkers. Volgens mij zijn ze een paar kwalificaties vergeten. Willem Houtman Nieuwendijk 17, Vlissingen Ajbraak Straks is er geen ziekenhuis meer op Walcheren en zijn bewoners en vakantiegasten daarvan de dupe. Waarom wordt het ziekenhuis niet aangepast in plaats van ruwweg de deuren te sluiten? En zorg dat de spoedeisende hulp ook in Vlissin gen blijft. Hetzelfde lot staan de bi bliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg te wachten. Laat je horen in de raadzaal in april, waar de ziekenhuiskwestie wordt bespro ken. Het is te gek voor woorden dat deze afbraak door kan gaan. Peter en Anja Loof Bouwen Ewoutstraat 35, Vlissingen No fly zone Iedereen blij met de no fly zone over Libië. Ik versta over de no fly zone iets anders. Er wordt niet ge vlogen. Nu wordt Kaddafi bestookt met cruise missiles. Die kosten zo'n slordige 1,2 miljoen dollar per stuk. Er zijn inmiddels 160 van deze afgevuurd, vanaf een veilige af stand. De hele operatie van deze week kost zo'n-600 miljoen dollar. En ge loof maar dat iedereen in Neder land en in de Navo moet meebeta len. En het einde is zoek. K. Bartusek Pr. Margrietstr. 103, Nieuwdorp DELTA Plannen voor tweede nucleaire centrale blijven overeind door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink In een boekje heeft hij geno teerd waar experts bij het ontwerp van een nieuwe kerncentrale aan moeten denken. Combinatie - in ge val van nood - van de koelwaterin- laat voor de nieuwe en de bestaan de centrale bijvoorbeeld. Aanlei ding: de gebeurtenissen na de aard beving en de tsunami in de kern centrale Fukushima in Japan. Hoewel de beelden van de tsuna mi directeur Peter Boerma van Del ta erg hebben aangegrepen, heeft hij er geen moment over gedacht de stekker uit de plannen voor een tweede kerncentrale te trekken. Na de ramp in het Russische Tjer- nobyl viel de wereld in een nucle aire winterslaap. De samenleving keerde zich af van kernenergie. Door discussies over klimaatveran dering, C02-uitstoot en het op raken van fossiele brandstoffen was in de afgelopen jaren juist sprake van een ware opleving. Boerma heeft, zegt hij, nooit het gevoel gehad dat atoomstroom weer uit de gratie zal raken. Maar we kunnen toch niet doen als of er niets aan de hand is? „Ik was me er op de dag van de ramp wel van bewust dat er iets majeurs gebeurde. Maar dan heb ik het meer over de natuurramp dan over de kerncentrales. In Ne derland is daaraan relatief veel aan dacht besteed, terwijl de ramp veel breder is. Ik heb veel meer res pect voor hoe politici met de ramp omgaan, dan voor de twee honderd demonstranten die hier vorige week voor de deur stonden. Er is een heel serieuze catastrofe aan de gang. Het is niet juist om daar omwille van politiek gewin één element - kernenergie - uit te lichten. Gelukkig is in Nederland over het algemeen terughoudend gereageerd op de problemen met de centrale in Fukushima. Heel an ders dan in Duitsland. Daar zijn de emoties veel heftiger dan in Ne derland. Ik kan me voorstellen dat de Duitse overheid de behoefte had om krachtig te reageren. Maar ik heb niet echt het gevoel dat we in Nederland de discussie anders zijn gaan voeren." Bent u bang dat het draagvlak voor kernenergie afneemt? „Ik vind dat we een goed maat schappelijke debat over het onder werp moeten hebben. Natuurlijk gaat dat nu anders lopen dan drie weken geleden. Daar is niets mis mee. Ik heb nooit gedacht: daar gaat mijn kerncentrale. De discus sie wordt met meer nadruk ge voerd en wordt daardoor beter en zorgvuldiger." Leven de ramp vertraging op voor de bouw van een tweede centrale? „Dat zal meevallen. We krijgen een steeds beter beeld over wat we gaan bouwen. Aan de hand daar van moeten we een veiligheidsrap port maken. De meeste kerncentra les in de wereld zijn van de eerste en tweede generatie. Wij willen een centrale van de derde genera tie bouwen. Het zou me verbazen als aanvullende veiligheidseisen worden gesteld die niet al in het ontwerp zitten." Dat weet u toch nog niet? „Natuurlijk moeten we lessen trek ken uit Fukushima. In elk geval moeten we begrijpen wat er is ge beurd, om eventueel het ontwerp aan te passen. Sinds de huidige kerncentrale in bedrijf is, wordt om de tien jaar gekeken naar de laatste stand van de techniek en of „Respect voor hoe politici met de ramp omgaan." (l2.«0-l6. OO) 16,95 ''I K PERSOON (VANAF 16.00) (INCLUSIEF' SURPR1CE DESSERT) MA T/M WO DO T/M ZON EN FEESTDAGEN VAN DE SPIEGELSTRAA 4461 LN GOES UUao JAPANSE SUSHI, TERIYAKI GRILL RESTAURANT WWW.KONIGl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56