Weggevoerd en 241 zeeland Inicio Unieke Emy-spanten in Weverij worden van slopershamer gered Neef en oom pakken slapende autodief eit 10 luxe huurwoningen HERDENKING In 1942 werd de complete Joodse gemeenschap van Zierikzee gedeporteerd. Elk jaar wordt dat droeve feit herdacht. ig 26 maart van 10.00 to nsdag 30 maart van 14.0Q lescaut vrijdag 25 maart 2011 S www.nieuwbonedijke.nl door Piet Kleemans Ze gingen in 1942 met de trein naar Amster dam en vandaar ging het naar concentratie kampen in Polen. De 21 Joodse inwoners van Zierikzee werden weggevoerd en keerden nooit terug. Van hen resten alleen herinneringen. Het was Zadok Levi Soesman die in 1797 werd ingeschreven als eer ste officiële Joodse burger van Zie rikzee. Hij dreef samen met echtge note Roosje Levinson een bazaar en woonde aan de Oude Haven D490, nu nummer 36. De Joodse gemeenschap telde 49 mensen in 1889. Het merendeel van de Jood se Zierikzeeënaars was ambachts man of handelaar. Onder hen wa ren 'vleeschhouwers'veekooplie den, een paraplumaker en een hoe denmaker. Een bekende naam was die van texdelmagnaat Salomonson. Aan het Kerkhof zuidzijde liet hij een katoenweverij bouwen. Al zijn de weefgetouwen er reeds lang ver trokken, het gebouw bestaat nog steeds. Binnenkort wordt begon nen met een grootscheepse ver bouwing; de oude calicotweverij wordt een theater. De groei van de Joodse gemeenschap maakte voor zieningen noodzakelijk. In die tijd stond de enige synagoge van Zee land in Middelburg. In 1825 werd in een voormalig woonhuis aan de Meelstraat een Zierikzeese synago ge gebouwd. In 1888 werd op de zelfde plaats een nieuwe synagoge gebouwd. Het gebedshuis werd in 1922 gesloten, maar het pand be staat nog steeds. Het is herkenbaar aan de Leeuw van Juda die - als be kroning van de topgevel - de Da vidsster vasthoudt. Zierikzee kende destijds ook een eigen Joodse school. Deze werd in i860 opgeheven omdat in een nieuwe wet verordonneerd was dat alleen buiten normale school uren godsdienstig onderwijs gege ven mocht worden. Verscholen achter huizen - ingeklemd tussen Rollandthof en Mulockstraat - ligt de Joodse begraafplaats van Zierik zee. Daar liggen 21 Joodse Zierik zeeënaars begraven. Op de hoek van Grachtweg en Caustraat herin nert een monument aan de depor tatie van de Joodse inwoners van Zierikzee. Het monument is ge adopteerd door de Johan Louis de Jongeschool. De deportatie wordt elk jaar met een plechtigheid bij het monument herdacht. De makers van het boek Lamineren zonder Lijm vlnr.: Adriaan van der Zwan, Holger de Kat en Maarten Raaijmakers bekijken de constructie met Emy-spanten in het dak van de vroegere Weverij Salomonson. foto Ronald den Dekker door Ali Pankow ZIERIKZEE - Achter de gevel van het pand De Weverij aan het Kerk hof zz in Zierikzee gaat een unieke constructie aan spanten schuil. Het zijn zogeheten Emy-spanten en het is de enige plek in Neder land waar ze te vinden zijn. Deze bijzondere dakconstructie blijft be houden in het toekomstige theater dat hier gerealiseerd wordt. De ontdekking van de Emy-span ten was voor medewerkers van de Stichting Dorp, Stad en Land (DSL) een grote verrassing. De ar chitecten en commissieleden van deze stichting Maarten Raaijma kers, Holger de Kat en Adriaan van der Zwan raakten zelfs zo geïn spireerd dat zij besloten tot een na dere studie. Hun enthousiasme en inspanning resulteerde in een boek over de geschiedenis van dit pand uit 1840 en over de bedenker van de spanten: Emy, een Franse genieofficier. Dit boek met als titel Lammeren zonder Lijm werd gisterochtend ge presenteerd in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Voorzitter Frans van den Meiracker van de DSL over handigde de eerste twee exempla ren aan gedeputeerde Harry van Waveren en aan directeur Antoine de Ceuster van woningcorporatie Zeeuwland. Dankzij Zeeuwland, eigenaar van De Weverij en me de-ontwikkelaar Stichting Renesse blijven de Emy-spanten behou den. Toekomstige theaterbezoe kers krijgen straks ruim zicht op dezelfde dakconstructie als de ar beiders achter hun weefgetouwen ruim 160 jaar geleden in de weve rij van de broers Godfried en Hein Salomonson. Lamineren zonder Lijm, Uitg. Stichting Dorp, Stad en Land, €22,50, ISBN: 978-90-816685-1-4. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Tegelzetter Wim de Valk uit Oosterland heeft gisteroch tend met zijn oom, Teun van der Have, een 27-jarige man uit 't Loo in de kraag gevat die enkele uren daarvoor zijn werkbus had gesto len. Dat gebeurde in Renesse rond 8 uur. De 21-jarige De Valk was aan het uitladen voor een klus toen de dief er met zijn wagen vandoor ging. „Dan word je gek. Ik ben net begonnen als zzp-er. Mijn bus met spullen erin is wel 18.000 euro waard. Daar heb ik vijf jaar voor gespaard en dat is dan in één keer weg." De Valk belde zijn oom van T8cT Kraanverhuur om een bus te lenen. Die zag even later, toen hij met een vrachtwagen over de N59 bij Zierikzee reed, de bus van zijn neef langs de kant van de weg staan. De dief lag in de wagen te slapen. Van der Have heeft zijn ge dupeerde neef ingeseind. Daarop heeft het tweetal het voertuig klemgezet en de politie gewaar schuwd. Die heeft de 27-jarige man rond kwart voor 12 aangehou den en ingesloten. Van der Have heeft tot zijn grote geluk zijn wa gen en werkmateriaal terug. Wel zijn onder meer zijn paspoort en cash geld verdwenen. Het pand aan de Meelstraat dat vroeger dienst deed als synagoge is te her kennen aan het boograam op de verdieping en de gevelbekroning van de Leeuw van Juda die de Davidster vasthoudt. foto Ronald den Dekker (-.nps M3TIV Opdrachtgever woonserv www.lescaut.nl Informatie verhuur: bsjïij 'ti fiwl] V I H U U 1 MAKft AAROIJ www.sipsverhuur.nl .«fj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54