kan alleen met steun Rijk (y Delta gaat voor beproefde techniek 23 Alle afleveringen uit de serie Grevelingen 40 jaar: aan investering en exploitatie 'De Piraat' Bingoavond ZEELRflD DEIKLOO kijk op www.pzc.nl/grevelingen vrijdag 25 maart 2011 - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Vrijdag, zaterdag en zondag geopend Duinweg Oostkapelle MEEST GELEZEN 1. Rechter naar camping Bona Fide 2. Auto gestolen in Zierikzee 3. Dorpshuis Ouwerkerk zelfstandig TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Achtergronden over 40 jaar Greve lingen op pzc.nl/grevelingen MIDDELBURG - Getijdenenergie is voor Delta één van de aantrekkelijkste opties om in de toe komst op een veilig en schone manier elektrici teit op te wekken. „Het past echt bij Zeeland", vindt Jan Maas. „Daarnaast is er geen sprake van horizonvervuiling of geluidsoverlast." Ander groot voordeel ten opzichte van andere bronnen van duurzame energie is de voorspel baarheid. „]e kunt uitstekend uitrekenen hoe veel energie het getij levert op een bepaald mo ment. Dat is voor ons heel gunstig." Binnen het kader van de verkenning die mo menteel loopt naar de toekomst van het Greve- lingenmeer, heeft bureau Haskoning onder zoek gedaan naar de technische mogelijkheden voor een getijdencentrale. Daar kwamen twee opties uit, die allebei voorzien in vijftig tot zes tig afsluitbare doorlaten in het noordelijk deel van de dam. Eén optie is beproefde techniek; het water zet bulbturbines in beweging die energie opwekken. Bij de andere techniek wordt gebruik gemaakt van het feit dat water door de onderdruk lucht aantrekt. Daardoor ontstaat een luchtstroom waarin luchtturbines worden geplaatst die met grote snelheid rond draaien en energie opwekken. Deze techniek is goedkoper, omdat de Brouwersdam minder ver hoeft te worden afgegraven en levert een ver mogen zo' n 35 megawatt. De voorkeur van Delta gaat echter uit naar de Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren is ervoor UW qemak! Bestel online: Iwww.derodepilaren.nl llnfo: 0113-250515 'traditionele' centrale, die een hoger vermogen heeft (50-60 megawatt). „Het plan met de luchtturbines is alleen in een laboratorium ge test. Dat zou je eerst uitgebreid in de praktijk moeten testen, maar daar is geen tijd voor." Nadeel van de klassieke techniek is dat vooral grotere vissen de turbines niet overleven. „Klei ne vissen zwemmen er langs, de schoepen draaien langzamer dan een windmolen." Vol gens Maas zijn er voldoende mogelijkheden om de vissen te sparen. „Daar hebben we erva ring in opgedaan bij onze watergekoelde centra les." Zo kunnen geluid- en lichtsignalen de vis sen afschrikken. Andere mogelijkheid is het creëren van extra doorgangen zonder turbines. SCHARENDIJKE - Sportvereniging voor mensen met een fysieke be perking d' Antilopen houdt zater dag een bingo-avond in dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. Er worden zes rondes gedraaid. Drie voor de pauze en drie na de pauze. De kaartjes kosten één euro per stuk. Aanvang 19.30 uur. zonnebril'op. sterkte VERAF OF DICHTBIJ vanaf 115,00 MULTIFOCAAL vanaf 195,00 incl. glazen en montuur tilroeoptiek walstraat vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl hydro-pneumatisch Optie 2: de getijdencentrale eruit kan zien. Twee technieken worden onderzocht. Delta heeft voorkeur voor de variant met bulbturbines. Inspiratioi Compacte vorm en simpele montage Nano Blinds 'LHIITl O jjinfo@zeelandplant.nl www.zeelandplant.nl HET adres voor tuinplanten haagplanten lei/dakbomen heesters Mediterraan Kwekerij open: elke zaterdag 9:00-16:00 uur Ravesteinweg 2a Grijpskerke yy^autoteam www.autoteam.nl Gemiddeld brandstofverbruik en CO,- uitstoot: liter/100 km: 11,0-3,5; kms/liter: 9,1 - 28,6; CO, gr/km: 259 - 94. De 50/50 deal loopt von 1 jon, t/m 31 mrt. 2011 Let opl Geld lenen kost geld CÖLOi INTSRIEURHUYS Havcnplein 3 I 4301 JD Zierikzee Telefoon (0111) 41 59 51 1 www.luxaflex.nl E mail deurloo@colorsathome.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53