Getij dencentrale Delta 22 zeeland O O O Jessica Durlacher wil het leed herinnerd houden Nieuwe schoren voor De Graanhalm GREVELINGEN Centrale alleen rendabel als ook de overheid meebetaalt fjpg pi Bij exploot van gerechtsdeurwaarder P.J. Dielen te Terneuzen d.d. 22 maart 2011 is op verzoek van de maatschap DE RECHTER ADVOCATEN, gevestigd te Terneuzen, gedagvaard MARIO CAMIL- LUS KOTVIS, voorheen wonende te Terneuzen, doch thans zonder bekende woon- en of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, om te verschijnen, niet in per soon, maar vertegenwoordigd door een advocaat, ter terechtzitting van de recht bank Middelburg op woensdag 13 juli 2011 te 10.00 uur, alsdan aldaar zitting houdende aan de Kousteensedijk 2, ten einde te doen horen eisen en conclude ren op de gronden als in die dagvaarding nader staan omschreven. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl vrijdag 25 maart 2011 VOORJAARSPRESENTATIE Styling Marion Leenpoel De nieuwste stoffen wandbekleding en kussens Designers guild, Osborne Little - Ralph Lauren - Elitis - Prades - etc. Vrijdag 25 maart - Designers guild specialist Zaterdag 26 maart - Kunstenares Trix van Hoof 10.00 tot 18.00 uur tevens kunstexpositie Uit een exploot van gerechtsdeur waarder J.L. van Doorn d.d. 22-03- 2011 blijkt, dat t.v.v. Aljije Peci-Abazi, Kadrus Peci Arben Peci, allen wonende te GOES is gedagvaard ABDUL SARIEF RODJAN, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de rechtbank te Middelburg van 29-06-2011 te 10.00 uur, gehouden wordend aldaar in het Gerechtsgebouw, Kousteensedijk 2. Bij dit exploot, waarvan Abdul Sarief Rodjan een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, wordt o.m.. geëist veroordeling tot bet aling van een som geld. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 BURGH-HAAMSTEDE - Molen De Graanhalm van Piet-Jan en Matty Lande- gent in Burgh-Haamstede is gisteren onder het mes gegaan. Met behulp van een hoogwerker en een kraan zijn de oude schoren - de twaalf meter lange balken aan de achterzijde - gedemonteerd en nieuwe aangebracht. foto Ronald den Dekker door Ali Pankow ZIERIKZEE - „De Tweede Wereld oorlog is lang geleden; wat gebeur de heeft veel Tevens getekend. De meeste mensen zijn dat vergeten", zei schrijfster Jessica Durlacher gis termiddag in Boekhandel De Vries in Zierikzee. Ze zei dat op het mo ment dat even verderop in de stad bij het Joods monument de depor tatie van 21 Joodse Zierikzeeënaars op 24 maart 1942 werd herdacht. Niet iedereen vergeet, zo blijkt. Het verleden van Durlachers va der loopt als rode draad door haar leven. Hij overleefde als Joodse jon gen het vernietigingskamp Ausch witz en schreef daar zelf over in zijn boek Strepen aan de hemel. Jes sica Durlacher heeft vier boeken op haar naam staan: Het Geweten, De Dochter, Emoticon en De Held. Haar vaders ervaringen en de ver nietiging van haar voorouders zijn voor haar een belangrijke drijfveer tot schrijven. Haar Taatst uitgeko men boek stond centraal tijdens het gesprek dat Anne de lager van Boekhandel De Vries met de schrijfster voerde. Het verhaal daar in wordt verteld door Sara, een vrouw van 43. Na de dood van haar vader, Herman, doen zich schokkende gebeurtenissen voor. „Ik wil iets doorgeven van de door oorlog geschonden generatie", zei Durlacher tien jaar geleden al tij dens een lezing in Zierikzee op de vraag wat haar belangrijkste doel stelling is met haar boeken. Die motivatie geldt nog overkort. Schrijfster Jessica Durlacher (r) in gesprek met Anne de Jager van Boekhan del De Vries in Zierikzee. foto Ronald den Dekker De komst van een getijden- centrale in de Brouwersdam is geen vanzelfsprekend heid. Als het aan energiebe drijf Delta ligt komt hij er, maar dan moet het Rijk óók over de brug komen. door Joeri Wisse Op het bureau van Jan Maas ligt een overzicht je met studies die de afgelopen jaren zijn verricht naar getijde-energie in Zeeland. „We zijn er al tijden mee bezig", beaamt hij. „Er zijn best leuke studies geweest. We hebben met verschillende bouwers gespro ken en naar verschillende plaatsen gekeken. De Oosterscheldekering, de Brouwersdam, maar ook de Grevelingendam", zegt de mana ger technologie en innovatie van Delta. Aan de technische mogelijk heden zal het niet liggen. „Maar een getij dencentrale is gewoon te duur. Er is altijd subsidie van het Rijk nodig wil het economisch haalbaar zijn." En die financiële steun vanuit Den Haag is allesbehalve vanzelfspre kend. „Het huidige, rechtse kabi net is wat zuiniger met subsidies voor duurzame energie", consta teert Maas. „Er is nu weliswaar subsidie toegekend aan getijden- energie, maar die is niet voldoen- Jan Maas. foto Lex de Meester de. Bovendien geeft het kabinet voorrang aan bronnen van duurza me energie die beproefd zijn voor de Nederlandse situatie en minder subsidie nodig hebben, zoals wind- en biomassaenergie." Omdat groene energie duurder is dan stroom uit kern- of kolencen trales, betaalt de overheid subsidie per kilowattuur om de productie rendabel te maken. „Voor getijden- energie is die veel te laag. Boven dien geeft de overheid slechts ga ranties voor de komende 15 jaar. Dat is te kort, we rekenen met een terugverdientijd van 20 jaar." Zonder subsidie per kilowattuur is de terugverdientijd 40 tot 50 jaar, gerekend met de huidige markt prijzen van ongeveer zes cent per kilowattuur. „Voor de bouw van een centrale moet je geld lenen bij banken. Die leningen lopen maxi maal 20 jaar." Daarnaast is het aandeel van het Rijk in de bouw van belang. Im mers, zo benadrukt Maas, Rijkswa terstaat wil graag het probleem van de sterk verslechterende wa terkwaliteit aanpakken. Tegelijk wordt onderzocht of de centrale ingezet kan worden om uitzonder lijk grote hoeveelheden rivierwa ter op de Noordzee te lozen. „Dat betekent wel een extra investering. Dat bedrag zou ook door het Rijk moeten worden opgebracht." In een zogeheten MIRT-verken- ning worden al deze zaken onder zocht. Dat leidt eind dit jaar tot een advies aan het kabinet. Staats secretaris Joop Atsma (CDA, Infra structuur en Milieu) liet eerder al weten dat een bijdrage van uit zijn ministerie een mogelijkheid is, juist als een private partij als Delta bereid is om te investeren in de dam. mm. Ml Iflliiif - Een artists impression laat zien hoe Een getijdencentrale kost naar schatting 200 a 300 miljoen euro. „Ik denk dat de helft hiervan zou kunnen worden terugverdiend uit stroomlevering." De rest van de in vestering zou moeten worden be taald uit bijdragen van het Rijk of de Europese Unie. „Nederland heeft de doelstelling dat in 2020 14 procent van de energie duur zaam is. Nu is dat nog maar 4 pro cent", wijst Maas op de situatie. „Daarom moet ook de overheid al les uit de kast trekken om deze doelstelling te halen. Daarnaast zijn er Europese subsidies voor het reduceren van C02-uitstoot. Daar in wordt getijdenenergie met na me genoemd." Het Grevelingenmeer staat vol in de schijnwerpers. Begin 2011 bestaat het meer 40 jaar. Tegelijkertijd worden dit jaar grote beslissingen voor de toekomst gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52