Fraude bij de club is te voorkomen aeland 13 PW boos op Nijpels over polder Politie Zeeland krijgt hoger budget en breidt uit met 91 dienders Extra veilig commentaar Wecyde top 10 vrijdag 25 maart 2011 Energiebedrijf Delta toont zich gevoelig voor de kernramp in Ja pan. Directeur Peter Boerma zegt de Zeeuwse bevol king een inspanning toe om een nieuwe kerncentrale te Borssele extra veilig te maken. Zo buigt het energiebedrijf mee met de tijdgeest. Dat is ver standig. Delta zet nog steeds in op nieuwbouw in 2015 en heeft wat over voor een draagvlak in Zeeland. Het is wel een beetje vreemd dat Zeeuwen om aanvullende veiligheidsvoorzieningen moe ten vragen. In dit opzicht is Delta nogal passief. Daar staat tegenover dat Boerma voluit bereid is om de lessen van Fukushima mee te nemen in de bouwplannen. Veel méér mag niet van het bedrijf worden ver wacht. Het tamelijk heldere standpunt dat de directie van Delta nu inneemt, is goed voor de opinie vorming over een nieuwe kern centrale in Zeeland. In die discussie zal blijken of helder gelijk is aan overtuigend. Elke maand hoort hij van drie of vier frau degevallen bij clubs en verenigingen. „Het komt ontzettend vaak voor", zegt Maarten den Ouden. Hij leert clubbesturen hoe ze fraude kunnen ontdekken. Veel verduisterende penningmeesters kunnen jaren hun gang gaan. „Opvallend", vindt Den Ouden. „Want de jaarrekening wordt jaarlijks gecontroleerd door de kascommissie. Na maxi maal een jaar moet fraude dus kunnen worden vastgesteld. Zo'n controle stelt helemaal niet zo veel voor, het zijn maar een paar administratie ve handelingen, maar mensen weten vaak niet wat ze moeten doen." Clubs kunnen fraude eenvoudig voorkomen. „Organiseer het zo dat geconstateerd wordt als iemand fouten maakt. Het komt'voor dat ie mand denkt dat tijdelijk wat geld lenen uit de kas wel kan. En dat is begrijpelijk, maar vereni gingen moeten zorgen dat het onmogelijk is. Als een penningmeester weet dat het vroeg of laat ontdekt wordt, dan laat hij of zij het wel uit het hoofd om geld te stelen." Vaak gaat binnen een clubbestuur alleen de penningmeester over het geld. En dat is niet slim. „Laat de penningmeester bankafschriften meenemen naar de bestuursvergadering, zodat anderen die kunnen inzien. Of laat facturen niet naar de penningmeester, maar naar een an der bestuurslid sturen. Die ondertekent voor akkoord; als er een aanmaning komt, gaat die niet naar de penningmeester maar naar een an der bestuurslid." Fraude begint niet altijd met slechte bedoelin gen. „Stel je bent penningmeester en je hebt een eigen bedrijf en je weet dat je even onge merkt geld kunt lenen omdat die hele goede klant van je toch over een paar dagen betaalt, maar die klant betaalt niet omdat het crisis is, dan heb je een probleem." Maarten den Ouden. De kascommissiegids, Tirion uit gevers, €17,95. www.kascommissiegids.nl door Marcel Modde VIDEO Thijs Bosman zamelt geld in voor de vermiste vissers, voor wie hij een sponsorloop'gaat doen. EN VERDER Politie Zeeland krijgt er 91 agenten en rechercheurs bij. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto middelburg - De Politie Zeeland wordt uitgebreid met 91 agenten en rechercheurs. Gisteren werd be kend dat minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) het budget over de 25 korpsen in Nederland gaat herverdelen. De 21 plattelands regio's krijgen er geld bij. Dit gaat ten koste van de vier grote steden. Het Zeeuwse korps krijgt er tot 2015 in stapjes 4,5 miljoen euro bij. Vanaf 2025 wordt dat hele be drag jaarlijks extra toebedeeld aan Zeeland en komt het jaarbudget op 76 miljoen. Korpsbeheerder Koos Schouwe- naar benadrukt dat het geld volle dig wordt gebruikt voor de opera tionele sterkte. „Oftewel meer blauw op straat en versterking van de recherche." Daardoor kunnen volgens hem zaken worden opge pakt waar de politie in Zeeland nu niet of nauwelijks aan toekomt. Als voorbeeld noemt de korpsbe heerder meer aandacht voor wo ninginbraken en overlast in wij ken. Schouwenaar verwacht dat de eerste nieuwe dienders volgend jaar geworven en opgeleid kunnen worden. Bij het Zeeuwse korps staan mo menteel 770 dienders op de loon lijst. Dat groeit tot 2015 naar 861 mensen. Een 'forse uitbreiding', vindt Schouwenaar en zeker niet minder dan waar Zeeland voor zichtig rekening mee had gehou den. „De herverdelingsdiscussie speelt al jaren. Het was lastig in schatten waar het naartoe ging. Onderling konden de korpsen er niet uitkomen, dus nu heeft de mi nister die knoop doorgehakt." Politiewoordvoerder Mirja Vis be nadrukt dat de uitbreiding 'kei hard nodig is' om gaten te dichten. „Het is goed dat nu eens wordt ge keken naar specifieke problemen op het platteland, buiten vooral de grote steden. Elk dubbeltje extra is hier bepaald geen luxe." DEN HAAG - Voormalig minister Ed Nijpels (WD) heeft zich de woe de op de hals gehaald van de Ka merfractie van de PW. Tijdens een bijeenkomst over watervraag stukken bij Deltares in Delft zei Nijpels vorige week dat hij erop vertrouwt dat dit instituut geen al ternatief aandraagt voor het onder water zetten van de Hedwigepol- der. Nijpels was voorzitter van de com missie die vorig jaar concludeerde dat zo'n alternatief niet bestaat, maar het huidige kabinet heeft Deltares gevraagd of het toch mo gelijk is ontpoldering te voorko men. PW-Kamerlid Richard de Mos eist nu opheldering van staats secretaris Henk Bleker (CDA). Hij vindt dat Nijpels een hetze creëert waardoor het niet mogelijk in alle rust naar alternatieven voor ont poldering te zoeken. Volgende De Mos wil Nijpels zijn eigen imago redden en hij vraagt het kabinet daarom diens mening te 'prulle- manderen'. middelburg- De leerlingen van de Westkapelse school CBS De Licht straal hebben 1090 elektrische ap paraten ingezameld. Ze staan ze vende in de 'Wecyde top 10'. We cyde stimuleert leerlingen elektri sche apparaten niet weg te gooien, maar apart in te zamelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3