Boedapest ;port|3i Baanrenners staan nog steeds met lege handen Tesse Baaijens geniet van elke stap India stoot Australië van crickettroon vrijdag 25 maart 2011 'Ik deed alsof ik zou schieten, de keeper ging liggen en toen stifte ik. Voor de grap zei ik altijd dat ik in de grond schoot, maar het was een echte stift' Rob de Wit over zijn treffer tegen Hongarije door Leon ten Voorde boedapest - Voorzichtig schuifelt hij door het gangpad van het vlieg tuig naar voren. De tred is moei zaam en de stoelen bieden voort durend houvast. Lopen is wanke len. John Heitinga trekt de benen in om hem te laten passeren, maar kijkt verder niet op. Net als de meeste internationals van nu heeft hij geen idee wie daar loopt. Ge woon een passagier, meer niet. Rob de Wit speelde maar acht in terlands, begon zijn carrière bij FC Utrecht en kwam een blauwe maandag uit voor Ajax. De Wit was een brutale pingelaar, een ouderwetse linksbuiten in de stijl van Keizer en Moulijn. Een mooie speler om naar te kijken. Tot zover is er ook nog weinig bijzonder aan zijn verhaal. Maar denken aan Rob de Wit is toch vooral mijmeren over dat ene moment, die stift op 14 mei 1985 in het Nepstadion van Boedapest.. Veel van de huidige internationals zijn nog niet geboren of liggen in de wieg als De Wit een doelpunt voor de eeuwigheid maakt, een heuse klassieker in de Nederland se voetbalhistorie. Ruud van Nistel- rooij is dan acht. Niemand heeft het in die dagen daarna nog over Rob de Wit. Rob wordt Robbie. Robbie de Wit. De knuffelbeer van iedereen. Robbie de Wit lijkt op dat mo ment een prachtige loopbaan tege moet te dribbelen. Maar ruim een jaar na die legendarische goal in Boedapest slaat het noodlot toe. De Wit is op vakantie in Spanje als hij wordt getroffen door een hersenbloeding. 22 jaar is hij nog maar als op wrede wijze een prach tige lentebloem sterft die op punt van ontluiken staat. Later zal hij nog twee keer worden getroffen door een hersenbloeding. De Wit is inmiddels 48 en woont in Nieu- wegein, dichtbij zijn zoon, die keeper is bij de amateurs van JSV. Als hij kan, staat hij langs de lijn. Hij heeft heel lang geen voetbal willen zien, maar tegenwoordig heeft hij zowel bij Utrecht als bij Ajax een seizoenkaart. Soms pikt zijn oude Utrechtse gabber Marco van Basten hem op en gaan ze sa men naar de studio van Sporti, waar de oud-bondscoach analist is. Maar de grote passie van De Wit is sinds enkele jaren dammen. Als lid van het Nieuwegeins Damge- nootschap speelt hij wekelijks com petitiewedstrijden. Wat hij vroe ger had met voetbal, heeft nu met deze denksport. Zo mogen hem er 's nachts voor wakker maken. De Wit heeft zijn beperkingen ja ren geleden al geaccepteerd. Hij is geen klager, koestert vooral de mooie momenten. Vanavond keert hij voor het eerst terug naar die plek die hem wereldfaam in Nederland bezorgde. Het zal een weerzien vol weemoed worden. Het Nepstadion is het Ferenc Pus kas-stadion geworden, maar ver der is er nog veel hetzelfde geble ven. Hier ligt een onvervalst stukje Hollandse voetbalgeschiedenis. De herinneringen aan dat moment heeft De Wit gelukkig nog vast kunnen houden. „Ik deed alsof ik zou schieten, de keeper ging liggen en toen stifte ik. Voor de grap zei ik altijd dat ik in de grond schoot, maar het was een echte stift." Het shirt dat hij die avond droeg staat nu ingelijst in zijn garage, klaar om vervoerd te worden naar het voetbalmuseum van Middelburg. Ondanks de goal van De Wit wist Oranje zich niet te kwalificeren voor het WK van 1986. Twee jaar later werd zijn generatie Europees kampioen. door Edward Swier Apeldoorn - Van paniek is nog geen sprake, roepen ze in het Ne derlandse kamp om het hardst. Bondcoach Robert Slippens van de baanrenners zegt dat de stem ming aan het ontbijt nog altijd op gewekt is. Maar in de rood-wit-blauwe box zitten be paald geen lachebekjes. De schou ders beginnen te hangen, de sfeer wordt bedrukt. Het WK in Apel doorn doet al een beetje denken aan de Spelen van Peking, waar de baanploeg teleurstelling op teleur stelling beleefde. Nadat het eremetaal op de ope ningsdag buiten beeld was geble ven, werd het op de tweede dag niet veel beter. Dat Matthijs Büchli en Roy van den Berg geen kans maakten in het sprinttoernooi was geen verrassing. Dat Yvonne Hij- door Koen de Vries den bosch - Het lukte Tessa fiaai- jens-Van de Vrie gisteren tijdens Indoor Brabant niet om de kür te laten zien die ze in gedachten had. Riana, het paard van de dertigjari ge amazone uit Goes, raakte in het slot te opgewonden om nog goed naar haar te luisteren. Baaijens zat niet bij de pakken neer. Sinds ze in 2003 een zwaar ongeluk over leefde, staat ze uitermate positief in het leven. „Ik heb genoten, goe de dingen gedaan en weer verbe- terpunten gevonden", zei ze nadat de vijfde plaats met een score van 69 procent haar deel werd. In de muziek van de kür die Baai jens in de wedstrijd voor gehandi capte ruiters en amazones reed, zat ook een stukje uit Jesus Christ Superstar. Dat was geen toeval. De Bevelandse 'ontmoette' Jezus in de periode van negen dagen waar in ze na de val met een paard in co ma lag. „Hij heeft me toen gehol pen en me gezegd dat ik als ik weer beter was, het geloof zou uit dragen. Toen ik weer wakker was, was ik wanhopig. Ik kon helemaal niets. Ik was volledig verlamd, ik kon niet eens praten. Nu ik ben wie ik ben, zeggen mensen dat het een wonder is. Op wilskracht en met hulp van boven ben ik beter geworden." Het wil niet zeggen dat Baaijens weer helemaal de oude is. „Men sen die haar niet kennen van voor het ongeluk, vragen zich wel eens af wat haar handicap eigenlijk is. Maar degenen die wel weten hoe ze was, zien grote verschillen", ver telt Annemarie Herzberger (58), de trainster die Baaijens al 22 jaar begeleidt. „Vroeger kon ze echt al les. Tessa was heel veelzijdig. Ze reed drie paarden, studeerde en had ook nog wat baantjes. Nu heeft ze problemen met concentra tie en in de rechterkant van haar lichaam heeft ze veel minder kracht." Baaijens kijkt nog wel eens terug naar vroeger, maar is blij met wie ze nu is. Dat ze niet eens één uur per dag hard kan werken en volle dig is afgekeurd mag zo zijn, ze ge niet intens van het leven en van paardrijden in het bijzonder. Tessa Baaijens-Van de Vrie in actie met Riana. foto Dorli Welp „Voordat ik op m'n paard stap, neem ik altijd even rust voor een moment van bezinning. Dat geeft me kracht. En dan besef ik dat ik moet genieten van het leven. Dat is me ook vandaag gelukt, vooral in het begin van de kür. Toen liep Riana heel goed. Ik had het echt naar m'n zin." Baaijens grote doel is om volgend jaar in Londen mee te doen aan de Paralympics. Als de stijgende lijn zich voortzet, moet dat mogelijk zijn. TVvee jaar geleden wou de Goese er nog helemaal mee stop pen. Maar juist toen kreeg ze van de bond het aanbod om wedstrij den bij de gehandicapten te rijden. Die uitdaging nam ze met overtui ging aan. Ze veroverde meteen een startbewijs voor Indoor Brabant en begon met een enorme drive te trainen. Begin dit jaar won ze In- door Maastricht met een topscore van 73 procent. Annemarie Hertzberger tekent een grafiekje waarin de vorderin gen van haar pupil worden weerge geven. Het lijntje kronkelt lang zaam maar zeker omhoog. „Het staat na twee jaar trainen op vijftig a zestig procent van perfectie. Wil ze naar Londen gaan dan moet dat volgend jaar zeker zeventig zijn", stelt ze. De mogelijkheden zijn er zeker. Het is niet nodig om haar re pertoire aan te vullen, er moet vol op geschaafd worden aan de din genaar en Willy Kanis, mede van wege de rugklachten van de laat ste, vergeefse hoop op eremetaal koesterden, was ook wel duidelijk. De teamsprintsters werden zeven de. Maar er was toch wel degelijk gerekend op meer dan een tiende plaats voor Jenning Huizenga op de individuele achtervolging. En voor de vrouwenachtervolgings- ploeg werd toch ook een plek in de grote of, desnoods, kleine finale verwacht. Het trio (Kirsten Wild, Vera Koedooder en Ellen van Dijk) noteerde, na een trage laatste kilometer, de vijfde tijd. De zege in de teamsprint voor vrouwen ging naar Australië. Kaarle McCulloch en Anna Meares realiseerden een tijd van 33,237 en bleven daarmee het team van Groot-Brittannië (33,525) voor. Laura Trott, Wendy Houvenaghel en Danielle King veroverden na Kaarle McCullough (links) en Anna Meares uit Australië zijn op weg naar de wereldtitel teamsprint bij de vrouwen. foto Peter Dejong mens Groot-Britannië goud op de achtervolging, realiseerden in de fi nale een tijd van 3.23,419. Daar mee waren ze een kleine twee se conden sneller dan de Amerikaan se vrouwen: 3.25,308. In de strijd om het brons was Nieuw-Zeeland de baas over Australië. De Austra liër Jack Bobridge won het goud op de individuele achtervolging. Hij was in de finale met een tijd van 4.21,141 te snel voor de Nieuw-Zeelander Jesse Sergent die 4.23,865 realiseerde. gen die ze al kan. „Ik moet niet uit breiden maar perfectioneren", vat Baaijens haar missie samen. „De zevens die ik nu haal moeten ach ten worden en de achten negens. Als dat lukt, ben ik een heel eind op weg." In de merrie Riana zit nog genoeg rek, weet Herzberger. „Die kan nog een stuk beter. Ver geet niet dat een paard voor een ge handicapte ruiter nog belangrijker is dan voor een valide ruiter. Het dier moet enorm goed ingesteld zijn op de ruiter. Tessa kan met rechts veel minder dan met links. Dat moet het paard goed aanvoe len." En dat doet Riana, al is het wel eens anders geweest. „Zeg maar gerust dat ze drie jaar gevoch ten heeft", stelt Herzberger. „Ze peerde er regelmatig vandoor. Dat doet ze nu niet meer." Baaijens: „Vroeger werkte ze tegen me, nu werkt ze met me mee." De weg naar Londen loopt onder meer via het EK in België, begin september. Daar moet Baaijens zorgen voor een nominatie. Daar na zijn er meer wedstrijden waar nominaties te halen zijn. Als die binnen zijn, moet ze vormbehoud tonen. En ten slotte moet bonds coach Wolfs het in haar zien Zit ten. Ze heeft vier startbewijzen te vergeven en er zijn aanmerkelijk meer gegadigden. Inmiddels heb ben vier ruiters een nominatie op zak. Daar zit Baaijens nog niet bij. ahmedabad - India was gistera vond door het dolle heen. Het gast land van het wereldkampioen schap schakelde in Ahmedabad ti telverdediger Australië uit. De thuisploeg won met vijf wickets en speelt daardoor volgende week woensdag in de halve eindstrijd te gen de grote rivaal Pakistan. De titelhouder kwam in 50 overs tot 260 runs voor het verlies van zes wickets. Captain Ricky Pon- ting was met 104 runs topscorer. Tot groot enthousiasme van het thuispubliek passeerde India het Australische totaal veertien ballen voor het einde van de wedstrijd (261/5). Superster Sachin Tendul- kar (53), Yuvraj Singh (57 not out) en Gautam Gambhir (50) loodsten de wereldkampioen van 1983 naar de laatste vier. Daarmee kwam een einde aan de Australische he gemonie bij het WK cricket van twaalf jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31