zeeland 127 gaat mijn kerncentrale' Zeeuwse burgervaders naar Efteling ROC wint prijs voor innovatie PW-erVan Dijk hoog op lijst Eerste Kamer PW: Coalitie hoeft niet op steun te rekenen vrijdag 25 maart 2011 En wat als leveranciers van kerncen trales hun ontwerpen tegen het licht willen houden? „Dat zou enige maanden of jaren kunnen duren. Maar ik weet niet beter dan dat we in 2014/2015 gaan bouwen. Ik zou alleen aarzelen als dan nog niet duidelijk is wat we van Fukushima moeten leren. Want wat je niet moet doen is tij dens de bouw het ontwerp aanpas sen. Dat zie je nu in Finland, dan heb je geen controle meer over tijd en kosten: Binnen een of twee jaar moeten de belangrijkste con clusies bekend zijn zodat we daar rekening mee kunnen houden. Maar mijn inschatting is dat de im pact op het ontwerp beperkt zal zijn. We gaan het goede en veilige basisontwerp voor een centrale van de derde generatie aanpassen aan de lokale omstandigheden in Borssele en die centrale gaan we bouwen." En wat als er toch iets gebeurt? „Wat je neerzet moet veilig zijn. Gaat er iets mis, dan dienen de ge volgen daarvan te worden beperkt. Pas in laatste instantie kijk je naar hoe je de omgeving moet ontrui men. Het kan zijn dat als gevolg van wat we in Japan zien, er terde ge gekeken gaat worden naar veilig heids- en evacuatieplannen. Het lijkt me goed om die tegen het licht te houden. Dat is natuurlijk wel de verantwoordelijkheid van de overheid." Zo.u een les kunnen zijn dat er geen twee centrales bij elkaar moeten wor den gezet? „Het is juist wel goed om ze bij el kaar te zetten. In Duitsland, Frank rijk en Amerika gebeurt dat ook. Clusteren heeft voordelen. In zo'n gebied is veel kennis beschikbaar. Maar het is ook in technisch op zicht handig. Voor de tweede cen trale gaan we een apart koelsys teem aanleggen. Een van de vra gen die ik in mijn boekje heb ge schreven, is hoe we de twee koel systemen met elkaar gaan verbin den. Dan hebben we twee moge lijkheden om water in te laten: of uit de Quarleshaven of uit de Wes- terschelde. Naar aanleiding van wat in Japan is gebeurd zal ik die vraag stellen aan de experts." Blij met de stresstest voor kerncentra les in Europa? „Dat is een goede zaak. Tot nu toe was het lastig om zoiets te organi seren. Het is verstandig dat we meer nadenken over Europese standaards. Nu heeft elk land zijn eigen normen. Straks gaan deskun digen uit al die landen bij elkaar zitten om te praten over één stan daard. Dat is positief De volgende stap is een wereldwijd toetsingska der." MIDDELBURG - Het Techniek en De sign College van het ROC Zeeland won gisteren in Ahoy Rotterdam de Nationale Innovatieprijs Be roepsonderwijs voor het project Vakmanschap is Meesterschap. In dit project werkt het ROC sa men met bedrijven en instellingen om docenten bij te scholen en de opleidingen te verbeteren. Op die manier wil het ROC de prestaties van leerlingen verhogen. Aan het project werken meer dan vijftig -bedrijven en instellingen mee. Er waren honderd inzendin gen voor de prijs. Daarvan werden 12 projecten genomineerd. Het ROC Zeeland ontvangt een trofee en een geldbedrag van vijfduizend euro. MIDDELBURG - Peter van Dijk uit Goes heeft een kans om in de Eer ste Kamer te komen. Hij staat tien de op de kandidatenlijst van de Partij Voor de Vrijheid (PW). De PW krijgt, afhankelijk van hoe de stemming precies uitpakt, negen of tien zetels in de senaat. Van Dijk was ook lijsttrekker voor de PW bij de Provinciale Staten verkiezingen eerder deze maand. Volgens Van Dijk is het Eerste Ka merlidmaatschap goed te combine ren met zijn werk voor de Staten. Provinciale Staten kiezen op 23 mei de leden van de Eerste Kamer. Bij NADER Si Bij het artikel over de sponsorloop van Thijs Bosman voor de vermiste vissers uit Arnemuiden, staat een verkeerd re keningnummer. Het juiste nummer is 406336679, tnv Bosman Bruinisse. „Een Europese standaard voor kerncentrales is verstandig." foto's Lex de Meester we met die kennis de centrale nog veiliger kunnen maken. Aan de hand daarvan is de kerncentrale drie keer gemodificeerd. Daardoor is de kans dat iets gebeurt vermin derd van eens in de 4000 jaar naar eens in de miljoen jaar." door Karen Hagen en Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Meer dan de helft van de Zeeuwse burgemeesters is ingegaan op de uitnodiging van pretpark De Efteling om op 7 april de opening van de nieuwste attrac tie luister bij te zetten. Als blijk van waardering voor de bijdrage aan de openingshande ling van de 'magische stad Ravele- ijn' ontvangen de burgervaders ie der honderd vrijkaarten. „Om uit te delen aan een vereniging, club of instelling binnen uw gemeente grenzen", leest burgemeester Ge rard Rabelink van de gemeente Schouwen-Duiveland voor. Persoonlijk heeft hij niet zo veel met pretparken. „Ik verheug me er niet bijzonder op, maar die hon derd vrijkaarten gaven de door slag. Ik zal bespreken wie binnen onze gemeente zo'n pleziertje het hardst nodig hebben." Op 7 april zal in de openluchtare na van Raveleijn naar verwachting bijna helft van de Nederlandse bur gemeesters, inclusief ambtsketting, zijn opwachting maken. Burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal: „Slim aangepakt, goede promotie! Ik moet zelf nog kijken of ik kan. Er staat die dag al iets in mijn agenda, maar die hon derd kaarten zou ik graag onder de basisscholen verspreiden." Niet alleen het feit dat de Neder landse burgemeesters massaal in gingen op de uitnodiging was nieuws: in de Tilburgse gemeente raad stelde de fractie Trots op Ne derland kritische vragen over de Efteling-actie. '100 kaarten Efteling in doofpot?', staat boven de brief waarin Trots op Nederland (TON) onder meer schrijft dat onduide lijk is wat in Tilburg met de kaar ten gebeurt, omdat de uitnodiging niet officieel is opgenomen in het 'overzicht van uitnodigingen aan het college'. 'Hierdoor lijken ze te verwijnen in de binnenzak van het college', schrijft TON. De vrees dat de vrijkaarten in Zee land hun weg vinden naar familie en vrienden van de burgemeester, lijkt ongegrond. In Borsele wil bur gemeester Jaap Gelok de kaarten verdelen onder verenigingen. „Hoe precies, moet ik nog met de vrijwilligerscoördinator bespre ken." Burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst heeft al een doel voor ogen, maar wil nog niet verklap pen waar ze terechtkomen: 'dat heeft nog verdere uitwerking no dig'. René Verhulst van Goes schenkt de helft van de kaartjes aan de Betho en de andere helft aan mensen met een bijstandsuit kering. „De gemeente zorgt voor vervoer", laat een gemeentewoord voerder weten. Rob van der Zwaag van Veere zegt dat met de wethou der van Welzijn en de Welzijns- stichting Veere bekeken wordt wat de beste bestemming is. De ge dachten gaan uit naar 'de jeugd die het minder heeft'. Terneuzen en Middelburg vaardigen de loco-bur gemeesters af en denken nog over een goed doel na, evenals René Roep van de gemeente Vlissingen, die wel zelf acte de presence zal ge ven. Koos Schouwenaar: „Mis schien verloten we ze wel. Ieder een moet kunnen gaan." In vier gemeenten laat de burge meester verstek gaan en zijn er dus geen kaarten te verdelen. Bur gemeester Anton Stapelkamp van Kapelle laat weten dat hij als nieuwkomer zijn tijd beter kan ge bruiken en zich niet als reclame zuil wil laten gebruiken, Willem Nuis van Tholen en Henny van Kooten van Noord-Beveland laten zeggen dat ze verhinderd zijn, in Sluis heeft burgemeester Jaap Sala na overleg in het college besloten niet te gaan. MIDDELBURG - De rechtse partijen in de nieuwe coalitie in Provinciale Staten moeten niet automatisch op steun van de PW rekenen voor kwesties die de PvdA niet steunt. Dat zegt Statenlid Peter van Dijk. Op dit moment onderhandelen WD, PvdA, CDA en SGP over de nieuwe" coalitie. Omdat de stand punten van de PvdA op sommige onderwerpen afwijken van die van de rest, is een aantal onderwerpen tot 'vrije kwesties' verklaard: de WCT, de bouw van een nieuwe kerncentrale en de ontpoldering. „Er wordt makkelijk gezegd dat de PW op die onderwerpen wel mee stemt met de rechtse partijen", zegt Van Dijk. „Maar dat is geen au tomatisme, we kunnen ons ook van stemming onthouden." De PW vindt dat een coalitie over rechts meer recht doet aan de ver kiezingsuitslag. in een steeds beter beeld van wat we willen bouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27