Bijna twee jaar 'Acht tot twaalf OPEN HUIS Hobbyen met professionele lichttafels 10 luxe huurwoningen Z66I3I sg) l'escaut Taakstraf Drie jaar cel www.nieuw vrijdag 25 maart 2011 Even een lichtstandje met gobo's? Geen punt voor de Zoomvlietjongens- en meisjes met zo'n professionele lichtta- fei. foto Tonny Presser/het fotoburo door Florence Imandt BERGEN OP ZOOM - 'Zet een gobot- je neer, dan wegschrijven, program ma inschuiven, hier stand i, daar stand 2.' Abacadabra voor de leek, gesneden koek voor docent licht- techniek Koen Janssen van het Zoomvliet College in Bergen op Zoom. En voor de pakweg twintig tweede- en derdejaars leerlingen na een dagje workshoppen inmid dels ook. Gebouw-T is de onlangs geopende Bergse poptempel, de scholieren la ten daar zien wat ze kunnen. Het wordt schemerig gemaakt en er komt rook op het podium. Zo kan er een sfeervol lichtstandje neerge zet worden. Met gobo's uiteraard: een metalen plaatje waar een af beelding uitgestanst is dat op iets geprojecteerd kan worden. Een soort schaduwfiguur. Er staan drie lichttafels van de firma BEO, op verzoek van het Zoomvliet. „Weet je, lichttechnici kiezen vaak hun ei gen tafel uit. Dat is het belang van zo'n workshop", zegt docent Kees Meijer. Hij zit al 38 jaar in het vak en werkte voor talloze artiesten. Sa men met zijn collega probeert hij de jongelui op te stuwen tot creatie ve lieden. Tot mensen die hun kop boven het maaiveld durven uitste ken en ultralange dagen willen ma ken. „Als je geen passie hebt voor het lichtvak, red je het niet. Maar voor wie goed is en ervoor gaat, zijn er beslist banen." Bij evene mentenbureaus, theaters of stu dio's. Tirza Theune (20) uit Vlissin- gen - een van de weinige meiden op de mbo-opleiding - weet inmid dels dat juist die ingewikkelde licht- tafel haar favoriet is. „]e kunt er patches en chases mee maken. Heel leuk." Ahum. Kleuroverlopen dus en verbindingen. Of zoiets. Sinds Tirza stage heeft gelopen bij de musical Kruimeltje in het Efte- lingtheater weet ze zeker dat ze het lichtvak in wil. „Gezellige sfeer, leu ke mensen, altijd lol. Veel werken, maar het voelt als hobby." Bredanaar Thomas Meijer (18) is al even gedreven. „Ik wil stagemana ger worden. Uiteindelijk dan hè. Eerst kistjes sjouwen en kabels rol len. Dat hoort er ook bij." door Miriam van den Broek Hoe kan het dat een elek trische rolstoel die in juli 2009 is aange vraagd, in maart 2011, nog niet in orde is? Stefan Bakker uit Oost-Souburg, die door een spierziekte afhankelijk is van een elektrische rolstoel, vraagt het zich dagelijks af. Een jaar na zijn aan vraag ontving hij zijn definitieve rolstoel. Maar die is nog steeds niet zoals die zou moeten zijn. „Het duurt lang, maar dit is onge veer wel de periode die staat voor het geschikt maken van een op maat gemaakte elektrische rol stoel", zegt Kees Rovers. Hij is de vestigingsmanager van Beenhak ker in Middelburg, het bedrijf dat de rolstoel van Stefan levert. Rovers legt uit hoe het leveren van een rolstoel in zijn werk gaat. „Nadat Bakker in juli 2009 de rol stoel heeft aangevraagd bij de ge meente Vlissingen, kregen wij in december van het Centrum Indica tiestelling Zorg (CIZ) te horen dat we zijn rolstoel mochten leveren." Bakker ging voor een 'passing' naar de winkel. De maten werden opgenomen en hij kon een paar rolstoelen uitproberen. „Zo wisten we in welke richting we moesten gaan denken. Want soms is het niet meteen duidelijk wat voor rol stoel iemand nodig heeft." In januari 2010 kreeg de Souburger een rolstoel om uit te testen en in februari is die geëvalueerd. „Nog diezelfde maand kregen we zoals gebruikelijk, van het CIZ een lijst met wat er allemaal op de rolstoel moest komen. We hebben toen de definitieve stoel besteld." In juni 2010 kwam de rolstoel aan in de winkel van Beenhakker. „De periode van bestellen en afleveren was aan de lange kant. Er heeft ver traging gezeten tussen de fabriek in Duitsland en de tussenleveran cier. Maar daar was hooguit een week of anderhalf mee gemoeid. Er gaan normaal al snel zo'n drie maanden voorbij voordat een rol stoel, die geen standaard-rolstoel is, bij ons wordt afgeleverd." Voordat de wagen eindelijk naar Bakker kon, moest Beenhakker hem eerst nog afmonteren. „De zitting is bijvoorbeeld hele maal door ons gemaakt. Maar we hebben Bakker laten weten dat we de zitting nog niet helemaal zou den afwerken. Dan is het namelijk makkelijker om later de zitting nog wat aan te passen." In juli 2010 werd de rolstoel bij Ste fan afgeleverd. Daarmee ging een soort proeftijd in. „Bakker is een paar keer terug geweest voor klei ne aanpassingen. Hij was ook niet helemaal tevreden over de zithou- ding. En over de besturing van de rolstoel waren eveneens klachten. Daarvoor hebben we de software laten aanpassen." Na drie maanden is de rolstoel geë valueerd. Daarbij werd duidelijk dat er een speciale, op het lichaam gemaakte zitting moest komen. „We hebben zelf de zitorthese bij de gemeente aangevraagd en twee weken later was de goedkeuring binnen. En toen hebben wij een steekje laten vallen", zegt Rovers. „Die orthese wordt gemaakt bij een gespecialiseerd bedrijf die een exacte afdruk van het lichaam maakt zodat de zitting precies past bij die persoon. In die orthese hoort een kussen die wij hadden moeten bestellen en doorsturen naar de orthesemaker. Dat zijn we vergeten. Daardoor is er zes weken vertraging ontstaan. Maar de orthe se is nu zo goed als klaar. De orthe semaker komt binnenkort met een mobiele werkplaats naar Ste fan thuis waar het gepast en ge monteerd zal worden. We hopen dat de stoel dan voor Stefan zo goed mogelijk is. Ik vind het heel erg vervelend voor voor hem dat het allemaal zo lang moet duren, echt waar. Maar het passend ma ken van een speciale rolstoel is nu eenmaal een continu proces." Wat is de levertijd vanaf nu, vroeg Stefan Bak ker uit Oost-Souburg toen hij in december 2009 het be drijf Beenhakker in Middelburg be zocht, de leverancier van zijn rol stoel. „Acht tot twaalf weken werd gezegd. Daar hield ik dus rekening mee. Maar eind februari zei de le verancier dat hij de rolstoel nu ging bestellen." MIDDELBURG - Voor het mishande len van zijn vriendin is een 36-jari- ge Vlissinger gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een taakstraf van 120 uur en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Er was vier maanden waarvan de helft voorwaardelijk tegen hem geëist. Het stel kreeg op 4 oktober een slaande ruzie over hun aanstaande huwelijk, dat zij plotseling niet meer zag zitten. De Vlissinger maakte zich daar zo kwaad over dat hij haar bij de armen pakte en een flinke duw gaf Tussen de aanvraag van de rolstoel bij de gemeente Vlissingen en de definitieve goedkeuring zaten maar liefst acht maanden. „Ik dien de een klacht in omdat de gemeen te zich niet aan de termijn had ge houden. Daarop kreeg ik wel een excuusbrief maar geen uitleg." Een jaar na de aanvraag kreeg Bak ker eindelijk zijn rolstoel. Maar hij herkende er niet de stoel in die hij MIDDELBURG - Een 30-jarige Vlissin ger is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot drie jaar cel waarvan één jaar voorwaar delijk. Er was een gevangenisstraf van drie jaar waarvan zes maan den voorwaardelijk geëist. Samen met een plaatsgenoot die later nog terecht moet staan, pro beerde hij op 10 november 2009 in Heinkenszand een snackbar te overvallen. Drie dagen later was hij opnieuw betrokken bij een overval, op een cafetaria in Oost-Souburg. In beide gevallen bedroeg de buit 'nul'. '?*4- y pyfl Drie slaapkamers! 785 euro per maand Geen zorgen over onderhoud Deze woning is helemaal klaar voor bewoning. Een luxe afgewerkte woning die u direct kunt betrekken, waarbij we de muren en vloéren vrij laten om te voorzien van uw eigen smaak. En over het onderhoud van uw woning hoeft u zich geen zorgen te maken. Dat doen wij voor u. Opdrachtgever: Informatie verhuur: www.lescaut.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 24