cultuur 117 Vanaf begin in de ban van werk Franck der Basiliek Hulst en kamerorkest TY voeren Les sept paroles du Christ sur la Croix uit agenda Fotowedstrijd in kader van 5 mei-festival vrijdag 25 maart 2011 door Jeanette Vergouwen De gebruikelijke Matthaus en Johannes Passionen worden de komende weken weer in vele plaatsen in Nederland en België uitgevoerd. Dirigent Anton de Kort van de Cantorij der Basi liek Hulst verzorgt met zijn koor en Zeeuws kamerorkest TY vanaf zondag een speciaal concert: Les sept paroles du Christ sur la Croix van César Franck. Franck schreef dit in 1859, maar echte bekendheid kreeg deze com positie niet, totdat in 1950 de uni versiteitsbibliotheek in Luik parti turen kocht uit privébezit. Louis Lavoye bestudeerde de partituur, werd enthousiast en verzorgde een bezielde lezing. Maar het werk werd niet uitgevoerd. Pas in de pe riode 1975-1989 vonden er enkele uitvoeringen plaats en werd het ook op cd gezet. Dit werk voor publiek vertolken is een uitdaging. Iedereen kent Die sieben letzte Worte, die Joseph Haydn schreef en bewerkte. Anton de Kort is enthousiast over de Ze ven Woorden van Franck: „Ik ont dekte het werk in de muziekbiblio theek in Amsterdam. Daarna heb ik geluisterd naar de cd-opname onder leiding van Corboz en ik zag echt kansen voor de Cantorij. Het zou voor dit koor geschreven kunnen zijn. Het is liturgisch van inhoud, kent vele a capella stük- ken en de Romantiek spreekt mijn koorleden erg aan." Omdat Franck zich liet inspireren door het werk van Joseph Haydn, stelde De Kort een chronologisch en thematisch uitgebalanceerd pro gramma samen. „We beginnen met een a capella werk van Mauri ce Duruflé, een tijdgenoot van Franck. Daarna vertolkt sopraan Lies Vandewege het Pie Jesu uit het Requiem en een Sancta Mater van Gabriel Fauré en het koor zingt daarna de versie uit 1875 van de Cantique de Racine van Fauré." „Het leek me ook logisch dat het TY orkest daarna de instrumentale versie van een deel van de Zeven Woorden van Haydn zou spelen. En na de pauze volgt dan de hoofdmoot. Ik denk dat we met dit concert, zonder onbescheiden te zijn, een topper op cultureel ge BOEKENBLOG PZC-redacteur Jan van Damme houdt een weblogvbij over pas ver schenen boeken over Zeeland. Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt. POP AAN HUIS Onthaal je favoriete secretaresse op een live-concert van een Zeeuwse band. Meer informatie over deze actie op www.pzc.nl/popaanhuis. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie Cantorij der Basiliek Hulst: „De repetities waren gewoon een feest." bied in de streek brengen. Voor de Cantorij in ieder geval een hoogte punt." Als het woord 'baanbrekend' valt, schudt De Kort zijn hoofd. „Wij willen de hype van de Passionen zeker niet doorbreken. De Bach Passionen zijn onnavolgbaar ge construeerde monumenten. Daar is niets aan te doorbreken, maar we willen wel sleutelen aan de pu blieke mening dat er geen andere passiewerken zouden zijn die de moeite meer dan waard zijn om te beluisteren en uit te voeren. Met Asaf deed ik ook al Last Supper van Timan en de Johannes Passion van Schutz, met het Madrigaal- ssamamamm OP PAD Goes Multicultikookpunt, Stichting Variant. De Oase, Rooseveltlaan 87, 18.30 uur Eerste editie Devo Gay Party. Club Devo, 22.00 uur Teenage Disco Party (11-16 jaar). Pake Sake, 19.30 uur tot middernacht Middelburg Harmen Eijzenga verzorgt lezing. Zeeuws Museum, 14.00-15.00 uur Bezoek Teigetje en Woelrat. De Drukkerij, 15.30 uur Olette Luitwieler presenteert haar tweede roman: 'Godenkind'. De Drukkerij, 16.30-18.00 uur e Baptistengemeente De Fontein ver zorgt activiteiten kinderen 4 tot 8 jaar. Kruitmolenlaan 70,17.00-19.00 uur PODIUM Goes Uitvoering accordeonproject Zeeuwse Muziekschool, Toonbeeld en Concertina. De Hoogte, 19.30 uur koor de passie van Kühnhausen en met de Cantorij het Liszt passie concert." „Voor Les sept paroles dacht Franck volledig vanuit de tekst en daarom zijn de tempi en frasering logisch. Het koor moet weten wat gezon gen wordt om de juiste frasering neer te zetten. Moeilijk zijn wel de vele tertsgangen, wisselingen van mineur en majeur en het deels a capella deel, maar de koorleden waren vanaf het begin in de ban van het werk. Ze vonden het een superkoorwerk. De repetities wa ren gewoon een feest." In deze periode van bezuinigingen was het organiseren van dit evene Voorjaarsconcert Het Zeeuws Orkest. Theater De Mythe, 20.00 uur Hulst Voorronde popproject Steenworp. Jongerencentrum Komma, 19.30 uur Middelburg 'Een week vol verrassingen', klucht van Toneelclub Tot Leringhe ende Vermaeck. De Vergulde Baars, 20.00 uur Lunapark speelt werk van Philip Glass. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. The Reduced Shakespeare Company. Stadsschouwburg, 20.00 uur Optreden electrotrio Diesel Disko. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Oostburg Optreden akoestische groep Flairck. Ledeltheater, 20.15 uur Renesse Musical Mozes. Jacobuskerk, 19.30 uur Rilland Willem Vermandere. Luctor et Emergo, 20.00 uur Serooskerke ment een grote inspanning, ook op financieel gebied. „De gemeen ten hebben minder geld beschik baar en cultuur wordt daarvan vaak als eerste de dupe, maar voor dit concert hebben we nog volledi ge support gekregen." De solisten vond De Kort in Vlaan deren en omdat Anton de Kort en dirigent Carlo Nabbe elkaar al lan ger kennen, was de samenwerking met TY logisch. Het koor heeft al gerepeteerd met de strijkers en bij de generale repetitie komen daar de blazers, organist, harpist en vo cale solisten bij. „Toch altijd span nend, de repetitiemogelijkheid is beperkt tot één keer. We moeten Toneelvereniging Serooskerke brengt 'De aap uit de mouw. De Zandput, 20.00 uur. Terneuzen Opvoering '1953 - De Musical'. Scheldetheater, 20.00 uur o Stand-up comedy. De Pit, 21.00 uur Tholen Toneelstuk 'De Rietdekker'. - Meulvliet, 20.15 uur Vlissingen Bluesconcert The Sultans of Slide. De Piek, 22.00 uur Westkapelle Westkappels Koor geeft uitvoering. Westkapelle Herrijst, 19.30 uur Wissenkerke Uitvoering Muziekvereniging Apollo. Zaal Onder de Toren, 19.30 uur Zierikzee Theatergroep Zierik: 'De Eetkamer'. MFC, 20.00 uur Voorronde Regioruis. Brogum, 20.00 uur foto Mark Neelemans het professioneel aanpakken, an ders redden we het niet. Maar ik heb er wel vertrouwen in." De Cantorij verzorgt een reeks van drie concerten. De première is in Hulst op 27 maart om 15.00 uur in de Willibror- dusbasiliek. De andere twee uitvoerin gen zijn op vrijdag 8 april in de Grote Kerk in Terneuzen en op woensdag 20 april in de Eligiuskerk in Oostburg. Aan vang 20.00 uur. Medewerking verlenen: Lies Vandewe ge (sopraan), Rob Cuppens (altus in Hulst), Bart Uvyn (altus in Terneuzen en Oostburg), Paul Foubert (tenor), Mare Meersman (bariton), Jos Vogel (orgel). vlissingen - Het Bevrijdingsfesti val Zeeland nodigt iedereen uit om in een foto of ander beeld te la ten zien wat vrijheid betekent. Uit de inzendingen worden tien foto's geselecteerd door een jury die be staat uit Lex de Meester, Frank van Iersel, Leon Riekwell, Frank Vier gever en Remco van den Bosch. De inzendingen moeten op 17 april binnen zijn. De winnaars worden op 24 april bekendge maakt tijdens een expositie van al le inzendingen in deWillem3. De winnende foto's worden op banie ren gedrukt en zijn tijdens het fes tival te zien. Meer informatie: www.cultuurwerf.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17