81 buitenland Jemen kondigt staat van beleg af President en vrouw scheiden uit liefde en voor de macht Fietsers ontvoerd in Libanon DONAUCRUISES «.a, J» Jemen en Syrië lijken niet bereid het Tunesische en Egyptische voorbeeld te volgen. De Jemenitische president Saleh kondigde gisteren de noodtoestand a£ President Assad van Syrië wordt politiek gegijzeld door de kliek van zijn vader. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 donderdag 24 maart 2011 ONRUST ARABISCHE WERELD SANAA - Het parlement van Jemen heeft gisteren op verzoek van presi dent Saleh de noodtoestand van kracht laten worden. De nood maatregelen gelden voor een perio de van dertig dagen en geven het leger verregaande bevoegdheden om dissidenten te arresteren en op te sluiten, de grondwet op te schor ten, de media te censureren en straatprotesten te verbieden. De partij van Saleh domineert de volksvertegenwoordiging. Toch is het besluit een signaal dat Saleh al les in het werk stelt aan de macht te blijven en niet te buigen voor de roep om zijn aftreden. Dinsdag bood de president aan om aan het einde van dit jaar af te treden, maar dit werd door de oppositie verworpen. Onverstandig, meende de president, omdat hierdoor vol gens hem een burgeroorlog een stap dichterbij komt. Helemaal on waarschijnlijk is dit scenario overi gens niet. Diverse legercomman danten hebben zich inmiddels ach ter de oppositie geschaard, waar door beide rivaliserende partijen zich nu verzekerd weten van de steun van legereenheden. Syriërs komen in opstand tegen de regering. De crucia le vraag is of president Bashar al-Assad van de elite de ruimte krijgt om hervor mingen door te voeren. door Carel Goseling De Syrische president Bashar al-Assad toonde zich nog vol vertrou wen toen de protest- golf over Tunesië, Egypte en ande re Arabische staten trok. Dat kon in Syrië niet gebeuren, omdat de regering de wil van het volk verte genwoordigde. Hoge functionaris sen lieten echter al blijken er van uit te gaan dat de opstanden ook Syrië zouden bereiken. Inmiddels is het zo ver. In Rejem Jassem, Inkhil, Nawa, As-Sana- mayn, Latakiya, Baniyas, Hasaka, Horns, Aleppo en Damascus zijn de afgelopen tijd mei sen de straat gegaan. Centrum van verzet vormt Daraa. Gisteren toonde de staats- tv beelden van een grote voorraad wapens die in een moskee was aangetroffen. Omwonenden meld den gisterochtend hevige schoten wisselingen. Vijf demonstranten zouden zijn gedood. Vorige week al sloeg in Daraa de vlam in de pan, nadat de autoriteiten vijftien kinderen oppakte die leuzen op muren kalkten, waarin om demo cratie werd gevraagd. Een demonstratie tegen hun aan houding afgelopen vrijdag, werd door honderden militairen en poli tiemensen uiteen geslagen. Er werd geschoten en er viel een handvol doden, waardoor de emo ties alleen maar opliepen. Het Pa leis van Justitie ging in vlammen op, net als het kantoor van de heer sende Baath-partij. Even leek het regime-Assad tot in keer te komen. De provinciale gou verneur en zijn veiligheidschef werden de laan uitgestuurd. De vijftien kinderen werden vrijgela ten. Er kwam een commissie om excuses aan te bieden aan de fami lies wier leden waren omgeko men. Het bleek een schijnmanoeu vre. In de nacht van dinsdag op woensdag ging het licht uit in Da raa. Telefoonverbindingen werden afgekapt. Journalisten werd toe gang tot de stad ontzegd en veilig heidstroepen trokken op naar de Omari-moskee, de verzamelplaats van het verzet. Assad zette na zijn aantreden in 2000 hervormingen in. Politieke gevangenen kwamen vrij, de cen suur werd deels opgeheven, vrij heid van meningsuiting werd toe Anti-regeringsdemonstranten in Daraa, waar de veiligheidsdienst gisteren vijf m gestaan, de almacht van de Baath- partij moest opgegeven worden voor meer politiek debat. Zijn plannen vielen echter niet goed bij de heersende elite, de mannen die onder het presidentschap van Bashars vader Hafez groot waren geworden en die hun posities en privileges hoe dan ook wilden be houden. De ideeën van het staats hoofd werden gefrustreerd, waar door alleen economische hervor mingen overbleven. Waarvan die zelfde elite weer profiteerde. Syrië kent een overwegend soenni tische bevolking. Assad is echter sjiiet, lid van de alawitische sekte (li procent van de bevolking), die BOGOTA - Zij heeft hem niet be trapt met zijn secretaresse, en hij heeft van haar geen compromitte rende foto's gevonden waarop ze te zien is met een tien jaar jongere minnaar. En tot voor kort waren ze gelukkig samen. Toch hebben Alvaro Colom en Sandra Torres, getrouwd sinds 2003, echtschei ding aangevraagd. De president van Guatemala en de first lady ga ven op 11 maart 'onderlinge toe stemming' aan als reden voor hun verzoek aan de rechter, dat deze week uitlekte. Het heeft in Guatemala een ophef van jewelste veroorzaakt. Niet om dat de bewoners tegen echtschei ding zijn, maar ze zien ook wel dat deze scheiding uit liefde is. Liefde voor de macht. Om te voorkomen dat presidenten de macht overdragen aan hun naasten, verbiedt de Guatemalteek se grondwet familieleden tot aan de vierde graad zich verkiesbaar te stellen. Door haar te 'degraderen' tot 'vriendin van', heeft het presi dentieel paar nu een wettelijke ma nier gevonden de wet te omzeilen. NU OF NOOIT! We zijn erin geslaagd om onze Donaucruises met vertrek in mei en juni fors in prijs te verlagen. Een 10-daagse cruise langs alle Donauklassiekers boekt u nu niet voor 1019, maar al vanaf slechts 849! Dat betekent dus een voordeel van wel 170! Uiteraard reist u compleet verzorgd: inclusief busreis, 2 hotelnachten, 7 nachten cruise per comfortabel MS My Story**** én alle maaltijden aan boord. Maar let op! Deze speciale prijzen zijn geldig t/m boekingsdatum 28 maart! Dus voorkom teleurstelling en boek snel! Dag 1-2: busreis Passau, incl. hotelovernachting, Inscheping. Dag 3: naar het stadje Melk met het Benedictijner klooster. Dag 4: hofstad Wenen met o.a, de Staatsopera en de Hofburg. Dag 5: ontdek Boedapest, 'de lichtstad van het Oosten'. Dag 6: via de Donaukme naar barokstad Esztergom. Dag 7: de Slowaakse stad Bratislava met de machtige burcht. Dag 8: prachtige tocht door het Unesco Wachau-wijngebied. Dag 9: ontscheping, stadstour barokstad Passau. hotelnacht. Dag 10: na het ontbijt volgt de busreis terug naar Nederland. MS MY STORY****: dit sfeervolle schip beschikt over o.a. lounge met bar, restaurant, sauna en zonnedek met ligstoelen. hut op Hoofddek hut op Bovendek Mei 15-22-29 v.a. 849 v.a. 949 Juni 5-12-19-26 v.a. €859 v.a. 959 Prijzen o.b.v. 2-pers.hut en geldig t/m boekingsdatum 28/3. Zie www.kras.nl/32418 tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief resen'eringskosten en Calamiteitenfonds. BEIROET - Zeven inwoners van Est land zijn gisteren door gewapende mannen ontvoerd in het oosten van Libanon. Dat hebben veilig heidsfunctionarissen in het land gemeld. Het zou gaan om toeristen die in de Beka'a vallei aan het fietsen wa ren. De Esten zouden door gemas kerde mannen in twee witte bus jes en een donkere Mercedes-per- sonenauto zijn meegenomen. Hoe wel een Libanese veiligheidsfunc tionaris meldde dat op de plek van de ontvoering een Oekraïens iden titeitsbewijs was gevonden, beves tigden de Estse autoriteiten dat al le zeven toeristen uit Estland ko men. Het is onduidelijk wie er achter de ontvoering zit. ft/ busreis ft/ 2 hotelnachten inclusief ontbijt en diner y 7 nachten cruise l/ alle maaltijden aan boord y excursie Passau Compleet verzorgde 10-daagse riviercruise per WIS Wly Story Gegaram ajBunnc) l i.m.i t 1 iïïlïtï ij mutma I Kim»)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8