Aantrekkingskracht van een vesting in verval 13 Fort Rammekens opent de poort donderdag 24 maart 2011 door Maurits Sep Het oudste zeefort van West-Europa is hevig aangetast door de tand des tijds. Het bastion van Fort Rammekens is ge scheurd, er dreigt een stuk van in de gracht te vallen. Uit de mu ren zijn rondom stenen verdwe nen. De toegangspoort is ver weerd. De gewelven hebben flink te lijden onder vocht. De strategische ligging aan de Wes- terschelde is mede de oorzaak van het verval. De zilte wind heeft de stenen flink aangetast. Maar ook zonder die invloeden zou het ver val zijn ingetreden, zegt boswach ter Karei Leeftink van Staatsbosbe heer. „Er zijn in de loop der eeu wen allerlei bouwstijlen en materi alen gebruikt. Dat is niet bevorder lijk voor de stabiliteit." Dat het fort nog niet is ingestort, is te danken aan de sterke bouw van de vesting. „De basis is sterk, maar we hebben inmiddels veel groen weggehaald en nu zie je pas goed dat er grote scheuren in de muren zitten en veel stenen weg zijn. Om Fort Rammekens terug te brengen in zijn oude glorie, moet er nog veel gebeuren", waar schuwt Leeftink. 'Consolidatie van het casco', om schrijft Staatsbosbeheer de klus. Dat gaat de komende anderhalf jaar gebeuren. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schap steunt de opknapbeurt met 1,4 miljoen euro; Staatsbosbeheer, de gemeente Vlissingen, de provin cie en havenschap Zeeland Seaports leggen de resterende 700.000 euro bij. Voordat de zo mervakantie begint, moeten de steigers er staan. Eind 2012 moet de restauratie klaar zijn. Intussen blijft het gewoon toegan kelijk voor bezoekers. Zaterdag gaat de renaissancepoort voor het eerst dit jaar weer open. Tot en met eind oktober is het zes midda- .gen per week te bezoeken. Fort Rammekens: in de muren ontbreken stenen, poortomlijstingen zijn verweerd, gewelven hebben onder vocht te lijden, foto's Lex de Meester Het fort, even buiten Ritthem aan de boorden van de Westerschelde, kent een roemrijke geschiedenis. De vesting werd in 1547 gebouwd om de havens van Middelburg en Antwerpen te beschermen. Schip pers van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie (VOC) gingen ter hoogte van Rammekens voor an ker om te wachten op een gunsti ge wind. Later legden de Spanjaar den, daarna de Geuzen en vervol gens Napoleon beslag op het fort. Tegenwoordig ligt het fort naast de haven van Vlissingen-Oost, slechts gescheiden van de indus trie door een klein maar waarde vol schorrengebied. „Het enige schorrengebied dat er nog is op Walcheren", duidt Leeftink het be lang ervan. Hoewel, hij heeft een nieuwtje: „Aan de andere kant, de Ritthem- se kant van het fort, bij de caisson die daar ligt, kun je nu de vorming zien van nieuw schor. Dat is wel heel bijzonder." De aantrekkingskracht van Fort Rammekens is juist ook de natuur eromheen. De schorren dus, en de kreek en het bos. De boswachter geeft graag een paar tips. Wie tussen april en juli de met blauwe paaltjes gemarkeerde wan deling van vier kilometer door het bos volgt, komt bij het eiland en ziet daar een kolonie aalscholvers. Op de muren van het fort bloeien in mei en juni gele muurbloem pjes. Hoewel dat misschien niet zo lijkt, schijnt dat toch heel bijzon der te zijn, benadrukt Leeftink. „De muurbloem versiert de muur met zijn kleur. Fort Rammekens staat toch al bekend om zijn bij zondere muurplanten en zeker de muurbloem is er één van. Daarom zullen we bij de renovatie van de muren die planten er ook afhalen en later terugzetten." In juli kunnen vogelkenners jonge kiekendieven spotten en in het na jaar staat het bos vol met padden stoelen. Leeftink: „Elk seizoen heeft zijn reden om naar Ramme kens te gaan." Hét kenmerk van Fort Rammekens is de in zandsteen opgetrokken renaissancepoort. Die poort gaat zaterdag weer open na de win- tersluiting. Tot en met zondag 30 oktober is het fort weer open voor bezoek. In de kazematten zijn enkele exposities te bezichti gen. Er is een vaste tentoonstelling over de geschiede nis van het oudste zeefort van West-Europa. Ook is er een film te zien over de inundatie van Walcheren in 1944: het eiland werd toen onder water gezet om de Duitse bezetters te verdrijven. De Duitsers gebruikten tijdens de Tweede Wereldoor log een eenmansonderzeeboot als geheim wapen te gen scheepvaartverkeer op de Westerschelde. Een exemplaar van dit vaartuig, type Biber, is in het fort te zien. Op 23 april wordt een nieuwe expositie geopend van de Middelburgse kunstenares Toos van Holstein. In haar werk staan fotografie en digitale technieken cen traal. In een andere kazemat staat een expositie met de fo toserie De vier seizoenen van Rammekens. In ruim negentig foto's tonen )aap Klein en Karen van de Vel de het fort en de omliggende natuur, zoals de kreken en de vele soorten vogels en bomen. Het IVN natuur- en milieu-educatie geeft regelmatig geleide excursies met een deskundige gids in en rond het fort. De rondleidingen zijn elke dinsdagavond van 14 juni tot en met 30 augustus om 19.30 uur en el ke zondagmiddag van 12 juni tot en met 25 septem ber om 14.00 uur. Groepen kunnen op andere dagen rondleidingen boeken. Fort Rammekens, Rammekensweg, Ritthem. Geopend van zaterdag 26 maart tot en met zondag 30 oktober, dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Bel voor informatie of reserveringen met het Zeeuws maritiem Muzeeum, Nieuwendijk, Vlissingen: 0118-412498. www.fortrammekeos.ni www.muzeeum.nl www.staatsbosbeheer.nl Fort Rammekens is het oudste zeefort van West-Europa. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81