6 luit agenda donderdag 24 maart 2011 kleurige propjes die met een drop water aan elkaar plakken. „Ik heb nu dit: plakken op nummer. Net als het schilderen, maar dat wordt vaak een janboel. Dit is een soort mozaïek." Speelgoed moet uitdagen, vertelt Gaby op de speelgoedparty's die ze aan huis geeft op de wijze van Tupperware. Speelgoed dat té 'af is, kweekt verveling. Het speelgoed dat de voormalige onderwijzeres uit het speciaal on derwijs verkoopt, lijkt al te dwang matige bedoelingen van gevers zelfs te helpen omzeilen: „Er was hier eens een ouderpaar met een jongetje. Hij wilde ontzettend graag een fornuisje hebben. Niet gek, als je afgaat op de televisie lij ken alle chefkoks mannen te zijn. Maar nee, van de ouders moest en zou het een werkbank worden. Een tijd later kwam zijn moeder Er zijn ook heel veel kleine, houten snuisterijen. door Claudia Sondervan Speelgoed is tegenwoor dig zo dwingend, vindt Gaby van Weele. Zij houdt van speel goed dat een kind de ruimte geeft om te spelen zoals dat hem of haar invalt. En niet uitsluitend volgen het gedetail leerde bouwschema waarlangs de specifiek gevormde blokjes ruimteschip nummer zoveel moeten vormen uit de volgende nieuwe uitgave van het wereld wijde plasticspeelgoedconcern. Gaby van Weele, liefhebster van hout. foto's Willem Mieras Piratenschepen met echt touw in wand en tuigage. Gaby houdt ook van hout. In haar zwartgeteerde blokhut op de oprit naast haar huis aan de Siguitse- dijk, aan de dorpsrand van Kwa- dendamme, geurt het naar hout. En op wat vrolijk gekleurd textiel na is het vol met louter hout. Op de paar vierkante meter kan de be zoeker neuzen tussen ruim drie duizend artikelen. „En als ik niet oppas worden dat er steeds meer. Dat gaat veel te gemakkelijk", lacht Gaby. „Er is zoveel leuks dat ik overal ontdek!" 't Kukeluusje doopte zij haar on derneming, die sinds zes jaar on deraan de dorpsdijk zit. Streektaal voor lieveheersbeestje. En wel Gel ders, al ligt het prettig op de Zeeuwse tong. Mensen die via het Wienkeltjes- pad door de Zak van Zuid-Beve land toeren, komen soms wat be schroomd de oprit oplopen. Be vreesd dat ze het erf onrechtmatig betreden. Maar de ferme Pinoc- chio aan de deuren laat anders we ten: 'Welkom! Ga maar naar bin nen, ik kom er aan', staat op zijn bordje. In huis is Gaby dan al geat tendeerd op bezoek door een bel. Ze geeft nieuwsgierigen graag de ruimte om rustig wijs te worden van het aanbod dat zich verdringt op de houten schappen. Stelten, duwauto's, serviezen, zalig uitzien de taartjes en bonbons voor daar bij, brandweerauto's, bouwsyste men, een grachtenpakhuis met hijskatrol, piepkleine versier- kukeluusjes. En een paar knutselspullen. „Ik ver koop graag nieuwe materi alen. Als na verloop van tijd de actiewinkels het ontdekken en met een goedkope versie komen, hou ik er mee op." Dat lot is helaas de Playmaïs be horen: van maïs gemaakte 't Kukeluusje heeft ook zachte, makkelijk te grijpen knuffels. Oefenschoentjes met veterstrikdiploma DONDERDAG 24 MAART Bergen op Zoom Voor de Stichting In den Scherminckel houdt Robert van Dierendonck, adviseur archeologie van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland, een lezing over het belang van de Romeinen in de regionale geschie denis van Zuidwest-Nederland. Hofzaal van Stadspaleis Het Markiezen hof, 20.00 uur Bruinisse Lezing Adrie Koppejan - stuurman bij P O Ferries - over ontstaan en geschie denis Zeeuwse Klipper. Filmzaal Visserijmuseum, aanvang 19.30 uur. Middelburg In het kader van de Boekenweek: een avond met Martin Simek, schrijver, inter viewer en tv-maker. Hij gaat in op zijn au tobiografische roman 'De vuurvliegjes achterna'. Middelburg, De Drukkerij, 19.30 uur Terneuzen Cérard Ribot houdt voor de Alliance Franqaise een lezing over La vie politique en France. Deze handelt over de Franse politiek en de grote politieke families. En tree: €5,-- leden gratis Porgy Se Bess, aanvang 20.00 uur Zierikzee In het kader van de Boekenweek is schrijfster Jessica Durlacher te gast voor een kort.interview, een signeersessie én contact met haar lezers. Vrije inloop. Boekhandel De Vries, 12.30-13.30 uur Herdenking bij Joods monument door leerlingen Johan Louis de Jongeschool. Kranslegging om 13.00 uur. VRIJDAG 25 MAART Goes Multicultikookpunt, Stichting Variant Goes. Aanmelden: info@variantgoes.nl of 06-30467247. Inloophuis De Oase, Rooseveltlaan 87, 18.30 uur. Eerste editie Devo Se Gay Party, met travestieten en DJ Josip. Club Devo, 22.00 uur Teenage Disco Party voor aanstaande stappers tussen 11 en 16 jaar. Pake Sake, 19.30 uur tot middernacht Middelburg Harmen Eijzenga verzorgt lezing 'Terug naar de oorsprong', waarin hij met een fi losofische inslag kijkt naar hoe om te gaan met overzeese collectiestukken die onlosmakelijk verbonden zijn met de Zeeuwse geschiedenis. Zeeuws Museum, 14.00-15.00 uur Teigetje en Woelrat lezen fragmenten uit het later dit jaar te publiceren boek 'Ons Leven Met Reve'. Expositie selectie van foto's uit boek 'Huize Het Gras'. De Drukkerij, 15.30 uur Middelburgse schrijfster Olette Luit- wieler presenteert tweede romara 'Go denkind'. De Drukkerij, 16.30-18.00 uur Baptistengemeente De Fontein ver zorgt activiteiten voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Er wordt een verhaal verteld, sa men gezongen, geknutseld, gedanst en gegeten. De toegang is gratis. Kruitmolenlaan 70, 17.00-19.00 uur ZATERDAG 26 MAART Burgh-Haamstede De Jeugd Natuur en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland gaat op ontdekkingstocht door 't Zeepe. Vriendjes en vriendinne tjes mogen ook mee. Het duurt van 10-12 uur. Info: www.nvsd.nl of 0111-761923 Verzamelen: W.G. Bootlaan 12 Breskens Activiteitenmiddag van de Emmanuel- parochie waarvan de opbrengst bestemd is voor de jaarlijkse vastenactie. De Hooge Platen, 14.00 tot 17.00 uur. Goes WNF-knutselmiddag voor kinderen van 6 tot circa 10 jaar. MEC, Hollandse Hoeve, 14.00-16.00 uur Kamperland Voorjaarstuinenbeurs met 12 tuinen. Tuincentrum Sandee, 8.30017.00 uur. Nisse Natuurmonumenten houdt een histori sche wandeling onder begeleiding van een gids door het oudland van Nisse. Het verschil tussen 'nieuw- en oudland' is Jessica Durlacher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74