Senioren bang voor ramp met centrales Overslag profileert zich 'Die vrouw heeft mijn leven i8l zeeland Openbaar vervoer voor ouderen blijft gratis almanak Netwerk „Wij ijveren ervoor dat de kleinste kern van Terneuzen niet in de vergetelheid raakt. Wij zijn geen voorpost of aanhangsel van Zuiddorpe, maar een kern met een heel eigen gezicht." donderdag 24 maart 2011 KERNENERGIE Oproep aan gemeentebestuur door Harold de Puysseleijr HULST - De seniorenraad in de ge meente Hulst maakt zich ernstig zorgen over het gebrek aan geschik te evacuatieroutes in Oost-Zeeuws- Vlaanderen in geval van gelijktijdi ge calamiteiten in de kerncentrales van Borssele en Doel. De raad brengt die zorgen over aan burgemeester en wethouders met het verzoek de bespreking van zo'n rampscenario op de agen da van de Veiligheidsregio Zeeland te zetten. Aanleiding voor de actie van de se niorenraad zijn de recente gebeur tenissen met de kerncentrales in Ja pan. De seniorenraad gaat er van uit, dat grensoverschrijdende risico's te lijf worden gegaan met grens overschrijdende maatregelen. Im mers, stelt de raad vast, de gevol gen van dergelijke calamiteiten zijn ook grensoverschrijdend. Verder wil de raad graag op de hoogte gehouden worden door het college van de ontwikkelingen die kunnen leiden tot calamiteiten op of rond de Westerschelde. „Waarschijnlijk draagt een goed ac tieplan bij calamiteiten op de Wes terschelde ook bij aan het slagen van Plan Perkpolder", merkt de Se niorenraad in dat verband verder op. De seniorenraad vraagt bij het ge meentebestuur ook aandacht voor het vervoer voor ouderen. „Er is een breed scala aan financiële te genprestaties voor het genieten van vervoer. Van gratis voor 65-plussers met de grote bus, een schijntje voor de buurtbus, 1 euro per zone voor pasjesbezitters voor Taxicom, tot 7,50 euro per zone voor mensen zonder pasje voor Taxicom. Is voor hoogbejaarden, die geen recht hebben op een pas je, een aantal keren per maand een tussentarief te overwegen voor noodzakelijke verplaatsingen in verband met de wekelijkse boodschappen, artsen- of zieken bezoek en het onderhouden van sociale contacten?" Het dagelijks bestuur van de senio renraad rekent het gemeentebe stuur daarbij voor, dat een bezoek vanuit Hulst aan iemand die in het ziekenhuis in Terneuzen ligt bijvoorbeeld, niet minder dan 45 euro kost. „Drie zones maal twee komt op 45 euro. Dit betekent zo wat een euro per kilometer", aldus de raad. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaamse ouderen kunnen nog een jaar extra gratis gebruikmaken van het openbaar vervoer. Tenminste, als de drie gemeenteraden akkoord gaan met een verlenging van het project. In tegenstelling tot Schouwen-Dui- veland is de proef met gratis open baar vervoer voor 65-plussers in Zeeuws-Vlaanderen een succes. Er is een toename van het ov-ge- bruik. Uit een enquête blijkt dat elf procent niet zou hebben ge reisd als zij geen gratis ov-pasje zou hebben. Bij het vervoer in het kader van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning is na de zomer van 2010 een daling te zien ten op- Die Goesenaar probeert - tegen beter weten in - met de tijd mee te gaan. Hij heeft zich aangemeld bij Hyves, Linkedln, Facebook en Twitter. Socia le netwerken op het internet, maar eerlijk gezegd weet hij niet zo goed wat hij ermee aan moet. Want so ciaal is hij niet en netwerken heeft hij altijd gemeden. Zijn Hyves- en andere pagina's behoren dan ook tot de stilste plekken op het internet. Laatst kreeg hij tot zijn niet geringe verbazing een mailtje waaruit bleek dat iemand vrienden met hem op Facebook wilde worden. Nadat hij het mailtje had geopend, bleek de aspirant-vriend de vrouw te zijn met wie hij al bijna veertig jaar lief en leed deelt. Meer sociaal net werk heeft een mens niet nodig. 'T OVERSLAGS COMITÉ door Wout Bareman Sommigen noemen het een vergeten hoek van Zeeuws-Vlaanderen, ande ren daarentegen reppen van een internationale leefgemeen schap in twee landen. Overslag is het allebei. Oud-bankdirecteur John van Eek probeert in opdracht van 't Overslags Comité het grens dorp, de kleinste kern van de ge meente Terneuzen, de komende tijd nadrukkelijk op de kaart te zet ten. „Ik ben aan de slag gegaan in het kader van de thematisering van de kernen in de gemeente en met steun van het project Kunst-in-de-Kern en het Europees Landbouwfonds. Op die manier is er aardig wat geld binnengehaald en dat gebruiken we nu voor aardi ge doeleinden zoals de plaatsing van een kunstwerk, de markering van de grens in het wegdek en bill boards met daarop de geschiedenis van het dorp." Het grensdorp wordt gepresen teerd als Overslag, Grenzeloze Tweeling. Met een vette knipoog naar de bij heemkundigen ver maarde Tweeling van Overslag. „Dat slaat niet alleen op de verwe venheid en verbondenheid met de Vlaamse evenknie, maar ook op de grenspalen 298 en 299, die vlak bij elkaar de grens markeren. Al leen dat al - zo dicht bij elkaar - is een unicum aan onze landsgren zen." Van Eek, die in 1998 'op' Overslag kwam wonen, heeft maar één doel voor ogen: „De kleinste kern van de ge meente mee laten tellen. De enige manier om hier de eigenheid te on derstrepen is duidelijk te maken waarom een Staatsgrens hier geen grens is. We zijn geen voorpost of een aanhangsel van Zuiddorpe, we horen bij Groot-Overslag, ook al behoort dat grotendeels tot het Bel gisch territorium. De harmonie en de harmonie zijn een metafoor voor de twee-eenheid. Onze kinde ren gaan naar de Vlaamse school en de Vlaamse kinderen op hun beurt komen bij ons Koninginne dag vieren." Trouwens, waar el ders gebeurt het dat overleden Ne derlandse staatsburgers ter aarde worden besteld op een begraaf plaats over de grens en dat Neder landse kerkgangers na de mis de grens over trekken om er een goed glas bier te drinken? In Overslag. Pronkstuk van het project Over slag, Grenzeloze Tweeling wordt straks ontegenzeggelijk het kunst werk 'd'n Overslag' van dorpsbe woner Tony Dielen. Het wordt za terdag 16 april officieel onthuld door burgemeester [an Lonink. Diezelfde middag onthullen wet houder Pim Broekhuysen en sche pen Piet Penneman van Wachtebe- ke de billboards. Voor die feestelij ke gelegenheid gaat ook het oude douanekantoor weer even open. Van Eek met een lach: „We begin nen in café 't Hoeksken en eindi gen in buurthuis 't Hoeksken. Het wordt een spektakel!" zichte van 2009 van het aantal zo nes. Redenen genoeg om de proef met een jaar te verlengen, vindt de Ter- neuzense wethouder Co van Schaik. Dat kost zo'n 150.000 euro. Daarvan wil de provincie Zeeland de helft betalen. De drie gemeen ten verdelen de rest van de kosten naar rato van het aantal inwoners. De gemeente Terneuzen betaalt in dat geval 52.000 euro. De raads commissie Omgeving 8c Econo mie kijkt woensdag 30 maart naar de verlenging van het project. Daama gaat het voorstel door naar de raadsvergadering van 14 april. In Hulst wordt het voorstel volgen de week donderdag behandeld. In Sluis komt het volgende maand aan bod. Tip? redactie@pzc.nl Nergens aan de grens staan de grenspalen zo dicht bij elkaar als in Overslag. Yvonne de Jager redde het leven van Freddy Gazan. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr HULST - „Die vrouw heeft mijn le ven gered en daarom heb ik de burgemeester een mail gestuurd met het verzoek hier aandacht aan te besteden." Dat zei Freddy Ga zan (86) uit Brussel gisteren op het terras van hotel De Koren beurs in Hulst. Begin februari dreigde hij daar te stikken in een stuk van een kreeftenpoot. Hij liep naar binnen, waar eigenaresse Yvönne de Jager kordaat de heim- lichmanoeuvre toepaste, waardoor het stuk voedsel terug los schoot. „Ik heb hiervoor zeventien jaar in de zorg gewerkt, dus het was eigen lijk een automatisme", verklaarde ze haar koelbloedige en levensred-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60